• İngiltere Torbay

 

İngiltere’nin güney kıyılarında, Akdeniz tatil bölgesine olan benzerliği ile Torbay; Torquay, Paignton ve Brixham kasabalarından oluşan bölgeye verilen genel isimdir.

Torbay bölgesi ilk olarak 18. yüzyılın sonundaki Napolyon Savaşları sırasında bir dinlenme yeri olarak ün kazanmıştır. Körfezde görev yapan deniz subaylarının aileleri, bölgenin "romantik" konumunu ve mükemmel hava koşullarını övüyorlardı.

Fakat bölgeyi Güney Fransa'ya benzeterek "İngiliz Riviera'sı" adını ilk kez kullananlar Viktorya dönemi sakinleri olmuştur. Torbay'ın sıcak, güneşli bir iklimi vardır, alt-tropik bitkiler ve ünlü Torbay Palmiyesi, Torbay'ı adeta bir Akdeniz kıyısına benzetir. Deniz, civar şehirlerin her zaman odak noktasında yer almıştır.

Riviera'nın üç kenti; Torquay, Paignton ve Brixham rüzgârı kesen ve güneşi çeken bu korunaklı körfezin üç tarafını çevirir ve birçok kumsala ev sahipliği yapar. Üç kentin toplam nüfusu 120 bindir ve bölge her yıl 1,5 milyon turist ağırlamaktadır.

Torquay, Torbay'ın ana kentidir. Beyaz villaları, muhteşem sahil manzarası ve Oddicombe ve Meadfoot gibi mükemmel kumsallarıyla seçkin bir çekiciliği vardır. Fleet Walk ve Riviera International Centre gibi yeni binalar, bakımlı bahçelerle yan yanadır. Birçok ziyaretçi Torquay'da yürüyerek gezmekten ve o atmosferi bizzat yaşamaktan büyük keyif alır. Aynı zamanda diğer kentler arasında alışveriş yapmak açısından en iyisidir.

Brixham, Torbay'ın güney ucunda harika bir balıkçı kasabasıdır. Burada günler kalabalık bir limanın etrafında geçer; balıkçı gemileri yük boşaltırken gezinti tekneleri kıyı boyunca dolaşır. Yeni yakalanmış deniz mahsulleri satan küçük tezgâhların yanı sıra geleneksel tariflere göre hazırlanmış taze balık servisi yapan restoran ve barlar bulunur.

Paignton'un renkli bahçeleri, ışıltılı kıyı boyları ve birçok özel aktivitesi vardır. Popüler bir mekân olan rıhtımı, eski limanı, su parkı, şahane plajları ve buharlı tren yoluyla Paignton uzun bir kıyı boyunca uzanır. Yaz gelince Paignton Green olarak bilinen açık alanda Ağustos'ta düzenlenen Çocuk Festivali, eğlence parkı ve havaî fişek gösterileri dâhil birçok özel etkinlik gerçekleşir. İlgi çekici mağazaları ve gece hayatıyla kasabanın merkezi her zaman canlıdır. Winner Street, Palace Avenue, Victoria Street ve Torbay Road güzergâhı üzerinden deniz kıyısına doğru yürüdüğünüzde birçok dükkânı görmüş olursunuz.

Torbay’a en yakın havaalanı Exeter Havaalanı’dır. Havaalanı’ndan Torquay’a 30 dakika, Paignton’a 45 dakika, Brixham’a 70 dakikada ulaşmak mümkündür. Ayrıca Torbay bölgesi trenle Londra’ya 3 saatlik mesafededir.

Torbay, İngiltere’nin en yumuşak iklimine sahiptir. Güneşli gün sayısı İngiltere ortalamasının çok üzerindedir. Bölgenin yaz dönemi ortalama sıcaklığı 23 °C, kış dönemi ortalama sıcaklığı 8 °C’dir.

Torbay’da, dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için ideal bir alternatiftir. Seçkin bir bölgede Akdeniz tadında tatil yaparken İngilizce öğrenebileceğiniz en ideal yerlerden biridir Torbay.

  • Paylaş: