Zeynep Uluer, özel sektör çalışanlarının gönüllülük faaliyetlerinde rol alarak sivil topluma katkıda bulunmalarını amaçlayan Özel Sektör Gönüllüler Derneği’nin kurucusu.Lisans ve yüksek lisans öğrenimini State University of New Y

Zeynep Uluer, özel sekel Sektör Gönüllüler Derneği’nin kurucusu. Lisans ve yüksek lisans öğrenimini State University of New York’ta tamamlayan Uluer, liderlik ve ortör çalışanlarının gönüllülük faaliyetlerinde rol alarak sivil topluma katkıda bulunmalarını amaçlayan Özganizasyon becerilerinin gelişmesinde yurtdışı eğitimin önemli payı olduğunu söylüyor.

 

Şu anki göreviniz ve iş tanımınız nedir?  

Uluer Topluma Katkı Stratejileri isimli şirketim ile Özel Sektörde Gönüllülük Danışmanlığı yapıyorum. Özel Sektör Gönüllüler Derneği’nin kurucu üyesiyim.

  
Hangi okullarda ne üzerine eğitim aldınız? 

Buffalo, New York ta doğdum ve büyüdüm. Liseyi Buffalo New York taki Nardin Academy’de okudum. Ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde Turizm ve Otelcilik ön lisans, yine Buffalo’daki State University of New York’ta İletişim ve Uluslararası İlişkiler üzerine lisans ve yüksek lisans yaptım. 15 yıldır İstanbul da çalışıyorum ve eğitimimden aldığım her türlü bilgi ve beceriyi değerlendirebildiğim bir kariyerim var.

Yurtdışında eğitim gördüğünüz süre boyunca eğitim dışında neler yaptınız? Sosyal hayatınız nasıldı? Nasıl arkadaşlıklar kurdunuz? 

Eğitimim sırasında okullarımın etrafındaki bölgelerde gönüllülük yaptım,  her türlü ilgi alanım ile ilgili stajlar gördüm. Yüksek lisanstan mezun olmadan önce Birleşmiş Milletler’de çalışma isteğinde bulundum çünkü arkadaşlarım dünyanın neredeyse her ülkesinden okulumda okumaya gelmişlerdi. Liste ve üniversitede liderlik atölyelerinde yer alarak, örgütlenmeyi ve bir konu etrafında organize olmayı öğrendim. Üniversitede Türk-Amerikan öğrenci kuruluşlarında ve uluslararası öğrenci kuruluşlarında liderlik görevlerinde bulundum.

Bu deneyimlerinizin kariyerinize nasıl bir etkisi oldu? 

Birkaç Türk şirketinde çalıştıktan sonra, uluslararası şirketlerin kurumsal kültürüne yatkınlığımın olduğunu fark ederek, önce bir uluslararası bir bankada çalıştım. Şimdi onun danışmanlığını yapmaktayım. Ayrıca Özel Sektör Gönüllüler Derneği’nin kurucusuyum. Burada da birçok Türk ve uluslararası şirketlerin bir arada yaptıkları gönüllülük çalışmalarına destek vermeye çalışıyorum. Son olarak da ÖSGD nin ENGAGE adlı uluslararası ağın parçası olmasında rol aldım.


Sizce yurtdışında öğrenim görmenin sizde neden olduğu en büyük değişim, size kattığı şey ne oldu? 

Bir dünya görüşü ve geniş vizyon oluşturmama yardımcı oldu. Ayrıca her yaşta kendime güvenebileceğimi ve kendi ayaklarımın üstünden durabileceğimi, aklıma koyduğum sürece  her işi başarabileceğimi öğretti. Liderlik ve organizasyon becerilerimin gelişebileceği ortamlarda bulunmama yardımcı oldu.

  • Paylaş: