Günümüzün gerek ekonomik gerekse sosyal koşullarında sadece üniversite mezunu olmanın yetmeyeceğini anladığımda yurtdışında eğitimime devam etmeye karar verdim. 

Türkiye’de hangi okullarda öğrenim gördünüz?
Lise öğrenimimi Bodrum Marmara Kolejinde ve Ankara Çankaya Lisesinde tamamladım. Daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldum.


Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz? Günümüzün gerek ekonomik gerekse sosyal koşullarında sadece üniversite mezunu olmanın yetmeyeceğini anladığımda yurtdışında eğitimime devam etmeye karar verdim. henüz üniversitede okurken çalıştığım hukuk bürosunda edindiğim deneyimler de bu kararımı destekledi. Seçilmeyi bekleyen insanlar arasında değil de, seçen insan olmak istiyorsanız biraz daha farklı ve donanımlı olmak gerektiğini öğrendim ve bu kararı aldım.


Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız
mı? Bu aşamada Atlas ta nasıl bir yardım aldınız?

Kesinlikle çok zorlandım. Çünkü hem maddi hem de manevi anlamda beni nelerin beklediğini bildiğim için en doğru kararı vermek istedim ve bu da hiç kolay olmadı. Sadece "yurtdışına gitmek istiyorum" fikriyle atlas a geldim ve benimle bilgilerini ve deneyimlerini paylaştılar. Tüm sorularıma gerçekçi ve doğru yanıtlar vererek yardımcı oldular. Başvuru ve sonrasındaki bürokratik işlemlerde benden çok yoruldular. Bu zor aşamadaki uzun ve sabırlı yaklaşımlarını ve yardımlarını göz ardı etmek imkânsız.


Şu anda hangi ülkede/şehirde/okulda ne eğitimi alıyorsunuz?
Avustralya / Sydney / Macquarie Üniversitesi Uluslararası Ticaret Hukuku Master

 

Gittiğiniz ülke/şehir ve okulla ilgili sizden sonra gidecek öğrencilere tavsiyeleriniz neler olur, ya da aktarmak istediğiniz tecrübeleriniz var mıdır? Sydney gerçekten çok güzel bir şehir. Benim gibi soğuğu sevmeyen bir insansanız, iklimi harika. Yeşilin ve mavinin çok, insanin az olduğu ender yerlerden. Uluslararası öğrencilere son derece duyarlı ve sıcakkanlı yaklaşılan bir ortam. Bunlar güzel yanları, en kotu tarafı; türkiye ye çok uzak :) üniversite ve öncesindeki İngilizce kursuna gelecek olursak, her ikisi de gerçekten kaliteli ve disiplinli kuruluşlar, hem eğitim hem de diğer hizmetler anlamında. Bu arada hiç de kolay değiller tabi. gelmeden önce hayal kurmak güzeldi ama gerçeklere hazırlıklı olmak lazım :) benim yurtdışında eğitim görmek isteyen arkadaşlara en büyük tavsiyem, İngilizcenin önemini anlamaları olacaktır. Çünkü üniversitede kimse size uluslararası öğrenci gözüyle bakmıyor, onlar için yerli öğrencilerden hiçbir farkınız yok, dersler ve değerlendirmeler bu yönde oluyor. Bu nedenle buradaki rahatınız ve başarınız, İngilizceye olan hâkimiyetinizle doğru orantılı.

 

Yurtdışına gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar neler oldu?
Yasadığım en büyük zorluk "İngilizce" oldu. Çünkü Sydney’de arkadaş bulmak ya da güzel vakit geçirmek hiç zor değil çünkü potansiyeli yüksek bir şehir, herkes sizin gibi ancak İngilizceniz yeterli değilse biraz sıkılabilirsiniz çünkü dinlenmek için TV izlediğinizde o da İngilizce, kaçış yok :) onun dışında eğer dil sorununu kısa surede çözerseniz ve disiplinli ders çalışırsanız tüm imkânların burada sizin yanınızda olduğunu göreceksiniz.


Sizce yurtdışı deneyiminin ve yurtdışında eğitim almanın en önemli
faydaları neler?

eğitimden önce yurtdışı gerçekten büyük bir deneyim. İnsanin kendi kanatlarıyla uçmak zorunda olduğunu hissettiği, biraz daha büyüdüğü, zorluklarını yaşadıkça biraz daha olgunlaştığı bir donem. Eğitim zaten öncelikli ve en önemli kişim. insanin ufkunu açan, belki bakış acısını değiştiren ve profesyonel dünyanın türkiyeden ibaret olmadığını ama çok da uzak olmadığını gösteren bir eğitim. Öğrendikçe güzelleşen ve kendine güveni yükselten bir fırsat.

 

  • Paylaş: