Sydney de Macquarie Universitesi’nde, Master of International Business okuyan Barış Satar şu an Macquarie Universitesi’nde Uluslararası Eğitim ve İlişkiler ofisinde yönetici olarak görev yapıyor.

Dünya'nın içindeki değişik dünyaları keşfettim.

Sydney de Macquarie Universitesi’nde, Master of International Business okuyan Barış Satar şu an Macquarie Universitesi’nde Uluslararası Eğitim ve İlişkiler ofisinde yönetici olarak görev yapıyor.

Su anda ki kariyerinizden ve yaptığınız isten bahseder misiniz.
Avustralya da, Sydney de yerleşik Macquarie Universitesi'nde, Uluslararası Eğitim ve İlişkiler ofisinde yönetici olarak görev yapmaktayım. Ofisimizin görevleri arasında, üniversitenin yurtdışında tanıtımını sağlamak, hükümet ve özel kuruluşlarla olan ilişkilerini geliştirmek, özel sektör ile olan bağlarını güçlendirmek sayılabilir. Üniversite bünyesinde yeni kurulması planlanan programlarda da danışmanlık görevini yürütmekteyiz.

Yurtdışında nerede ne eğitimi aldınız?
Yine ayni üniversitede, Sydney de Macquarie Üniversitesi’nde, Master of International Business okudum.

Yurtdışında eğitim almaya nasıl karar verdiniz?
Dokuz Eylül Üniversitesinde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra demir çelik alanında faaliyet gösteren buyuk bir Türk şirketinde dış ticaret alanında dört yıl görev aldım. Şirketimde mutluydum ama aklim hala yurtdışına açılmakta, orada kendi ayaklarım üzerinde durmakta ve basarili olmaktaydı. Kendimi test etme ve dünyayı keşf etme düşüncesi ağır bastı. Avustralya çok iyi fırsatlar vadeden güzel bir ülkeydi, ve gitme şansını yakaladığımda değerlendirmek istedim. Aslında, Macquarie Üniversitesi'ne 1 sene uzunluğunda bir program çerçevesinde çalışmak amacıyla gitmiştim. Üniversiteyi sevdim, ve ayni program çerçevesinde kalışım mutekip seviyelerde uzadı. Bu da benim için büyük bir şans oldu, çok klişe olacak ama üniversite yıllarından itibaren, yurtdışında eğitim almak ve kendimi kendime kanıtlamak istemiştim. Sydney de daha çok kalacağım kesinleşince, önüme gelen fırsatı değerlendirmek istedim ve masterıma başladım. Full time çalışırken de programımı tamamladım.

Gideceğiniz okulu nasıl seçtiniz?
Kampüs harikaydı diyebilirim, üniversitenin beni en çok çeken yanlarından biri,  her zaman kampüsü oldu. Aslında Sydney’de ilk basta akla gelen ilk üniversite Sydney Universitesi'dir, gelenekçi ve basarili bir üniversite olduğundan ve de tabi ki Sydney’in adıyla özdeşleştiğinden. Ama Macquarie Üniversitesi'nin dünya sıralamalarındaki iyi pozisyonunun yani sıra, yenilikçi yapısı, bünyesinde Siemens, Cisco gibi firmaların yer aldığı Teknoparkı, yemyeşil ve koskocaman kampüsü, hocaların arkadaşça yaklaşımı, cana yakınlığını ve yardımseverliği beni büyüledi, ve orada kalma kararı verdim.

Yurtdışında eğitim almış olmak size nasıl kapılar açtı?
Özetlemek gerekirse, dünyaya ve içinde yaşadığım her şeye olan bakış açım çok farklılaştı ve gelişti. Farklı ırklardan, farklı diller konuşan, farklı kültürel ve sosyo-ekonomik yapısı olan ülkelerden gelen çok ilginç insanlarla tanıştım ve yakından tanıma fırsatı buldum, dünyanın içinde ki değişik dünyaları keşfettim.

Yurtdışında yaşadığınız çevreyi,  edindiğiniz dostlukları anlatır mısınız?
Daha önce hiç bulunmadığınız ülkeye, hemde yasamak ve bir hayat kurmak adına gittiğinizde, önünüze çıkan engelleri asarken yaşadıklarınızı paylaşma ihtiyacınız artıyor. İlk yaşadığım evde, 2 Meksikalı, 1 Brezilyalı, 1 Hintli ile beraber kaldım. Beraber eğlendik, beraber sıkıldık, beraber özledik, hem güzellikleri, hem de sıkıntılarımızı beraber tecrübe ettik. Sonra hepimiz dağıldık, kimimiz farklı ülkelerde, kimimiz farklı şehirlerde,kendi hayatlarımıza ivme kazandırdık. Ama bir iki yılda bir araya gelmeyi, ve hala ilk günkü günlerdeki gibi paylaşmayı, beraber ağlayıp beraber gülmeyi başarabiliyoruz.

Yurtdışında okuyacak öğrencilere neler tavsiye edersiniz?
Benim tavsiyem yurtdışı eğitimi bir paket olarak görmeleri, gidecekleri ülkeyi, şehri, okulu, kampüsü, programı kısaca her şeyi bir bütün olarak değerlendirmeleri. Yurtdışında okumanın sağladığı, çok renklilik ve çeşitliliğin tadını çıkarmaları, sunulan ortamı fırsat olarak görüp çeşitli ülkelerden gelen öğrenciler ile kaynaşmaları ve onların kültüründen de çok şey öğrenmek için çabalamaları. Ayrıca, kendilerine yurtdışında eğitim icin Avustralya'yı ciddi olarak düşünmelerini öneriyorum. Hoşgörülü ve güler yüzlü insanlarıyla, sunduğu sosyal olanaklarla, üniversitelerin sunduğu kaliteli eğitimle ve iklimi ile kesinlikle on plana çıkan, uluslararası eğitimin sürekli yükselen yıldızı konumunda güzel bir ülke Avustralya. 

 

  • Paylaş: