Londra’nın en zengin bölgelerinden Westminster’da Mayfair Bölgesi’nde yer alan West London College, öğrencilerine pek çok olanak sunuyor. 

Londra’nın en zengin bölgelerinden Westminster’da Mayfair Bölgesi’nde yer alan West London College, öğrencilerine pek çok olanak sunuyor. Okulun sosyal yardım çalışanları, vize uzatmaktan iş bulmaya kadar öğrencilere her konuda destek oluyor. Çoğu yabancı 1.500 öğrencisi olan okulun Türkiye sorumlusu Chris Baynard Smith, bize hem okulları hakkında hem de Londra’da yaşam olanakları hakkında bilgiler verdi.

- Bize kısaca okulunuzdan bahseder misiniz?Okulumuzun ana binası Parliament House, 1997 yılından bu yana devraldığımız altı katlı binamızdır. Okulun, idari bölümünün, işletme ve bilgisayar bilimleri fakültelerinin bulunduğu binadır. Ana binaya kısa bir yürüme mesafesindeki Hannah House ise 2004 yılından beri kullandığımız, turizm yönetimi ve moda departmanımızı içinde barındıran binadır. Ayrıca dil okulumuz da bu binada yer alıyor.

- Toplam öğrenci sayınız ve bunlar içinde yabancı öğrenci oranınız nedir?
Yaklaşık 1.500 öğrencimiz bulunuyor ve bunların çoğu yabancı öğrenci.

- Yabancı öğrencilere ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?Parliament House’un en üst katında bulunan sosyal yardım çalışanlarımız zamanlarının çoğunu büyük bir özveri ile Londra’ya yeni gelen ve adapte olmaya çalışan öğrencilerle geçiriyorlar. Bu bazen yeni gelen ve doktor kaydı yapacak bir öğrenci olabiliyor, bazen yöresel bir restoranı nerede bulacaklarıyla alakalı bilgi talebi oluyor, bazen de resmi bir dökümana ulaşmak ihtiyacında olabiliyor. (Örneğin vizesini uzatmak amacıyla) İşte bu tarz durumların hepsinde bu departmanımız devreye giriyor. Amacımız öğrencilerin kendilerini evlerinde hissetmeleri ve Londra’da iyi bir eğitim almalarını sağlamak. Okulumuz ayrıca iş bulma hizmeti de sunuyor yabancı öğrencilere. Londra’da yaşayıp bir taraftan farklı ortamlara girmek diğer taraftan da maddi anlamda destek sağlamak amacıyla talep eden öğrencilere okulumuzda bulunan danışmanlar bir ücret almaksızın iş bulmak konusunda destek sağlıyorlar. Bunlar harici sosyal ve kültürel olanaklarımız, seyahat kulübümüz hep öğrencilere kaliteli bir eğitimle beraber unutulmaz bir eğitim süreci sağlamayı hedefliyor.

-Yabancı öğrenciler için İngilizce departmanınız var mı?
West London College, kendi İngilizce okuluna sahip. Dil okulumuz ‘British Study Centres School of English’ Hannah House binamızda yer alıyor. Dil okulumuzda ortalama 9, maksimum 14 kişilik sınıflarda, kaliteli eğitim alarak dil gelişiminizi yaşayarak her gün hissederek göreceksiniz. Akademik programları öncesinde dil eğitimine ihtiyacı olan öğrencilere bu sayede kendi okulumuz bünyesinde gerekli İngilizce düzeyine ulaşma şansı sunuyoruz. İhtiyaçlarına bağlı olarak 10-20 ve 30 haftalık programlarımız bulunuyor.
* 10 hafta için istenen İngilizce düzeyi - IELTS 5.0 / Ücreti £1,100
* 20 hafta için istenen İngilizce düzeyi - IELTS 4.5 / Ücreti £2,200
* 30 hafta için istenen İngilizce düzeyi - IELTS 4.0 / Ücreti £3,300
IELTS veya benzer bir sınava girmek istemeyen öğrencilerin düzeylerini ölçmek için de Atlas ofislerinden birinde danışmanların gözetiminde okulumuzun seviye belirleme sınavına girebilir, böylelikle eksiğinizin ne olduğu ölçerek, akademik programınız öncesi ihtiyaç duyacağınız dil eğitimini belirleyebiliriz.

-Okulunuzun bulunduğu şehirden bahseder misiniz? Londra, herkesin kendini evinde hissedeceği bir şehirdir. Londra sadece dünyanın en güzel şehirlerinden biri değil, aynı zamanda etnik kökeniniz ve kültürünüz ne olursa olsun kolayca uyum sağlayabileceğiniz, geniş eğitim olanakları ve sosyal olanaklarıyla çok kültürlü bir şehir. Londra gençlerin ihtiyaç duyacağı her şeyi içinde barındırır. Şehri emsalsiz yapan tarihi ve kültürü, son moda tasarımları bulabileceğiniz mağazalarıyla, müzik anlayışıyla ve spor etkinlikleriyle yapacak bir şey bulamamak hemen hemen imkansız.

-Okulunuzun bulunduğu lokasyon ve kampüs olanaklarını anlatır mısınız?
West London College, şehrin en zengin bölgelerinden Westminster’da Mayfair bölgesinde yer alıyor. Okulumuzun hemen karşısında Selfridges mağazası, gene yakınında BBC, konsolosluklar, dünyaca ünlü hoteller ve meşhur Buckingham Sarayı bulunuyor. Hannah House binamızda mükemmel bir kütüphanemiz, öğrenme merkezimiz, internet cafemiz, plazma tv ve ses sisteminin de bulunduğu dinlenme bölümü ve uygun fiyata güzel yemekler sunan bir restoranımız var. Tüm sınıflarımız klimalı, dijital teknoloji ile donatılmış sınıflar. Bu sayede öğrencinin başarısını ve sınav skorlarını öğretmenlerin takip etme şansı bulunuyor. Öğretmen dilerse projektörü de kullanarak ticaret dünyasını internet aracılığı ile derse taşıma şansına sahip. Her sınıfında bu derece teknolojik imkanları sunabilen akademik enstitü çok fazla değildir.

-En popüler programlarınız hangileri?
Okulumuzun birçok departmanında popüler bölümleri var. Bunlardan birkaçı;
İşletme Fakültesi:
- Pre-BBA (Diploma in Business Administration)
- Heriot-Watt University Bachelor’s Degree in Business Administration
- Heriot-Watt University Bachelor’s Degree in Business and Finance
- Pre-MBA (Advanced Diploma in Business Administration)
- Edinburgh Business School (Heriot-Watt University) Master’s Degree in Business  
  Administration
- Edinburgh Business School (Heriot-Watt University) Master’s Degree in Marketing
- Edinburgh Business School (Heriot-Watt University) Master’s Degree in Financial
  Management

Bilgisayar Teknolojileri Departmanı:
- British Computer Society Diploma in Information Technology
- University of Greenwich Bachelor’s Degree in Computing (Final Year)

Turizm Yönetimi ve Seyahat Departmanı:
- CTH Advanced Diploma in Hotel Management
- CTH Advanced Diploma in Tourism Management
- Bournemouth University Bachelor’s Degree in International Hospitality & Tourism Management (Final Year)

Moda Bölümü:
- Foundation Diploma in Fashion Design

-Okulunuzun en güçlü olduğu alanlar hangileri?
Uluslararası geçerliliği olan, yüksek standartta lisans ve master programlarımız West London College’ı ideal bir eğitim kurumu haline getiriyor. West London College BAC akreditasyonu olan bir okuldur. (British Accreditation Council for Further & Higher Education) Özellikle yabancı öğrenciler için eğitim alacağınız okulun yüksek standartlara sahip olması ve tanınırlığı çok önemli.
-Okulunuza genel giriş koşulları nelerdir?
Lisans programları için; liseyi bitirmiş olmak ve İngilizce yeterliliği. (IELTS 5.5; ki bunu okulun dil enstitüsünde de alınabilir)
Master programları için; lisans diploması ve IELTS 6.0 düzeyinde İngilizce yeterliliği. (Okulun dil enstitüsünde de alınabilir)
Programlar genelde Ocak ve Temmuz dönemi olmak üzere 2 dönemde başlıyor. Her ne kadar başvurular için son başvuru tarihi gibi bir kıstas olmasa da, sürecin işleyişi bakımından geç kalmamak için her iki dönem için de en az 2-3 ay evvelinden başvuruların yapılmış olması önemlidir.
- Yabancı öğrenciler için eğitim ve barınma giderlerinden bahseder misiniz?
Eğitim ücretleri bölümden bölüme değişmekle beraber yıllık £4,950 ile £5,800 arası değişir. Konaklama ücretleri de haftalık £95-150 arası değişiyor.

 

 

  • Paylaş: