Öğretmen eğitimleri neden gerekli?

Avrupa’nın çoğu ülkesinden her yıl binlerce öğretmen ve öğretmen adayının katıldığı Teacher Training (öğretmen eğitimi) programı, ülkemizde de giderek hakettiği ilgiyi görmeye başlıyor. Programa katılan adaylar, özenle seçilmiş ailelerin yanında kalarak, İngilizce’yi kurs ortamının da dışına taşıma şansına sahip oluyorlar. Programda, bir taraftan yabancı dil olarak İngilizce’yi öğretmede yeni trendlere bağlı kalınırken, diğer taraftan programın en önemli kısmı olan öğrenci isteklerini karşılayabilmede sürekli bir esneklik sağlanıyor. Genel amaç, öğretmenlerin katıldıkları bu programı daha pratik, keyifli ve hepsinden önemlisi kullanışlı hale getirmek.

Özellikle CELTA’nın dört haftalık programı baz alınarak şekillendirilmiş olan ve süreleri iki ila dört hafta arasında değişen programlar mevcut. Programlardan bazıları özellikle, ana dili İngilizce olmayan öğretmenler için modifiye edilmiş. “Language Learning” bölümünde katılımcılar gramatik püf noktaları, dersler nasıl daha iletişime açık dizayn edilebilir konularında çalışırlar. “Methodology” bölümünde ise sınıf yönetimi, kendi materyellerini hazırlama, ders içinde kurs kitaplarını kullanabilmek ve derslerin izlenmesini içerir.

Kimler katılmalı?

İngilizce öğretmenleri veya öğretmen adaylarına yönelik, genellikle yaz aylarında 2-4 hafta arasında düzenlenen ve katılımcılara İngilizce öğretmenlik mesleğiyle ilgili pratik bilgiler sunmayı amaçlayan, etkin ve güncel eğitim ve öğretim tekniklerini kazandıran ve bu alanda kullanılan metodlar ve materyaller hakkındaki son gelişmeleri aktaran programlardır.

Teacher Training programları, İngilizce’nin öğrenildiği bir program olmayıp, İngilizce’yi tazeleyici, özgüven kazandırıcı kurslardır. Bu nedenle İngilizce öğretmenleri için oldukça idealdir.

Teacher Training kurslarının içeriği nedir?

Kursta bütün gramer konularının gözden geçirilerek dil eğitiminin bütün aşamaları işleniyor. Sabahları, İngilizce’nizi ve gramer bilginizi geliştirecek, öğleden sonraları da sınıf yönetimi, derse hazırlanma ve test etme, materyal hazırlama, kendi kendini değerlendirme, modern ve geleneksel eğitim metodlarını öğreneceksiniz.

Teacher Training kurslarının içeriğinde yer alan belli başlı eğitimler:

- TESOL metotları
- Sınıf incelemeleri
- “Language awareness” (dil duyarlılığı) seminerleri
- Kişisel geri beslemeler
- Pratik öğretim
- Pratik öğrenim kritikleri
- Pratik derslerin hazırlanması yardımı

Kursun yararları:

 Bu program sayesinde; 

  • Yoğun bir eğitim programından geçerek, İngilizce öğretim teknikleri hakkında en yeni bilgilere sahip olacaksınız.
  • Kullanılan eğitim tekniklerini, görerek ve uygulayarak öğreneceksiniz.
  • Bu alanda kullanılan metodoloji ve eğitim materyalleri hakkındaki son gelişmeleri birebir öğrenebileceğiniz bir ortama sahip olacaksınız.
  • İngilizce öğretimi alanında engin deneyimlere sahip profesyonellerle çalışacaksınız.
  • İngilizce’nin her alanında (reading, writing, listening, speaking, vocabulary, pronunciation, idioms, vb) uzmanlaşmış eğitmenler  ile çalışma şansına sahip olacaksınız.

Yurtdışındaki İngilizce öğretmenleriyle birlikte, metodoloji alanındaki son teknikleri kullanarak ders programları hazırlayacaksınız.

  • Paylaş: