Didem Tataroğlu, İstanbul Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden 2007 yılında mezun oldu. Şu andaLos Angele ABD s’teki Embass CES’te İngilizce öğreniyor. 

Didem Tataroğlu, İstanbul Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden 2007 yılında mezun oldu. Şu anda ABD Los Angeles’teki Embass CES’te İngilizce öğreniyor. Yurtdışına gidecek öğrencilere, kararlı olmalarını öneriyor: “Çünkü sizi birçok sürpriz ve farklılık bekliyor olacak. Bunlara hazır mısınız? Cevabınızdan emin olmalısınız.”

 

Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?

Dünyanın değişik yerlerine seyahat etmek uzun süredir hayalimdi. Ancak bunun için iyi bir İngilizceye ihtiyacım vardı. İlk olarak 2006’da Atlas ile İngiltere’ye dil eğitimi için 2 aylığına gittim. Üniversiteden mezun olduktan sonra daha uzun süreli ve daha farklı bir yere gitmeye karar verdim. Hem İngilizcemi geliştirmek hem de yeni kültürler tanımak için. Kaliforniya bunun için en uygun yerdi.

 

Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken Atlas tan nasıl bir yardım aldınız?

Aslında pek zorlanmadım. Çünkü Amerika ya gitme kararını zaten vermiştim. Sadece hangi eyalet, hangi şehir ve hangi okul benim için en uygun onu seçmeliydim. Atlas Danışmanlarından Zekiye Hanım bu konuda bana isteklerim doğrultusunda yardımcı oldu. Sanırım 1 ay içinde karar vermiş, işlemlerime başlamış ve vizemi almıştım. Şu anda görüyorum ki doğru yerdeyim.

 

Yurtdışına gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar neler oldu?

İlk etapta benim için çok zor olmuştu. Öncelikle yanında kaldığım ailemi beğenmemiştim. Ama 1 hafta içinde değiştirildi. Şimdi yanında kaldığım aile çok iyi. Burada yaşadığım en büyük zorluk sanırım ulaşım konusunda oldu. Çünkü burada araba kültürü denilen bir kültür var ve herkesin arabası olduğu için tüm sistem buna göre kurulmuş durumda. Arabasız dışarı çıkmak inanın çok zor. Ve ulaşım sistemleri Türkiye’dekinden çok farklı. Ancak burada araba kiralamak ya da almak inanamayacağınız kadar ucuz. Birçok öğrenci araba alıyor ve gidecekleri zaman da yaklaşık aynı fiyatla satıyor.

 

Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilere ne tavsiye edersiniz?

Karar vermeden önce gerçekten de ne istediğini bilmek en önemlisi sanırım. Tatil mi, akademik kariyer mi, eğlence mi, yeni kültürler tanımak mı? Bir de sanırım açık görüşlü olmak çok önemli. Çünkü yurtdışına çıktığınızda sizi birçok sürpriz ve farklılık bekliyor olacak. Bunlara hazır mısınız? Cevabınızdan emin olmalısınız.

  • Paylaş: