Kanada üniversiteleri ülkenin hemen hemen her bölgesinde hem şehir merkezlerinde hem de şehir dışına konumlanmıştır. Kanada üniversiteleri hem eğitim hemde araştırma konusunda uluslararası üne sahiptir. Kanada üniversitelerinde verilen eğitim Amerika ve diğer ülkelerdeki devlet üniversitelerindeki eğitime denktir. Kanada’da üniversiteler çoğunlukla devlet tarafından finanse edilir, bu yüzden bölge veya verdiği eğitim türüne bakılmaksızın üniversitelerin eğitim kalitesi oldukça yüksektir.

Üniversitelerin full-time öğrenci sayısı 1000 ile 35,000 arası değişmektedir. Buna ek olarak birçok üniversitenin çok sayıda part-time öğrenciside bulunmaktadır. Lisans ve yükseklisans programlarının yanısıra üniversitelerde doktora ve sertifika programlarına da katılmak mümkündür. Üniversite ücretleride bölgeye ve alınacak eğitimin türüne göre değişir.

Kanada’da eğitim yılı Eylül ayında başlar ve Mayıs ayında sona erer. Bazı üniversitelerde sömestr veya bütün derslerin yaz aylarında da alınabileceği trimester sistemi vardır. Kanada için genel bir üniversite yerleştirme sınavı yoktur, her üniversite kendi kabul koşulların ve standartlarını kendisi belirler.

Kanada nın İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki resmi dili olduğu için uluslararası öğrencilerin hem İngilizce hem de Fransızca eğitim almaları mümkündür. Bazı üniversitelerin bu iki dilde de broşürleri vardır ama Kanada da bir üniversiteye kabul edilmeniz için iki dilinizin de iyi olması şart değildir.

Anadili İngilizce olmayan öğrenciler eğitim dili İngilizce olan programlara kabul edilmek için TOEFL  ya da IELTS sınavlarından birine girmek zorundadırlar. Genellikle kabul gören TOEFL sınavıdır. Fakat bazı üniversiteler IELTS sınavını da kabul etmekte ya da öğrencileri kendi hazırladıkları dil sınavına tabi tutmaktadırlar.

Eğer eğitim dili Fransızca olan bir programa katılmak istiyorsanız, öğrencilerin Fransızca derecelerini ölçen uluslararası bir sınav maalesef yoktur. Fakat, Fransız üniversiteleri öğrencilerin bireysel olarak dil seviyelerini ölçen yazılı sınavlar uygulayabilmektedirler.

Bazı durumlarda öğrencinin lisans eğitiminin bir veya iki sömestrini Kanada da geri kalanını ise kendi ülkelerinde tamamlamaları mümkündür. Veya bunun tersi lisans eğitimine kendi ülkelerinde başlayıp, Kanada da bitirmeleri de mümkün olabilir. Her iki durumda da eğitim almak istediğiniz üniversiteye ve kendi üniversitenize de program denkliği konusunda danışmanız gerekir.

LİSANS EĞİTİMİ İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Kanada da denkliği bulunan bir liseden mezun olmak ve iyi bir not ortalamasına sahip olmak.

İngilizce (veya Fransızca) sınav sonucu (TOEFL, IELTS, MELAB) Genellikle Fransız üniversiteleri öğrencileri kendi hazırladıkları dil sınavına tabi tutarlar. Bazı okulların kendi İngilizce veya Fransızca dil yeterlilik sınavları bulunmaktadır veya kendi dil kurslarına katılıp başarıyla bitiren öğrencileri kabul edebilmektedirler.

  • Paylaş: