Kanada Vancouver’daki JLS Kolejinde, 10-15 kişilik sınıflarda Genel İngilizce, Akademik İngilizce ve İş-Kariyer İngilizcesi eğitimleri veriliyor. Öğrenciler isterlerse, okul tarafından yönlendiridikleri kuruluşlarda gönüllü aktiviteler

Kanada Vancouver’daki JLS Koleji’nde, 10-15 kişilik sınıflarda Genel İngilizce, Akademik İngilizce ve İş-Kariyer İngilizcesi eğitimleri veriliyor. Öğrenciler isterlerse, okul tarafından yönlendirildikleri kuruluşlarda gönüllü aktiviteler de bulunuyor. JLS Koleji yetkilisi Ja-Hae Oh, “Bu onların öz geçmişlerinde iyi görünür” diyor.

Öğrencilerinizin okulunuzu tercih etme nedenleri neler?
Bunun birçok sebebi var. Bunların başta geleni, her öğrenciye yoğun kişisel ilgi gösterilmesi. Öğrenciler her iki haftada bir öğretmenleriyle öğrenme hedeflerini ve çalışma planlarını görüşürler. Ücretsiz gönüllü aktivitesi programıyla öğrenciler değişik organizasyonlar ve kuruluşlarda gönüllü çalışmalara katılarak İngilizcelerini ilerletirler. Bu onların sadece yeni arkadaşlar edinmelerini sağlamaz, aynı zamanda öz geçmişlerinde iyi görünür. Okulumuz Vancouver’ın merkezinde bulunuyor, binamız ve sınıflarımız son derece modern imkanlar sunuyor. Öğrencilerimiz için İş İngilizcesi Kursu organize ediyor ve kariyer danışmanlığının ardından garantili staj ayarlıyoruz. Günlük aktiviteler ve hafta sonu gezileri de organize ediyoruz. Ayrıca resmi TOEFL, TOEIC, Cambridge, MOS, Microsoft, Adobe, Linux test merkeziyiz.

JLS’de hangi ülkelerden, kaç öğrenci öğrenim görüyor?
Öğrenci sayımız sezona göre 190 ile 220 arasında değişiyor. Öğrencilerin yüzde 20’si Avrupa, yüzde 25’i Latin Amerika, yüzde 25’i Kore, yüzde 20’si Ortadoğu, yüzde 10’u Asya’dan. Türk öğrenciler yüzde 0.3’den az.

Nasıl bir öğretim programı uyguluyorsunuz?
JLS Koleji, 10-15 kişilik küçük sınıflarda farklı kurs programları uyguluyor. Programlar Genel İngilizce, Akademik İngilizce ve İş ve Kariyer İngilizcesi olmak üzere kategorilere ayrılıyor. Öğrenciler İngilizce seviyelerine göre, sabah aldıkları derslere bakılmaksızın, çok geniş yelpazede sunulan seçmeli dersleri de öğleden sonraları alabilirler. Örneğin Genel İngilizce alan öğrenci öğleden sonraları işletme kursuna katılabilir.

Öğrenciler için başka nasıl hizmetleriniz var?
Öğrenci danışmanlığı, sunduğumuz hizmetlerden biri. Okulun açık olduğu saatlerde öğrenci danışmanları resepsiyonda bulunurlar ve öğrencilere okul içinde ya da okul dışındaki yaşamlarıyla ilgili destek verirler. Aile yanı konaklama servisi kapsamında öğrencilerimizin Kanadalı ailelerde günde üç öğün yemek dahil konaklamaları sağlanıyor. Havaalanı karşılaması, sağlık sigortası gibi hizmetlerimiz de var.

Vancouver, öğrenciler için ideal bir şehir mi?
Conde Nast Traveler dergisi 2004, 2005, 2006 yıllarında Vancouver’ı Amerika’nın en iyi şehri olarak seçmiştir. Vancouver istediğiniz her şeyi bulabileceğiniz kadar büyük, kendinizi rahat hissedebileceğiniz kadar küçüktür. Vancouver’ın 70 farklı kültürden insana ev sahipliği yapması kenti Kuzey Amerika’nın en kozmopolit şehri yapmaktadır. Görülmeye değer doğal ortamı, ılıman iklimi ve sınırsız açık hava aktiviteleri Vancouver’ı dünyanın en yaşanabilir şehri yapmaktadır.

Kampüsün yeri şehre yakın mı?
JLS Koleji, Vancouver’ın merkezinde toplu taşıma araçlarına, alışveriş merkezlerine, restoranlara ve kültürel aktivitelere yakın bir yerdedir. Modern ve ferah okul binasında 17 sınıf ve 35 iyi donanımlı bilgisayarın olduğu ücretsiz hızlı internet erişiminin sağlandığı 3 bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır. Arkadaşça bir atmosfer yaratan çok fazla oturma alanının bulunduğu bir öğrenci salonu bulunmaktadır.

Sunduğunuz fiyatlar, promosyonlar ve indirimler hakkında bilgi verebilir misiniz?
Türkiye’den gelen öğrencilere özel bir indirim uygulamaktayız. 1- 11 haftalık programlara kayıt yaptıranlara eğitim ücretinden yüzde 25; 12 hafta ve daha uzun süre için kayıt yaptıranlara yüzde 30 indirim sağlıyoruz.

Vancouver’da bir öğrencinin yaşam giderleri nelerdir?
Ayda 1000 Kanada doları ile Vancouver’da rahatça yaşanabilir. Toplu taşıma gideri 69 ve 95 Kanada doları arasında değişir. Yemek gideri aylık 250 - 300 dolardır. Aile yanında kalan öğrenciler yemeklerini evde yerler. Sağlık sigortasının maliyeti ise günlük 2 dolar.

Eğitim ücretleriyle ilgili bilgi verebilir misiniz?
Türk öğrencilere yüzde 25 - 30 indirim uyguluyoruz. Haftalık eğitim ücretlerimiz şöyle (Kanada doları üzerinden):
Çok yoğun program (haftada 37 ders): 330
Yoğun program (haftada 29 ders): 280
Standart program (haftada 22 ders): 210
Yarı zamanlı (haftada 15 ders): 160
Seçmeli dersler (haftada 7 ders): 80
Kayıt ücreti: 100

  • Paylaş: