• Cambridge
Kolej ve üniversiteleriyle tanınan bir kültür şehri olan Cambridge’deki en popüler okul şüphesiz Cambridge Üniversitesidir.
Cambridge Üniversitesi ünlü Cavendish Laboratuvarı, King s Kolej Şapeli ve Cambridge Üniversite Kütüphanesi ni içerir.% 20 nin üzerinde olan öğrenci nüfusu şehrin hareketliliğinin en büyük nedenidir.

Cam Nehri nin çevrelediği Cambridge Londra ya 1 saat uzaklıkta olmanın getirdiği avantajla da ön plana çıkmaktadır. Bir öğrenci şehri olarak anılması da Cambridge nin her yıl daha fazla öğrenci tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır.

Cambridge e en yakın havaalanı yaklaşık 30 dakika mesafedeki Stansted Havaalanı dır. Bunun yanında düzenli otobüs seferleri sayesinde de Gatwick ve Heatrow havaalanlarından da sorunsuz bir şekilde ulaşılabilmektedir. Londra ya yaklaşık 1 saatte ulaşılabilmektedir. Şehir içinde ise en ideal ulaşım aracı bisiklettir. Bisiklet öğrenciler tarafından da yoğun olarak tercih edilmektedir.
Ülke genelinde %5.1 olan öğrenci nüfusu Cambridge’de %25’e ulaşmıştır. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin ve turistlerin varlığıyla ortaya çıkan kozmopolit atmosferin yanında, Cambridge Üniversitesi’nin tarihi ve görkemli kolejleri, yemyeşil parkları, gece hayatı, kalite restoranları, kültür ve sanat merkezleri de geleneksel İngiliz yaşantısını sunar.

Cambridge’i çevreleyen Cam nehri yazları ‘punt’adı verilen gondollarla gezintiye çıkan, kanoya binen ya da küçük motorlu teknelerle şehri turlayan turistlerle doludur.

Cambridge yalnız üniversite şehri değil ayrıca burayı çevreleyen kırsal alanlar için bir Pazar merkezi ve endüstri için merkez noktasıdır. Nüfusunun yüz binden fazlasını öğrenciler oluşturmaktadır. Her yıl üç buçuk milyondan fazla ziyaretçi, genellikle de İngilizce eğitimi almak için yabancı öğrenciler Cambridge’i ziyaret etmektedir. Şehir; tiyatrolar, mükemmel restoranlar, sinemalar, modern alışveriş merkezleri ve her türden müzikli eğlenceler gibi tüm sosyal ve kültürel olanakları sunmaktadır.
  • Paylaş: