2 yıl mesleki eğitim al, 18 ay full-time çalış

Avustralya’da 2 yıl mesleki eğitim alan Türk öğrenciler 18 ay boyunca çalışma izni alabiliyorlar.

Avustralya nın TAFE sistemi, farklı bir kariyer imkanı sağlamak için mesleki eğitim veren kuruluşlardan oluşur. Avustralya mesleki eğitim seçenekleri, çok sayıda mesleğe giriş yapmak için kabul edilmektedirler. Bu şekildeki bir mesleki eğitim özellikle herhangi bir sektörde iş idaresi becerileri kazanabilmek için çok elverişlidir.

Mesleki eğitimin pratiğe yönelik yapısı öğrencilerin okul sırasınca son gelişmelerden yararlanabilecekleri, en son ekipmanı ve tesisleri kullanabilecekleri anlamına gelmektedir. Bu okullardan mezun olan öğrencilerin birçoğu multimedia design, animasyon, film yapımcılığı, fotoğrafçılık, güzel sanatlar, moda tasarımı ve üretimi gibi alanlarda sanatsal bir kariyere başlayabilmektedirler.

TAFE programlarından bazıları otel yönetimi, uluslararası ticaret, kriz yönetimi, personel yönetimi, spor veya sanat yönetimi, ön-muhasebe, bankacılık ve KOBI yöneticiliği gibi alanları sayabiliriz. Aynı zamanda bilgisayar, mühendislik, havacılık, inşaat veya telekomünikasyon gibi uzmanlaşmaya yönelik birçok yüksek teknoloji alanında da önerilen programlar mevcuttur. Bunun yanında hayvan biyolojisi, su bilimleri, tıbbi laboratuar bilimleri, patoloji ve sağlık gibi alanlarda da yüksek kaliteli tesisler ve eğitim olanaklari bulunmaktadır .

TAFE okulları sadece mesleki eğitim vermekle kalmaz. Bunun yanında başlangıç düzeyinden en ileri düzeye kadar İngilizce öğrenmeniz de mümkündür.

 Avustralya daki TAFE sistemi kimlere yöneliktir?

·         Yeni bir kariyer başlangıcı yapmak isteyenler

·         Mevcut kariyerlerinde ilerlemek veya uzmanlaşmak isteyenler

·         Üniversite öğrenimine pratik beceriler katmak isteyenler

·         Sonrasında üniversite öğrenimi görmek isteyenler.

TAFE sistemi ile üniversite sistemi arasındaki fark

Birçok TAFE okulunun Avustralya daki üniversitelerle bağlantıları vardır. Bazıları bir üniversite tarafından yürütülmekte ve üniversite kampüsünü paylaşmakta, bazılarıyla yakınlarındaki üniversitelerle ittifak kurmaktadırlar. Bu bağlantılar sayesinde öğrenciler mesleki eğitim veren programları üniversiteye geçiş için kullanabilirler (pathway to university). Özellikle üniversiteye giriş için hazırlanan programlar bulunmaktadır. Şöyle ki:

·         İstenilen notları tutturduğunuz takdirde üniversiteye garantili giriş sağlarlar.

·         Okuduğunuz dersler üniversiteye geçişte kredi transferine izin verirler. Mesela bir TAFE programını okuduktan sonra doğrudan üniversitenin ikinci sınıfından başlayabilirsiniz.

·         Bir yerine iki diploma sahibi olursunuz, TAFE diploması ve üniversite diploması.

·         Bu programlara degree programs veya üniversite transfer programları denir.

Bunu bir örnekle şu şekilde açıklayabiliriz:
Erol, bir senelik Bilişim Sistemleri programına (Diploma of Information Technology) kayıt olur. Derslerinden oldukça yüksek notlar alır ve üniversitede Bilgisayar Bilimleri lisans programına (Bachelor of Computing Science) girmeye hak kazanır. Bu bölüm normalde 3 senelik bir programdır. Ancak zaten TAFE okulunda benzer dersleri okumuş olduğu için, bölümdeki lisans programı için sadece 2 sene okuyarak bitirebilecektir. 3 senenin sonunda Erol toplam iki kurumdan mezun olmuş durumdadır. Bilişim Sistemleri Programı (Diploma in Information Technology) ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü (Bachelor of Computing Science). Buna karşılık İdil doğrudan Bilgisayar Bilimleri Bölümü ne kayıt olur. İdil ve Erol un her ikisi de uç sene boyunca benzer dersleri okurlar. Fakat uc senenin sonunda Idil in sadece bir okul mezuniyeti bulunurken, Erol un iki mezuniyeti olmuş olur.

TAFE mezunlarının iş bulma imkanı

Avustralya da okuyan yabancı öğrenciler okullarının bitiminde mutlaka ülkelerine dönmek zorundadırlar. Ancak her öğrencinin 2 haftada 40 saate kadar part-time, sömestir tatillerinde ise full-time çalışma hakkı vardır. TAFE okullarının bir çoğunda iş deneyimi ders programlarının içerisinde yer almaktadır. Mesela turizm yönetimi okuyorsanız, Avustralya daki en büyük otellerden birinde çalışma fırsatı bulmanız büyük ihtimalle mümkün olacaktır.

Avustralya yasalarına göre 2 yıl mesleki eğitim alan (Gocmenlik listesinde bulunan meslekler icin geçerli)  uluslar arası öğrenciler 18 aylık oturma iznine başvurma hakkı elde ediyorlar ve alınan bu vizeyle 18 ay full-time çalışabiliyorlar ve sonrasında yeterli puanı topladıklarında  göçmenlik başvurusu yapabilmektedirler.


Bazı TAFE okulları ve fiyatlar

Aşağıdaki direkt linkleri kullanarak Avustralya daki TAFE programı veren kurumlara ulaşabilirsiniz.

·         NSW Tafe –Sydney, Melbourne

·         Holmesglen Tafe -Melbourne

·         Kangan Batman Institute of TAFE - Melbourne

·         NMIT- Northern Melbourne Institute of TAFE , Melbourne

Yıllık TAFE program ücretleri ortalama 7.000- 12.000$AUS civarındadır.

Kaynak ; egitimplus

  • Paylaş: