• Kanada'da Master | Kanadada Yüksek Lisans Eğitimi

Kanada, Master için artık en çok tercih edilen ülkelerin başında geliyor, bunun en önemli sebeplerinden birisi eğitime yaptıkları yatırım diyebiliriz. Yapı olarak göçmenlerden oluşuyor diyebileceğimiz bir ülke olan Kanada bu çeşitliliğini bir güce dönüştürerek hem eğitim alan öğrencileri göçmenliğe teşvik ediyor hem de eğitim alınabilecek bölüm sayısını en üst seviyeye çıkarıyor olması da başka bir neden olarak sıralanabilir. 

Eğitime yaptıkları yatırımı sürekli olarak artıran Kanada, yatırımlara paralel olarak eğitim standartlarını da yükseltiyor. Yükselen eğitim standartları, ülkedeki refah seviyesi ve çalışma imkanları olarak sıralanabilecek öne çıkan özellikler doğrultusunda başta Toronto olmak üzere Vancouver ve Montreal gibi büyük bölgelerde yoğunlaşan nüfus ve buna bağlı olarak da iş fırsatları her geçen gün artmaktadır. 

Kanada'da Master Süresinde ve Sonrasında Çalışma İzni

Kanada'da yüksek lisans eğitiminiz sırasında haftalık 20 saat çalışma izniniz vardır, ayrıca eğitiminizi tamamladıktan sonra aldığınız eğitim türü ve süresine göre değişen 1 veya 3 yıl süreyle tam zamanlı çalışma iznine sahip olursunuz. Elde ettiğiz çalışma izninizle dilerseniz alanınız ile ilgili dilerseniz de bulduğunuz her hangi bir işte çalışmanız mümkündür. Çalışma ve iş bulma konularında bir çok üniversitenin kendi kariyer merkezleri öğrencilere doğrudan destek sağlamaktadır ve sağlanan bu destekle öğrencilerin kendi alanlarında uzmanlaşmaları kolaylaşmaktadır. 

Mezuniyet sonrası çalışma programının Kanada'da iş tecrübesi kazandırmasının yanısıra yabancı öğrenciler için sağladığı diğer bir avantaj ise öğrencilere mezuniyet sonrası çalışma izinleri dolmadan ya da dolduktan sonra çalışmakta oldukları şirketlerde daimi olarak işe başlama fırsatı sunmasıdır. Kanada'lı şirketlerde çalışmaya başlayan öğrenciler Kanada'nin bazı eyaletlerinde geçerli olan PNP (Provincial Nominee Program) adı verilen programa başvurmaya hak kazanırlar. Bunun ardından yapılacak Kanada'ya göçmenlik başvuruları ise normalde Kanada sınırları içerisinden başvurulması durumunda ortalama 2 yıl sürerken yarı yarıya azalarak yaklaşık 1 yıla düşer.

Kanada'da Master Eğitim Ücretleri

Kanada'da yüksek lisans eğitimi için standart bir ücretten bahsetmek pek mümkün olmasa da eğitim alınacak bölüm ve süreye göre 17.000 Kanada dolarından başlamaktadır. Kanada dolarının kur farkından ötürü bir çok gelişmiş ve batı ülkesine göre daha ekonomiktir. 

Kanada'da MBA ve Doktora Eğitimi

Yabancı öğrenciler için Kanada'da birçok farklı alanda yüksek lisans yapmak mümkündür. Bu ülkedeki master ve doktora programları dünyanın neredeyse her ülkesinde prestij ve kaliteli eğitimleri ile tanınmaktadırlar. Özellikle MBA gibi pratiğe dayalı master programları bir yıl sürer. Eğitim programları çok çeşitlidir.

Kanada'da genel olarak yüksek öğrenim ücretleri diğer batı ülkelerine göre daha düşüktür. Ülkedeki master programları genelde 2 yıl tam zamanlı (full-time) olarak sunulmaktadır. Ancak, MBA (Master of Business Administration - İş İdaresi Master) tarzı daha pratik odaklı master programları söz konusu olduğunda öğrencilerin master eğitimlerini 1 yıl gibi kısa bir sürede bitirmeleri de mümkündür. Doktora programlarının süresi ise 4 ile 7 yıl arasında değişmektedir.

Kanada Başvuru ve Kabul Koşulları

Kanada'da master, mba ve doktora programlarının başvuru ve kabul koşulları okullara ve bölümlere göre değişkenlik gösterse de ortak talepler genelde ingilizce yeterliliği, iyi bir mezuniyet ortalaması, iyi bir niyet mektubu ve referans mektupları şeklinde olmaktadır. İngilizce yeterliliğiniz bulunmadığı durumlarda dil eğitimi ile birleştirilmiş programlar da mevcuttur. Başvuru ve kabul koşulları süresince Atlas danışmanları size adım adım yardımcı olacaklardır. 

Kanada'da Yaşam Maliyetleri

Kanada'da yaşam maliyetleri, tercih ettiğiniz şehir, okul ve konaklama türüne göre farklılık göstermektedir ancak yaşam refahı ve standartları oldukça yüksek olan ülkede gelir adaletsizliği de en alt seviyededir. Tüm bunların dışında eğitim aldığınız süre boyunca elde edeceğiniz çalışma izninizle bir çok maliyetinizi de karşılamanız mümkün. Detaylı bilgi için danışmanlarımızdan ücretsiz bilgi talep edebilirsiniz.


Kanada'da master ve doktora başvuru prosedürleri ile ilgili Kanada'da bizzat bulunmuş danışmanlarımızdan ücretsiz olarak ayrıntılı bilgi almak için size en yakın ATLAS ofisine gelebilir veya bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

  • Paylaş: