Master Eğitimini Avustralya’da tamamlayan Derya Topaloğlu kariyer hayatına Turkcell’de başladı. Uluslararası İletişim bölümünü bitiren Derya Topaloplu ile eğitim ve iş hayatı hakkında konuştuk.

Master Eğitimini Avustralya’da tamamlayan Derya Topaloğlu kariyer hayatına Turkcell’de başladı. Uluslararası İletişim bölümünü bitiren Derya Topaloplu ile eğitim ve iş hayatı hakkında konuştuk.

 

 

Şu anki mesleğiniz ve iş tanımınız nedir?

 

Bir telekomünikasyon firmasında Kontrat Yönetiminde çalışıyorum.

 

Özgeçmişiniz?

 

İstanbul Üniversitesi Ekonomi bölümünü bitirdikten sonra Avustralya’da İletişim üzerine yüksek lisans eğitimi aldım. Sydney’de birçok öğrenci gibi benim de ufak iş tecrübelerim oldu. Türkiye’ye döndükten sonra endüstriyel mutfak makineleri yapan bir firmada 6 ay çalıştım. Sonra da şu an sahip olduğum işe başladım.

 

Yurtdışında hangi yıllar arasında, ne üzerine eğitim aldınız? Yurtdışına gitme kararınızda en fazla ne etkili oldu?

 

Yurt dışında 2006 Ocak- 2007 Mart ayları arasında bulundum. Uluslar arası İletişim üzerine yüksek lisans eğitimi aldım. Yurtdışına gitme kararım yeni bir karar değildi. Lisedeyken bunu planlamaya başlamıştım. Bu kararıma en büyük etki, öncelikle farklı kültürleri tanımak arzusu diyebilirim. Bununla birlikte farklı görüş açılarına sahip olmak, vizyonumu genişletmek ve bunun benim iş ve özel hayatıma sağlayacağı katkıyı bilmemdi. Böyle de oldu zaten.

 

Yurtdışında eğitim gördüğünüz süre boyunca, okul dışında neler yaptınız?

 

Eğlendim! Gerçekten çok keyifli geçirdiğim bir dönemdi. Okul önemli bir zaman alıyordu ve hazırlamam gereken sunumlar, projeler, ödevler vs vardı. Dolayısıyla bunlar okul kütüphanesinde yeterli zamanı geçirmeme neden oluyordu. Bunların dışında geziyor ve ayrıca çalışıyordum. Eğer Sydney’deyseniz yapacak bir şeyler mutlaka bulursunuz. Sportif aktiviteler, festivaller, partiler o kadar çok ki, hepsine yetişemediğinizi hissediyorsunuz!

 

Sosyal hayatınız nasıldı?

 

Çok şanslıydım belki de. İlk gittiğim günden itibaren çok yakın arkadaşlarım oldu. Onlarla birlikte Sydney’in muhteşem plajlarını, barlarını, cafelerini, sokaklarını, pazarlarını… keşfetme ve farklı yerlere seyahat etme fırsatım oldu. Kendim çok fazla gezip görmeyi sevdiğim için yalnız başıma da şehri çok kez turlamışımdır. Farklı bir kültürde yaşarken sosyal hayatınızı en baştan oluşturuyorsunuz. Kimin dahil olup olmayacağını da siz belirliyorsunuz. Sosyal çevrem benim gibi yurtdışından gelmiş özellikle Avrupalı insanlardan oluşuyordu. Dolayısıyla aynı kültüre adapte olmaya çalışan yabancılardık. Bu birbirimizi ve yaşadığımız kültürü keşfetmemizi sağlıyordu.

 

Yurtdışında aldığınız eğitimin bugünkü iş yaşamınıza ve kişiliğinize nasıl bir etkisi olduğunu düşünüyorsunuz?

 

 İş yaşamıma etkisinin dolaylı olarak, kişiliğime etkisinin ise doğrudan olduğunu söyleyebilirim. Öncelikle, hoşgörü sınırınız ve olaylara bakış açınız genişliyor. Kendinize güven duyuyorsunuz. Yaptığım iş okuduğum alan ile birebir örtüşmüyor. İş hayatıma dolaylı olarak katkı sağladığını söylerken de, aslında kazandığım bu deneyimin öncelikle bana, dolaylı olarak da iş hayatıma sağladığı katkıdan bahsediyorum.

  • Paylaş: