Ensar Tekin, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun olduktan sonra Louisiana State Universitesi Public Administration Bölümünde Yüksek Lisans yaptı. Şimdi DHA Bursa da muhabir olarak çalışıyor.

Koç Ensar Tekin, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun olduktan sonra Louisiana State Universitesi Public Administration Bölümünde Yüksek Lisans yaptı. Şimdi DHA Bursa da muhabir olarak çalışıyor. "Özgüven, hedef ve vizyon belirlemek için yurdışında eğitimin gerekli olduğunu düşünüyorum" diyor.

Göreviniz ve iş tanımınız nedir?
- DHA Bursa Büroda muhabir olarak çalışmaktayım. Güney Marmara Bölgesi sınırları içerisinde haber hazırlamak fotoğraflı ve görüntülü haberleri DHA’ya servis yapmak görev sorumluluğum arasında.

Hangi okullarda ne üzerine eğitim aldınız?
- Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun olduktan sonra Louisiana State Universitesi Public Administration Bölümünde Yüksek Lisans yaptım.

Yurtdışında eğitim gördüğünüz süre boyunca, sosyal hayatınız nasıldı?
- İki yıllık eğitim süresi içerisinde farklı kültürden insanlarla birlikte farklı bir sosyal hayatın içerisinde kendimi buldum. Üniversite öğrenci topluluklarının düzenlediği outdoor spor etkinliklerine katıldım. Üniversite yurtlarında kaldığım için kampüs hayatının bütün etkinliklerine katılmaya çalıştım. Birçok kültürden insanlarla, hala devam eden arkadaşlıklar kurdum.Ülke kültürünü tanımak için bir çok şehri gezme şansı yakaladım. Üniversitenin dağcılık kulübüne üye oldum.

Yurtdışında aldığınız eğitim yaşamınızı nasıl etkiledi?
- Yaşam standardımı değiştirdi. Yurtdışında kazandığım deneyimlerle ülkemde birçok kapının kolayca açıldığını gördüm. Hedef ve vizyonum değişti. Özgüvenim arttı. Mesleğimle ilgili olarak dünyayı daha yakından takip etme imkanı buldum.

Sizce yurtdışında eğitim neden gerekli?
- Özgüven, hedef ve vizyon belirlemek için yurdışında eğitimin gerekli olduğunu düşünüyorum. Farklı kültürler tanımanın ve yabancı dil öğrenmenin dünyaya bakış açısını değiştirdiğine inanıyorum.Yurtdışında eğitim gören kişilerin olaylara farklı açılardan bakabilme yeteneği kazandığını düşünüyorum

  • Paylaş: