İngiltere'nin eğitim ve mimarisiyle ünlü şehirlerinden birisidir. Özellikle Cambridge Üniversitesi şehrin en önemli ve en iyi bilinen kurumlarındandır. 

İngiltere'nin eğitim ve mimarisiyle ünlü şehirlerinden birisidir. Özellikle Cambridge Üniversitesi şehrin en önemli ve en iyi bilinen kurumlarındandır. Cambridge şehri,Birleşik Krallık ta Cambridge vilayetinin en eski İngiliz Üniversite kasabası ve idari merkezidir.

Cambridge üniversitesi, kolej sistemi üzerine kurulu, bünyesinde 31 kolej bulunduran bir üniversitedir.  Cambridge üniversitesi 81 üyesi ile dünyada en çok Nobel ödülü almış olan kurum olma unvanını taşımaktadır.

Cambridge, en iyi Cambridge Üniversite si ile bilinir. Üniversite ünlü Cavendish Laboratuvarı, King s   Kolej Chapel ve Cambridge Üniversite Kütüphanesi'ni içerir. Cambridge silüeti son iki şey ile egemenlik altına alınır, şehrin uzak güney ucundaki Addenbrooke un Hastanesi'nin bacası ve kuzeydeki Aziz John un Kolej Şapel Kulesi ile.

Londra'nın kuzey-kuzeydoğusuna yaklaşık 50 mil (80 km) yayılır ve çok sayıda küçük kasaba ve köyler ile çevrilir. Ayrıca, Silicon Fen olarak bilinen yüksek teknolojinin kalbidir.

Nüfus:117.900 civarındadır. Batı Avrupa zaman dilimdedir.

Para birimi: İngiliz sterlinidir.

Cambridge iklimi tipik İngiltere iklimidir. Güneşli görünse de pek güvenilmez bir havası vardır. Genelde senenin uzun bir bölümü yağmurlu ve ılıman geçer.

Ulaşım

Cambridge ‘de ulaşım aslında yürüyerek rahatlıkla dolaşılabilecek şekildedir.

 Cambridge trenleri şehir merkezinin biraz dışındadır. Otobüs servisleri şehrin merkezindedir.

Mimarisinin ardından gözümüze çarpan diğer özellik ise bisiklet çılgınlığı! Çünkü öğrencilerin nüfusu çoğunlukta okul ve evleri arası bisiklet kullanmayı tercih ediyorlar.

En yakın Havaalanı Cambridge 30 dk olan Stansted dir. National Expresslerle ya da okulların sağlamış olduğu havaalanı transferleriyle kalacağınız yere ulaşabilirsiniz.

 London’dan Cambridge‘e Kings Cross  station’dan  kalkan tube ile 45 dk  varabilirsiniz. Diğer bir istasyonda Liverpool’dadır. Fakat buradan hareket eden tube 75 dk Cambridge ulaşmaktadır ve daha ucuzdur.

Nereye gidilir,Neler yapılır?

En görkemli yapı King’s College Chapel kesinlikle görülmeye değer, mimarisi bakımından bana göre en güzeli!

Cambridge’de, zeki ve dinamik gençler tarih kokulu sokakların parlayan yüzü gibidirler.

Eğitimindeki kalitesi ve öğrencilerin başarılarıyla dünyada iyi bir prestije sahiptir Cambridge.

 Fitzwilliam Museum  and Art Galleri  ve   Cambridge Imperial  War Museum  görülmeye değer bazı müzeler eğer müzelerden hoşlanmıyorsanız Cambridge Botonik Gardens .ziyaret edebilirsiniz.

Kanallardaki sandallara binerek kalabalıktan uzak kafa dinleyebilirsiniz

Cambridge her yer kitap dükkânlarıyla dolu, okumayı seviyorsanız kütüphanenize yeni eserler katabilirsiniz.

Yaz aylarında gidecekseniz 6 sahneden oluşan Cambridge Shakespeare Festivaline katılabilirsiniz.

.

İngiltere yemek kültürü ve mutfağı Avrupa’nın en zayıf mutfağı olarak bilinmektedir. Evlerde pişen yemekler genelde Türk öğrencilerin damak tadına pek uygun değildir. Ancak birkaç haftanın sonunda öğrenciler İngiliz mutfağına alışabilir.

 Cambridge  ‘de Çin mutfağından, Fransız mutfağına, İtalya mutfağından Meksika mutfağına kadar geniş bir yelpazeye yayılan birçok değişik tatlar bulabilirsiniz.

Sağlık

Cambridge e,  şehrin etrafındaki pek çok ufak tıbbı merkezler ile iyi sağlık hizmetleri verilir. Eczaneler 09:00-18:00 arası açıktır.Diğer saatler küçük marketlerden de ilaç dışında olan ihtiyaçlarınızı alabilirsiniz.

 Birleşik Krallık'ın en geniş hastanelerinde biri olan Addenbrooke Hastanesi öğrenim ve öğretme hastanesidir. Ayrıca araştırma merkezi fonksiyonu görevini de yapar.

Eğitim

Cambridge ‘de eğitim alabileceğiniz birçok iyi okul ve kolej bulabilirsiniz. Ortalama 24 haftalık standart bir dil kursu eğitim ücreti:3000 GBP ile 5000 GBP fiyat aralığındadır.

Konaklama:

Öğrenciler aile yanlarında yurtlarda ya da öğrenci evlerinde kalabilmektedirler. İlk 1 ay kültüre ve çevreye adapte olması bakımdan çok önemlidir. Konaklama ücretleri haftalık 125 ile 200 GBP fiyat aralığında değişmektedir.

Tarihi, sanatı, eğitimi ve sosyal yaşantısıyla bir bütün olan bu şehirde hayatınıza farklı renkler katabilir,güzel bir yurtdışı tecrübesiyle ülkenize dönebilirsiniz.

  • Paylaş: