Avustralya’da bulunan James Cook Üniversitesi, Queensland eyaletinin en eski ikinci üniversitesi. 4.000’i 100 farklı ülkeden gelen toplam 16.000 öğrencisi olan çok kampüslü üniversite, yabancı öğrenciler için vakitlerinin büyük kısmın

Avustralya’da bulunan James Cook Üniversitesi, Queensland eyaletinin en eski ikinci üniversitesi. 4.000’i 100 farklı ülkeden gelen toplam 16.000 öğrencisi olan çok kampüslü üniversite, yabancı öğrenciler için vakitlerinin büyük kısmını kampüste geçirebilmelerini sağlayacak birçok destek hizmeti sunuyor. Derse yazılmaktan, konaklama bulmaya bazen de sadece konuşacak birine ihtiyaç duyduklarında öğrencilerin kampüs içinde danışacakları bir birim her zaman mevcut. James Cook Üniversitesi Direktörü Ailsa Lamont, üniversitenin sunduğu imkanları anlattı.

 

Bize kısaca okulunuzdan bahseder misiniz?

Avustralya’nın öncü okullarından James Cook Üniversitesi Queensland eyaletinin en eski ikinci okuludur. Canlı, çok kampüslü bir üniversite olup ana kampüsleri tropikal Quensland şehirlerinden Townsville ve Cairns’de yer alıyor. Ayrıca 2 modern şehir kampüsü de Brisbane şehrinde ve Singapur’da bulunuyor. JCU aktivite anlamında yerel Queensland eyaletine odaklı olmakla birlikte uluslararası etkisi oldukça yüksek. Özellikle saygın Shanghai Jiao Tong University prestij sıralama sisteminde dünyanın en iyi 400 üniversitesi arasında yer almış olması da bunun kanıtıdır.

Lisans ve yüksek lisans öğrenciler arasında yabancı öğrenci oranınız nedir?

Yüksek lisans öğrenci oranımız: Yüzde 21

Lisans öğrenci oranımız: Yüzde 79

Toplam 16.000 öğrencimizin yaklaşık 4.000’i 100 farklı ülkeden gelen yabancı öğrencidir.

Yabancı öğrencilere sunduğunuz hizmetler neler?

JCU yabancı öğrenciler için vakitlerinin büyük kısmını kampüste geçirebilmelerini sağlayacak birçok destek hizmeti sunuyor. Derse yazılmaktan, konaklama bulmaya bazen de sadece konuşacak birine ihtiyaç duyduklarında öğrencilerin kampüs içinde danışacakları bir birim her zaman mevcut. Okulda sunulan hizmetlere örnek olarak; öğrenme merkezi, ibadet merkezleri, psikolojik danışmanlık, okul kulüpleri, mevcut öğrenci ve mezunlara kariyer ve iş merkezi, bedensel özürlü öğrencilere destek, son teknoloji ile donatılmış sınıflar, zengin ve Avustralya genelindeki en gelişmiş kaynağa sahip kütüphanesiyle, kafe restoranlar, ATM ve postane gibi öğrencilerin arayacakları her şeyi kampüs içerisinde bulabilirler.

Akademik programların yanı sıra yabancı öğrenciler için dizayn edilmiş İngilizce programlarınız var mı?

Ana dili İngilizce olmayan öğrenciler dil yeterliliklerini genelde TOEFL yada IELTS gibi sınavlara girerek kanıtlamak durumundalar. Akademik yeterliliğe ulaşmış ancak İngilizcesi yeterli olmayan öğrenciler için James Cook Üniversitesi paket kabul verebilmekte ve bu sayede öğrenciler akademik programlarına başlamadan ne kadar eksikleri olduğuna bağlı olarak belli sürelerde akademik İngilizce eğitimine tabii olurlar. (James Cook University- English Language Centre) Bu sayede verilecek vize, toplam eğitim süresini kapsar ve İngilizce eğitiminin ardından tekrar vize işlemleriyle uğraşılmak zorunda kalınmaz.

Okulunuzun bulunduğu şehirle ilgili bilgi verir misiniz?

JCU çok kampüslü bir okul olduğu için tüm lokasyonları tek tek ele almak iyi olacaktır:

Townsville; gelişen bir sahil şehri ve limanıdır. 170.000’lik nüfusuyla da tropikal Avustralya’nın en büyük şehridir. Konumu itibari ile günler genelde güneşlidir ve gündüz hava sıcaklığı ortalaması da 25°C-30°C arasındadır. Townsville bünyesindeki çeşitli endüstri kollarıyla gemicilik başta olmak üzere, ziraat, sağlık hizmetleri, madencilik ve turizmdeki öncülüğü ile kuzeydoğu Avustralya’nın ana idari merkezidir. Ekonomisindeki çeşitliliği ve hızlı gelişimi sayesinde şehirde iş olanakları çoktur. Bu hem mezunlar için birçok fırsatı beraberinde getiriyor hem de diğer taraftan eğitimi esnasında part-time işlerde çalışıp cep harçlığını karşılayacak öğrenciler için avantaj oluyor. Burada yaşayacak öğrenciler için spor, kültürel ve eğlence çeşitliliği bol bir şehirdir.

Cairns; Avustralya’nın en popüler turistik merkezlerinden biri. Her yıl 2 milyonun üzerinde ziyaretçinin doğal güzellikleri görmeye geldiği ve sunulan aktivitelere katıldığı bir şehir. Bu aktivitelerin başında; mercan kayalarda dalış, yağmur ormanları gezisi, nehir ve şelaleleri, krater gölü, ulusal parkları, çevre köy ve kasabaları ve Port Douglas ile Mission Beach sahilleridir.

Cairns 140.000’lik nüfusu ve turizm, gemicilik ve ziraat gibi ana kollarıyla kafeleri, restoranları ve gece klupleriyle oldukça metropol bir şehirdir ve gene aynı şekilde bu şehre gelip iş arayan öğrenciler için turizm, işletme gibi alanlarda birçok imkan mevcuttur.

Singapur; hem kosmopolit bir şehir, hem de sahip olduğu tarihi zenginlikleriyle ve gelenekleriyle sofistike bir havayı içinde barındırır. Asya’nın ortasında yer alan ve evrensel eğitim merkezi haline gelen Singapur’a gelen öğrenciler evrensel pazarın öncüsü konumundaki pazarlardan birinde bulunmanın avantajını yaşarlar ve birçok fırsat edinirler. Bu yönleriyle Singapur Asya’nın en iyi çalışma ve eğitim alma şehridir.

Brisbane; Queensland eyaletinin başkentidir ve Avustralya genelinde 3. büyük ve en hızlı büyüyen başkenttir. Nüfusu 1.8 milyondur. Astropikal iklimi, yaşam tarzı, resimlenmesi nehir bölgesi, modern alışveriş ve kültür merkezleri ve eğlence seçenekleriyle Avustralya’nın en yaşanabilir şehirlerinden biridir. Birçok ziraat, madencilik ve arama şirketinin merkezi olmasından ötürü ve bunun yanı sıra uluslararası eğitim, havacılık, uzay, yiyecek ve içecek ürünleri gibi ihraç endüstrisi ile Brisbane’ın ekonomisi çeşitlilik arz eder.

Brisbane yabancı öğrenciler için sıcak ve yaşanılası bir şehirdir. Gece geç saatlere kadar açık kafeleri, yaşam tarzı ve ılıman iklimi ile ünlüdür. Brisbane aynı zamanda çok güvenli bir şehirdir, Brisbane şehir konseyinin her alandaki servisi ile (kolay ulaşım, sıcakkanlı polisi, sağlık ve destek hizmetleriyle) yabancı öğrenciler için yaşaması kolay bir şehir halini almıştır. Öğrencilerin çoğu haftasonlarını sörf yaparak ve ünlü Gold Coast Sunshine Coast sahilinde dinlenerek geçirirler. Brisbane aynı zamanda birçok ankette sıklıkla Avustralya başkentleri içinde yaşaması en ucuz olanı seçiliyor. 

Bize kampüs lokasyonu ve olanaklarınızdan da bahseder misiniz?

Townsville Kampüsü: James Cook Üniversitesi’nin en büyük kampüsü. 11.000’in üzerinde öğrenci barındırıyor ki bunların da yaklaşık 1.400’ü yabancı öğrencidir. Sakin bir bölgede, 386 hektarlık, Avustralya’nın yerel bitki örtüsüne sahip, doğal yeşillikler içinde, Ross nehrine yakın, oturum bölgesi olan Douglas’ta yer alıyor. Şehir merkezine 13 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kampüs içerisinde öğrenciler her çeşit ihtiyacı karşılayacak süpermarket, kitapçı, kütüphane gibi yapıların yanı sıra jimnastik salonu, yüzme havuzu, tenis sahaları, basketbol sahası gibi spor yapabilecekleri alanlara ve konaklama danışmanlığı, psikolojik danışmanlık, öğrenci kulüpleri ve kariyer hizmetleri alabilecek birimlere sahipler. Postane ve kuaför bile bulunuyor. Sağlık merkezi de kampüsün karşısında.

Tüm kampüs alanı içinde 24 saat wireless internet ulaşımı mevcut ve farklı kültürlerden 1.400 öğrenci kampüs içindeki yurt ve diğer konaklama seçeneklerinden ve ücretsiz park olanağından faydalanıyor.

Cairns Kampüsü: Doğal ortamdaki konumunun yanı sıra modern ve yenilikçi eğitim olanaklarını sunuyor. Yağmur ormanları ile kaplı dağların altında yer alan kampüs Smithfield Bölgesi’nde şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta ve popüler kuzey sahillerine yakın. Kampüs içinden şehir merkezine ve çevre oturum bölgeleri ve alışveriş merkezlerine otobüs ile rahatlıkla ulaşılabilir.

370’ü yabancı 3,500 öğrencisi için kampüs son teknoloji eğitim olanaklarıyla donatıldı. Bunlar içinde muazzam kütüphane ve bilgi teknolojileri binası dikkat çekiyor. Aynı zamanda eyaletin en büyük bilim laboratuarları, özel sağlık ve bilim araştırma olanakları da dikkat çekici. Kampüste, AU$ 30 milyon harcanarak dişçilik eğitim binası inşa edildi. Öğrenciler az mevcutlu sınıfları ve sıcak kampüs ortamını seviyorlar. Kampüs içinde yemekhane, kütüphanenin yanında kafeler, kitapçı ve spor merkezleri bulunuyor. 2009’da açılan öğrenci hizmetleri merkezi ve hemen kampüs karşısı yurtlarıyla Cairns Kampusu öğrencilerin oldukça rahat bir öğrencilik geçireceği her olanağa sahip.

Singapur Kampüsü: Nisan 2003’de açıldı ve James Cook Üniversitesi’nin ilk yurtdışı kampusudur. Bünyesinde 1.200 öğrenci eğitim alıyor. JCUS Asya’da evinden uzak olmak istemeyen fakat kaliteli Avustralya eğitimini almak isteyen öğrencilere yüksek standartlarda ana kampüs standart ve kalitesinde eğitim veriyor. Dersler genelde full time veya part time eğitim kadrosu tarafından verildiği gibi, bazı spesifik bölümler ve dersler için hocaların haftasonu veya dönem boyunca Avustralya’dan getirtildiği de oluyor. Bulunduğu konum itibari ile gerek özel gerek toplu ulaşım aracı ile kolaylıkla ulaşılabilir bir yerde. Halk kütüphanesi, yemek alanları ve alışveriş merkezleri okula yürüme mesafesi uzaklığında.

Brisbane Kampüsü: Hem özel hem de toplu ulaşımla rahatlıkla ulaşılabilecek şekilde kurulmuş olan kampüs, Brisbane kütüphanesine, kafelere, alışveriş merkezlerine yürüme mesafesi uzaklığında yer alıyor.

Son teknoloji ile donatılmış modern, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz kampüste her yerde wireless internet kullanabilme olanağı mevcut. Mart, Temmuz ve Kasım dönemleri ile öğrencilerin, dilerlerse programlarını daha kısa bir sürede bitirme şansları var ki bu da daha az yaşam maliyeti getiriyor ve iş hayatına da daha çabuk atılmalarını sağlıyor.

Okulunuzdaki en popüler programlar hangileri?

Master programları;

  • Master of Professional Accounting-Master of Business Administration
  • Master of Applied Science
  • Master of Information Technology-Master of Business Management
  • Master of Business Management
  • Master of Professional Accounting
  • Master of Tourism
  • Master of Tropical Veterinary Science
  • Master of Biomedical Sciences
  • Master of Public Health and Tropical Medicine

 

Lisans programları;

   • Bachelor of Arts
   • Bachelor of Business
   • Bachelor of Engineering
   • Bachelor of Education
   • Bachelor of Nursing Science
   • Bachelor of Science
   • Bachelor of Social Work
   • Bachelor of Information Technology
   • Bachelor of New Media Arts
   • Bachelor of Marine Science

 

Okulunuzun en güçlü olduğu dallar hangileri?

JCU’nin en güçlü olduğu programların başında tropikal çalışmalar geliyor ki bunlar:

   • Marine Biology
   • Tropical Animal Science
   • Tropical Veterinary Science
   • Public Health and Tropical Medicine
   • Tropical Agriculture Science
   • Tropical Marine Ecology
   • Tropical Plant Sciences
   • Tropical Urban and Regional Planning

 

Okulunuza başvuru yapmak için en uygun zaman nedir?

İlk sömestr için 1 Ocak, 2. sömestr içinse 1 Haziran son başvuru tarihi olmasına rağmen geç başvurular da yer kalması durumunda değerlendiriliyor.

Yabancı öğrenciler için eğitim ve konaklama giderlerinden bahseder misiniz?

Eğitim ücretleri ölümden bölüme değişmekle birlikte bir aralık vermek gerekirse lisans programlarında yıllık 16 -21.000 AUD arası, master programlarında da 18-22.000 AUD arasıdır.

JCU öğrencilere konaklama seçeneği olarak hem kampüs içi hem de özel kiralanacak kampüs dışı konaklama bulma konusunda yardımcı oluyor. Kampüs dışı seçenekler içinde daireler, öğrenci evleri, aile yanı gibi seçenekler sunuyor. Konaklama departmanı ayrıca kiralama prosedürleri hakkında da bilgi verebiliyor. Özellikle Townsville ve Carins kampüslerinde okul çevresinde birçok kaliteli kiralık ev bulma seçeneği ve bunun çok da cazip fiyatlarda oluşu öğrenciler tarafından talep görüyor.

Genel olarak bir sınır vermek gerekirse de kampüs dışı konaklamanın haftalık ücretleri şehirden şehre ve oda tipine bağlı olarak değişmekle birlikte 210-400 AUD arasındadır. Kampüs için yurtlarda ise haftalık yemekli 230 AUD, yemeksiz 150 AUD’dır. (Ortak mutfak kullanımı mevcuttur.)

 • Paylaş: