• Oxford
Oxford, tiyatrolar, sinemalar ve müzeler dahil kültürel aktiviteleri besleyen bir şehirdir. Oxford'un tarihi binalarıyla ünlü üniversitesi bu güzel şehirde mükemmel bir atmosfer oluşturur.

Broad Street’deki Sheldonian Tiyatrosu Avrupa Komisyonu tarafından "Oxford’un mimari alandaki mücevherlerinden biri" olarak tanımlanmaktadır. Bu güzel mekân bugün önemli toplantılarda, kamusal törenlerde, konserlerde ve müzik resitallerinde kullanılmaktadır.

Ashmolean Sanat ve Arkeoloji Müzesi İngiltere’nin ilk kamu müzesidir. 1683 yılında açılmıştır ve Üniversitenin büyük sanat koleksiyonuna ve el yapımı çalışmalarına ev sahipliği yapmakta, bununla birlikte konferans verilmekte, sergi ve özel etkinlikler düzenlenmektedir. 

Oxford şehri veya üniversitesi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz gideceğiniz yer Oxford Müzesidir. Burası ayrıca müzik konserleri, sohbetler ve film izlemek için olan bir mekândır. Bu üç müzeye girişler ücretsizdir.

Nehir kenarındaki Oxford’da birçok park ve yeşil alan vardır. Nehir kenarındaki Christ Church Piknik Alanı özellikle bot yarışları sırasında piknikler için mükemmel bir yerdir. 

Şehirde çeşitli spor merkezleri vardır ve bu merkezler basketbol, yüzme, badminton ve voleybol gibi sporları sunmaktadır. Üniversite parklarında kriket, Headington’ da futbol ve kış ayında Oxford Kalesinde buz hokeyi oynayabilirsiniz.

Oxford’un çevresi de oldukça çekicidir, görmeniz gereken birçok köy ve köy evi vardır.

Oxford’un hemen dışındaki Blenheim Sarayı paha biçilemez sanat, goblen ve mobilyaları ile dolu harika bir tarihi yapıdır. Bir zamanlar Winston Churchill’in konut olarak kullandığı sarayın çok güzel bahçeleri vardır ve temalı turlar, balık tutma günleri ve konserler gibi birçok etkinlik yapılmaktadır.

Oxford’daki ana alışveriş merkezleri Clarendon ve Westgate Alışveriş Merkezleri olup kasabanın merkezinde yer almaktadır. Burada İngiltere’deki tüm lüks mağazaları görebilirsiniz.

Oxford’daki birçok mükemmel kafeye ve restorana ilaveten birçok tarihi pub bulunmaktadır. Kings Arms popüler, canlı bir pub olup aslen 15. yüzyıl at yetiştirme evidir.

Oxford’daki özel aktivitelerden biri nehirde sandala binmektir. Yeni Tiyatroda müzikal, opera, canlı müzik ve stand-up komedi programlarını takip edebilir ya da Odeon, Phoenix, Picture Palace veya VUE sinemasında film izleyebilirsiniz.
  • Paylaş: