Hawaii Pacific Üniversitesi’nde Travel Industry Management üzerine eğitim alan Hotel Partner Kurucu Ortağı İlhan Ertan, “Eğitimin karşılığı Amerika’da daha fazla veriliyor

Hawaii Pacific Üniversitesi’nde Travel Industry Management üzerine eğitim alan Hotel Partner Kurucu Ortağı İlhan Ertan, “Eğitimin karşılığı Amerika’da daha fazla veriliyor. Yani üniversite eğitiminiz iyi ise, çok daha çabuk ilerlemeniz mümkün. Aynı şeyleri Türkiye için söylemek henüz geç diye düşünüyorum. Fakat gün geçtikçe sektörde alaylı sayısı azalıyor ve bu da eğitimini yurtdışında yapmış olan gençlerin önünü ciddi şekilde açıyor” diyor.

 

 

Sizin hakkınızda bilgi alabilir miyiz?

2009 Temmuz ayına kadar sırası ile Hilton İstanbul, Outrigger Hotel Hawaii, MTI Vacations Hawaii, Mega Residence İstanbul ve Hilton Family İstanbul satış ofisinde çalıştım. Bu dönem içerisinde bellboy’luktan en son görevim olan satış direktörlüğüne kadar birçok pozisyonda kendimi geliştirdim. Temmuz 2009 itibari ile Hilton’da görevi bırakarak, otelciliğin geleceği sayılan; fakat ülkemizde henüz pek bilinmeyen “Revenue Management”  ve “Business Developmet” konuları başta olmak üzere Hotel Partner, www.hotelpartner.com adında bir danışmanlık firması kurdum. Halen Hotel Partner’da ortağım Emrah Özdamar ile birlikte otellere danışmanlık hizmeti veriyorum.

 

Yurtdışında eğitim almaya nasıl karar verdiniz?

Bilkent  Üniversitesi’nde Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olmuştum ve bunun benim için pek yeterli olduğuna inanmadığımdan araştırmalar yaptım ve yurt dışına gitmeye karar verdim.

 

Gideceğiniz ülkeyi ve okulu nasıl seçtiniz?

Üniversite eğitimi olarak Amerika kendini kanıtlamış bir ülke olduğundan burayı tercih ettim. Okul konusunda ise birçok üniversiteden kabul aldım, ancak ben Hawaii Pacific Üniversitesi’ni seçtim. Bunun sebebi ise turizm konusunda eyaletin çok ilerlemiş olması ve eğer ileride turizm alanında kariyer yapmayı düşünüyorsam en doğru tercihin burası olduğunu düşündüğümdendi.

Yurtdışında eğitim almış olmak size Türkiye de nasıl kapılar açtı? İş dünyasında ne gibi avantajlar sağladı?

Yurtdışında okumak insana başka bir vizyon veriyor. Yurt dışında eğitim sistemi, ezberden çok araştırmaya yönelik bir şekilde ilerliyor. Bu da kişinin kendisini daha fazla geliştirmesini ve dolayısıyla kendisine olan güvenin artmasını sağlıyor. Aslına bakarsanız eğitimin karşılığı Amerika’da daha fazla veriliyor. Yani üniversite eğitiminiz iyi ise, çok daha çabuk ilerlemeniz mümkün. Aynı şeyleri Türkiye için söylemek henüz geç diye düşünüyorum, en azından “turizm sektörü” için durum böyle.  Fakat gün geçtikçe sektörde alaylı sayısı azalıyor ve bu da eğitimini yurtdışında yapmış olan gençlerin önünü ciddi şekilde açıyor.

 

Siz yurtdışında okuyacak öğrencilere neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle diplomanın burada YÖK tarafından onaylandığından emin olmaları gerekiyor. Daha sonra en az 5 üniversiteye başvurmalarını öneriyorum. Sonuç olarak kabul edildikleri üniversiteleri ve şehirleri seçmeden önce iyice incelemeleri de çok önemli.

 

Hawaii’de nasıl bir çevrede yaşadınız?

Hawaii çok farklı bir toplum. Yılın hiçbir döneminde sıcaklık 18 derecenin altına düşmüyor ve 30 derecenin de üstüne çıkmıyor. Coğrafyası, ilk olarak benim için çok değişik bir tecrübe oldu. Öte yandan Mikronezya’dan Filipin’lere, İsviçre’den Brezilya’ya birçok arkadaşım oldu. Her birinin farklı kültürleri vardı ve bunları tecrübe etmek bile bir eğitim olarak görülebilir.

 

Yurtdışında hiç zorlandığınız konular oldu mu?

Elbette oldu. Yurtdışına ilk kez gidiyordum. Honolulu Hava Alanı’na indiğimde Türkiye’yi nasıl arayacağımı bile bilmiyordum. Yiyecek konusunda Türkiye’de tükettiğimiz ana ürünlerin hiçbiri bulunmuyordu. Ev aramak, başkaları ile ev paylaşmak bile bir başka tecrübe… İlk gittiğim 3 ay çok sıkıntılar çektim; hatta dönmeyi bile düşündüm. Fakat 6 ay itibari ile her şey değişti. İnsan zamanla alışıyor. Hatta Hawaii’den Türkiye’ye dönerken çok üzüldüğümü söyleyebilirim.

  • Paylaş: