Kanada’daki Fraser International College’de eğitimini tamamlayan öğrenciler Simon Fraser University’e geçiş yapabiliyor. Okul temsilcisi Anita Kuehnel, Kanada’nın ulusal haber dergisi Macleans’s tarafından basılan ‘En İyi Kanada Üniversiteleri’ rehberinde yer alan bu üniversitenin koşullarını anlattı.

Bize kısaca üniversitenizin tarihinden bahseder misiniz?

Fraser International College (FIC) kendini öğrencilerin çalışmalarında mükemmelliğe kavuşmalarında cesaretlendiren kaliteli eğitim programları ve destek servisleri içeren modern ve dinamik bir kurumdur. Kaliteli eğitim, etkinlikler , akademik ve refah spor hizmetleri size üniversite ortamında özgürlük ve kendinize meydan okuma fırsatı vermektedir. Simon Fraser Üniversite kampüsünde üniversite okutmanları tarafından öğretilen, rahat, arkadaş canlısı, destekleyici bir atmosferde üniversite- desinged programında eğitim alacaksınız. FIC ‘daki eğitiminizi başarıyla tamamladığınız zaman , SFU ‘daki programınıza girmek için hazırlanacaksınız. FIC, SFU ile Kanada’nın en ileri görüşlü ve yenilikçi eğitim kurumuyla birleşmekten gurur duymaktadır ve öğrencilerin en güncel eğitimi alması için üniversiteyle yakın çalışmaktadır. SFU en yenilikçi programlar, Kanada’nın en iyi spor takımları ve uluslararası kampüs ortamı sunmaktadır. Üniversitemiz, Kanada’nın ulusal haber dergisi Macleans’s tarafından basılan ‘En İyi Kanada Üniversiteleri’ rehberinde yer almaktadır.

Öğrenci sayınız ve uluslararası öğrenci oranı nedir?

- FIC uluslararası öğrencilerin ikinci senelerinde SFU ya girebilmelerine göre özel olarak dizayn edilmiştir.Bu yüzden bütün öğrenciler uluslararası ya da Kanada vatandaşı olmayan öğrencilerdir. SFU üniversitesinin 28.000 öğrencisi var. Bunların yüzde 8’i uluslararası.

Uluslararası öğrenciler için ne gibi hizmetleriniz var?
- ÜNIVERSİTE PROGRAMLARI:Üniversite Transfer Stage I ve Üniversite transfer Stage II programları SFU danışmanlığıyla dizayn edilmiştir ve üniversite tarafından başkanlık edilmiştir. UTP Stage II programları SFU diploma programının ilk yılına eşdeğer hazırlanmıştır. FIC da öğrenim görmeyi seçerek en yüksek akademik kaliteye ulaşmak için SFU’nun başkanlığında hazırlanmış UTP Stage II programını da alıyorsunuz.

KALİTELİ OKUTMANLAR: FIC programlarına size tam potansiyelinize ulaşmanız için asistanlık yapacak yüksek eğitimli okutmanlar başkanlık etmektedir.
ESNEKLİK: Sonuçlarınız ne zaman açıklanırsa sizin için bir giriş tarihi var. FIC senede 3 kez olmak üzere ocak, mayıs ve eylülde giriş izni sağlıyor.
DESTEK: Genel akademik kurslara ilave olarak, FIC ek eğitim desteği sunuyor- İngilizce ,matematik ve bilgisayar alanlarında.
KÜÇÜK SINIFLAR: Okutmanlar 40 kişilik gruplara sahip ve küçük gruplarla özel dersler ve workshoplar yapıyorlar. Bizim destekleyici yaklaşımımız sayesinde FIC her kurs için daha fazla eğitim imkanı sağlamaktadır. Genelde kullanılan 3 saatlik eğitime karşın, FIC sınıfları 4 saatlik eğitim sunmaktadır. Bu ekstra akademik kontak sizin her kursu daha fazla anlamanızı ve bilgi edinmenizi sağlayacak.
KALİTELİ EĞİTİM: FIC’da en yüksek eğitim standartlarında eğitim alacaksınız ve programlarımız kaliteli SFU okutmanları tarafından verilmektedir.
SFU ‘A İLERLEMEK: FIC ilk sene SFU’da ki eşdeğer programları sunmaktadır işletme yönetimi, bilgisayar mühendisliği ve sosyal bilimlere direk geçiş tanımaktadır. Seçtiğiniz programla ilgili ortalama bir puana eriştiğiniz zaman SFU programlarına garantili geçiş hakkı sağlamaktadır.
ÇALIŞMA İZNİ ASİSTANLIĞI: FIC kadrosu ve temsilcileri Kanada ‘da çalışma izni için size yardımcı olacaktır.

Uluslararası öğrenciler için ‘ İkinci Dil İngilizce’ programlarınız var mı?

Bütün öğrencilere Kanada’ya gelmeden önce IELTS veya TOFEL gibi uluslararası geçerliliği olan İngilizce testlerini almalarını öneriyoruz. Direkt Stage 1 veya Stage 2’ye geçebilmek için bütün öğrencilerin 5.5 IELTS skoru gerekiyor, istenen akademik skorlara ilave olarak. Eğer İngilizceniz henüz bu seviyede değilse FIC size bazı seçenekler önerebilir.

UTP Stage I and II Karma Programlar

Bu Karma programlar IELTS skorunda 5.0 veya eşdeğer puana ulaşan öğrenciler için dizayn edilmiştir.Bu ingilizce seviyesindeki öğrenciler ilk sömestirlerinde FIC akademik kurslarından sınırlı sayıda almak durumundadırlar.FIC ‘te bu seçtikleri akademik kurslara ek olarak haftada 15 saat akademik İngilizce çalışacaklardır.Bu programı başarıyla tamamlandıktan sonra öğrenciler diğer sömestrde tam akademik kurs alabilirler.

‘PAS’ İngilizce

İngilizce Akademik Becerilere hazırlık İngilizcede bir SFU programıdır üniversiteden gelen IETS 4.5 Skor veya eşdeğer puan alan uluslararası öğrencilere İngilizce dil eğitimi sağlamaktadır.PAS İngilizce programları ayrıca SFU nun Burnaby kampüsünde de alınabilmektedir böylece öğrenciler Kanada’nın en iyi üniversitelerinden birinde eğitim görme deneyiminin zevkini yaşayabilirler.PAS programının başarıyla tamamlanmasından sonra öğrenciler daha başka teste tabi olmadan FIC’ a, UTP programına ve UTP Mixed programına giriş yapabilirler.FIC kadrosu FIC ‘a kayıt için başvururken PAS programıyla ilgili tavsiye verebilir

Kampüs Dışındaki ESL Kolejleri

IELTS den 4.5 veya daha az skor alan öğrenciler için FIC ‘ e başvuru yaparken FIC kadrosu Vancouver daki ESL kolejleriyle ilgili tavsiyelerde bulunabilirler.Bu ESL kolejleri öğrencilere yoğun İngilizce programları sayesinde İngilizcelerini geliştirme fırsatı sunmaktadır.ESL kolejlerinin her ay başlangıç tarihleri var.

Üniversitenizin bulunduğu şehir hakkında bilgi verebilir misiniz?

FIC Vancouver da bulunmaktadır, geniş bir eğlence, alışveriş, restoranlar ve görülecek yerler sunan kozmopolitan enerjik bir şehirdir. Vancouver 2010 olimpiyatlarının ev sahibidir.Olimpik oyunlar size ve ailenize kış sporlarında yararlanmak için büyük bir fırsat sunmaktadır

Kampüs olanaklarınız neler?

Üniversite Kampüsü: FIC, SFU ‘nun Burnaby kampüsünde bulunmaktadır.Üniversite aktivitelerine ve hizmetlerine kütüphanelerine, bilgisayar laboratuvarlarına, kampüs içinde konaklama, sağlık ve kariyer hizmetlerine tam giriş izninden faydalanmanın zevkine varabilirsiniz.SFU ‘nun sınıfları en modern görsel ve işitsel ekipmanlarla data projektörler ve DVD oynatıcılarda donatılmıştır.

Burs olanakları neler?

Tam Burs Olanakları
Tam burs olanakları üniversite seviyesi programları
UTP Stage II FIC te her sömestir uygulanmaktadır.Başarılı başvuru sahipleri Kanada , Avustralya veya İngiltere IBT kuruluşlarını seçebilirler.Eğer IBT Eğitim Bursu için yeterliyseniz başvuru detayları size ‘Teklif Mektubu’ olarak gönderilecektir.

Kısmi Burs Olanakları

İki kısımlı burslar toplam tutarın % 50 si FIC te her sömestr sunulmaktadır.Bütün burslar akademik başarıya sahip olanlara verilecektir. Eğer IBT Eğitim Bursu için yeterliyseniz başvuru detayları size ‘Teklif Mektubu’ olarak gönderilecektir.

En popüler master programlarınız nelerdir?

Simon Fraser üniversitesinin 6 fakülte bünyesinde 100 ü aşkın programı vardır ve akademik başarı için sınırları hep zorlamaktadır.FIC , SFU daki programlar için ; işletme yönetimi, bilgisayar mühendisliği ve sosyal bilimlere direk geçiş tanımaktadır, buna karşın UTP Stage 2 yi başarıyla tamamlamanıza ve SFU’ ya transfer olsanız dahi SFU da ki diğer fakültelere ve programlara uluslararası transfer için uygun olabilirsiniz.

Bize genel giriş koşulları hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Citizenship University Transfer Program (UTP) Stage I University Transfer Program (UTP) Stage II
Turkey Devlet Lise Diplomasi or Devlet Meslek Diplomasi International Baccalaureate of 22 or Devlet Teknik Lise Diplomasi 3.0

English Language Qualification Mixed Program (UTP Stage I or UTP Stage II Direct entry (UTP Stage I or UTP Stage II)
IELTS 5.0 with no band lower than 4.5 5.5 with no band lower than 5.0
TOEFL
Computer / Paper / IBT 172 / 500 / 60 196 / 525 / 69
SPM English C6 C4
HKCEE Syllabus B E D
GCE *O* Levels D C
BC High School or Equivalent C C+

Başvuru koşulları için en iyi koşullar nelerdir?

FIC için son başvuru tarihi yok, bununla beraber öğrenciler ne kadar çabuk kayıt olurlarsa o kadar iyi .3 tane giriş dönemi var Eylül Ocak ve Mayıs.

  • Paylaş: