• Melbourne Üniversitesi Melbourne

www.unimelb.edu.au

  • 1855 de kurulan Melbourne üniversitesi Avustralya’nın en eski 2.üniversitesidir. 11.800’ü uluslararası öğrenci olmak üzere 47.000’den fazla öğrencisi bulunmaktadır.
  • Times Higher Education sıralamasına göre Avustralya’da 1.Dünya’da 45.sırada
  • QS World sıralamasına göre Avustralya’da 1, Dünya’da 31.sırada
  • QS World sıralamasına göre göre mezunların iş bulma oranı sıralamasında Dünya’da 4.sırada (Sadece Harvard, Oxford ve Cambridge Melbourne Universitesinin önünde)
  • QS Global’e göre işletme fakültesi Asya-Pasifik’de 2.sırada
  • The Economist’e göre MBA programı Asya ve Avustralya’da 1, Dünya’da 44.sırada
  • Financial Times’a göre işletme fakültesi Avustralya’da 2, Dünya’da 63.sırada
  • Shanghai Jiao Tong sıralamasına göre Avustralya’da 1, Dünya’da 60.sırada

Fakülte ve Bölümler

İşletme, Ekonomi, Mühendislik, Tıp, Sağlık Bilimleri, Eğitim, Hukuk, Bilişim Teknolojileri, Güzel Sanatlar ve Tasarım, Fen Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler

Uluslararası Öğrenciler İçin Sağlanan Olanaklar ve İngilizce Eğitimi

Havaalanından karşılama, varış oryantasyonu uluslar arası öğrencilere sunulan hizmetler arasında. Ayrıca kampüste Uluslar arası öğrenci danışmanları da bulunmaktadır. Uluslararası öğrenciler için Akademik eğitim öncesinde Hawthorn Language Academy’de birçok İngilizce kursu mevcuttur. İngilizce kursları, üniversite ve master programlarıyla beraber paket halinde alınabilirler.

Kampüsler ve Lokasyon

Melbourne üniversitesi ise Melbourne şehrinde yer almaktadır. Avustralya’nın bu en güzel şehirlerinden biri olan Melbourne’de  180 farkli milletten insan yaşamaktadır. Genellikle yazları sıcak kışları ise ılıman bir iklime sahiptir. Bir çok  farklı kültürün ve topluluğun buluşma noktası olan bu şehir kültürel nitelik, iklim, yaşam giderleri, sağlık, suç oranı ve sosyal koşullar bakımından her yıl Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında gösterilmektedir. Melbourne aynı zamanda Avustralya’nın en büyük şirketlerine, ülkenin en büyük spor ve sanat organizasyonlarına  ev sahipliği yapmaktadır.

Öğrencilerin kampüs içinde faydalanabileceği olanaklar arasında, Sosyal ve sportif tesisler, Araştırma merkezleri, kütüphaneler, Dil laboratuarları, Bilgisayar laboratuarları, Sağlık Hizmetleri (Sağlık Merkezi ve Eczane), Yurt ve Konaklama Hizmetleri (kampüs içi ve kampüs dışı), Kafeteryalar ,Bankalar, Postane, Uluslararası Öğrenci Danışmanlığı, rehberlik hizmetleri, Üniversite spor kulüpleri, hobi kulüpleri, sayılabilir.

Konaklama

Eğer tercihiniz kampüse yakın veya kampüs içinde yaşamaktan yanaysa, Üniversite yurtları yada öğrenci  apartmanları da tam size göre. Kampüslerde öğrencilere tartışmasız yüksek  standartlarda ve farklı fiyat kategorilerinde konaklama imkanları sunulmaktadır.

Burslar

Verilen burslar arasında master ve doktora bursları da önemli bir yer kaplamaktadır. Uluslar arası öğrenciler için sunulan kısmi ve tam burs olanakları için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz

http://futurestudents.unimelb.edu.au/admissions/scholarships

Çalışma İzni

Avustralya’da öğrencilerin eğitim dönemlerinde part time , tatillerde full time çalışma izinleri vardır. Part time işlerde çalışan öğrenciler yaşam giderlerinin bir kısmını yada tamamını karşılayabilir

Eğitim Sonrası Çalışma İzni ve Göçmenlik

Avustralya’da  2 senelik akademik eğitimleri tamamlayan öğrencilerin eğitim sonrası 2 sene ülkede kalma ve full time çalışma izni vardır. Avustralya yine iş gücü açığı olan oldukça fazla alanda, puana dayalı bir değerlendirme sistemi ile göçmen kabul eden bir ülkedir.  Dolayısıyla Avustralya eğitim sonrası yurtdışı iş tecrübesi edinmek isteyen yada göçmenlik planlayan öğrenciler için en uygun ülkelerden biridir.

Başvurular ve Kabul Koşulları

Her programa göre farklı kabul şartları vardır. Türk öğrencilerin foundation ve sonrasında da  lisans programlarına kabulü için dört yıllık lise mezunu olmaları gerekmekte.  Master programı için ise üniversitelerinden belirli  bir ortalama ile mezun olmaları gerekmekte . Bunun dışında İngilizce yeterliliklerini göstermek için  genellikle IELTS sınavından 9 üzerinden en az 6,5  almaları gerekli. İngilizceleri yeterli olmayan öğrencilerin üniversite bünyesinde İngilizce eğitimi almaları, dil eğitimi ve üniversite/master paket kabulleri ile Avustralya’ya gitmeleri mümkün.

Ne zaman Başvurmalı ?

Lisans ve yüksek lisan düzeyindeki programlar Şubat ve Temmuz aylarında başlamaktadır. Başvuruların vize suresi ve değerlendirme suresi göz önüne alındığında program başlangıcından en az 6  ay önce yapılmaları tavsiye edilir. Bazı programların spesifik bir son başvuru tarihi de olabilmektedir.  Ingilizce programları ise 5 haftalık dönemler halinde verilmektedir, dolayısıyla başlangıç tarihleri çok daha esnektir.

Avustralya Üniversitelerinin Türkiye'deki temsilcisi ATLAS Bütün başvuru ve yerleştirme işlemlerini ücretsiz olarak yürütmektedir.

Avustralya’da eğitim alan binlerce öğrenci gibi sizleri de Atlas’ın 21 yıllık tecrübesi ile tanışmaya, yurtiçi ve Sydney ofislerimizde ücretsiz danışmanlık ve yerleştirme hizmetlerimizden faydalanmaya davet ediyoruz. 

 

Detaylı bilgi için size en yakın ATLAS ofisine gelebilir veya bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

  • Paylaş: