Atlas İzmir Şubesi aracılığıyla Nisan 2008’de Avustralya’ya Macquire Üniversitesi’ne master eğitimi amacıyla giden öğrencimiz Özge Kesre, oradaki yaşam ve eğitim üzerine duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Atlas İzmir Şubesi aracılığıyla Nisan 2008’de Avustralya’ya Macquire Üniversitesi’ne master eğitimi amacıyla giden öğrencimiz Özge Kesre, oradaki yaşam ve eğitim üzerine duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Avustralya’ya gitme fikri nasıl doğdu? Bu fikir doğrultusunda nasıl ilerlerdiniz?

Avustralya’da bulunan ve orada eğitime devam eden arkadaşlarım bu konuda bana çok yardımcı oldular. Oradaki insanların sıcakkanlı olmaları, yeni kültürlere açık olmaları ve eğitimin diğer ülkelere oranla daha uygun ve kaliteli olması benim bu konuda fikrimin oluşmasında katkıda bulundu. O aşamada ilerlemem de Atlas İzmir Şubesi bana yardımcı oldu. Hiç konsolosluğa gitmeden ve hiçbir stres yaşamadan vize sürecini kolaylıkla atlatmamı sağladılar.

Avustralya’da ne kadar süre bulundunuz ve hangi eğitimi aldınız?

Macquire Üniversitesi’nde öncelikli on haftalık bir dil eğitimi ve sonrasında bir yıllık mühendislik yönetimi üzerine master eğitimi aldım.

Eğitim sonrasında neler yapmayı planlıyorsunuz?

Bu eğitimi alırken orada bir aylık staj yaptım. Bu okulun sağladığı bir staj olduğu için CV’me de referans olarak katkıda bulundu. Tekrar Avustralya’ya dönüp, orada bir yıl daha eğitim alıp, kendimi her anlamda yetiştirmek istiyorum. Gerek yeni bir dil öğrenme, gerekse birçok kültürün bir arada bulunması vizyonumun değişmesinde de büyük rol oynadı.

Oradaki yaşamdan biraz bahseder misiniz?

Avustralya’da yaşam standardı çok yüksek olduğu için insanlar ekonomik ve sosyal açıdan çok rahat yaşayabiliyorlar. Yaşam kaygısı olmadığı için daha yaratıcı ve pozitif bir ortam var. Ayrıca her gün öğlen saat 12.30’da SBS kanalında TRT’den canlı Türkçe haberler yayınlanıyor. Bu anlamda Türkiye’de yaşanan olayları da yakından takip edebilme şansınız oluyor.         

Öğrenci olarak Avustralya’da çalışma koşullarından bahseder misiniz?

Avustralya’da giyim, aksesuar veya yiyecekle ilgili dükkanlarda öğrenciler çok rahat part-time işler bulabiliyorlar. Yaklaşık saati 11-25 AUD arası değişiyor. Öğrenciler okullarının da yardımıyla haftada 20 saat çalışabiliyorlar. Fakat, aldıkları ücret İngilizce seviyelerine, yaşa ve buldukları yere göre değişiyor. Bunun dışında Avustralya’da öğrencilere Barrista (Kahve yapımı) ve RSA (Alkollü Satış Mekanları için) konusunda verilen bir günlük ücretli kurslar var. Bu kurslarda alınan sertifikalar öğrencilerin iş bulmalarını kolaylaştırıyor.

Orada eğitim almak isteyen arkadaşlara neler önerirsiniz?

Öncelikli olarak arkadaşların kendilerini çok iyi tanıyıp, hangi amaçla oraya gitmek istediklerini saptamaları gerekiyor. Bu nedenledir ki, kendilerine iyi bir hedef koyup o hedefte ilerlemelerini ve her zaman farklı kültür ve düşüncelere açık olmalarını öneririm. Ayrıca belirtmek isterim ki, oraya gittikten sonra da Atlas Sydney Şubesi, öğrencilere her anlamda yardımcı oluyor. Burada başladığım andan itibaren sadece resmi bir destek değil sıcak bir ortamda ilişkilerim devam etti.

  • Paylaş: