Toplam 9.000 öğrencisi bulunan Pierce College, Mart 2010’da 21.2 milyon dolarlık bir yatırımla bilim ve teknoloji binasının açılışını yaptı.

Pierce College bilim ve teknoloji binasını açtı

Toplam 9.000 öğrencisi bulunan Pierce College, Mart 2010’da 21.2 milyon dolarlık bir yatırımla bilim ve teknoloji binasının açılışını yaptı.

-Bize üniversitenin tarihinden kısaca bahseder misiniz?
Pierce College, 1967 yılında kurulmuş bir devlet koleji. Uluslararası öğrenci kabul etmeye ise 1969 yılında başladı. Sunduğumuz programlar sırasıyla yoğunlaştırılmış İngilizce programı (ESL), iki yıllık üniversite geçiş derece programı (bu üniversite lisans programının ilk yarısına tekabül eder), işletme, bilgisayar, dijital tasarım ve lise tamamlayıcı profesyonel ve teknik programlar.

-Lisans ve yüksek lisans için mevcut olan öğrenci sayınız nedir? Uluslararası öğrenci yüzdesi ne kadardır?
Toplamda üniversite lisans öğrencilerinin sayısı 9.000, uluslararası öğrenci sayısı 33 farklı ülkeden 200’dür ve bu rakam üniversite öğrenci toplamının yüzde 2’sini oluşturuyor.

-Uluslararası öğrencilere sunduğunuz olanaklar nelerdir?
Uluslararası ofisimizde çalışan ve öğrencilerimizin özel istekleri ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek kaliteli bir çalışan kadrosuna sahibiz. Kayıt, vize işlemleri, yerleşim ve hava alanı karşılamaları konusunda yarımcı oluyoruz. Her akademik çeyreğe yeni gelen uluslararası öğrenciler için oryantasyon çalışmaları ile başlayıp, akademik ve üniversite transfer tavsiyelerinde bulunuyoruz. Kişisel ve akademik konularda da danışmanlık sağlıyoruz. Bütün dersler için ücretsiz bir şekilde ekstra ders sunuyoruz. Uluslararası öğrenciler için, özel davetler, aktiviteler ve geziler düzenliyoruz.

-Uluslararası öğrenciler için “İngilizce ikinci bir dil olarak” kurslarınız var mı?
Yoğunlaştırılmış İngilizce kurslarımız 1969’da açıldı ve İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilerin yanı sıra akademik programlarına devam etmek isteyen öğrenciler tarafından da alınabilir. Başlangıçtan akademik seviyeye kadar 4 seviyede akademik odaklı İngilizce eğitimi sunuyoruz. Haftada her seviye için yirmi saatlik yazma, okuma, konuşma ve dinleme alanlarında ders programı. Master diplomalı, eğitim kalitesi yüksek olan uzman öğretmenler önderliğinde 12 kişilik küçük sınıflarda verilen dersler. Sınıf dışında ise öğrenciler partner programı sayesinde İngilizce’lerini uygulamalı olarak pratik fırsatı bulabilirler.
Heyecan verici yerlere gezi ve seyahatler okul fiyatlarına dahil. ESL öğrencileri kolejde imkan ve olanakların tümüne sahipler. Yoğun İngilizce programını başarılı bir şekilde bitirmenin ardından, Pierce Koleji’ne girmek garantili. TOFEL veya IELTS gibi sınavlara girmek zorunlu değil.

-Üniversite nerede yer alıyor?
Bizim ana kampusumuz Güney Seattle’a sadece 45, eyaletin baş kenti Olympia’nın kuzeyine doğru ise 15 dakika uzaklıkta. Lakewood, orta büyüklükte doğal güzelliği, temiz çevresi ve teknolojik gelişmişliğiyle biliniyor.

-Kampüsün ne gibi olanakları var?
Pierce kampüsü içinde bir göl barındırıyor ve büyük bir şehir parkıyla iç içedir. Kampüs düzeni şehirsel bir mimariye sahip. Ayrıca Pierce’e şehir otobüsleriyle gelmek mümkün, alışveriş merkezi ise sadece birkaç dakika uzaklıkta. Bizim dışta kalan kampüsümüzün sahip olduğu olanaklar ulusal çapta tanınmış kütüphaneler, bilgisayarlar ücretsiz ve kablosuz internet, kafeteryalar, kitapçılar, yeni bilim binası ve yeni bir fitnes merkezi. Bütün kampüs programları, festivaller, birçok sayıda öğrenci kulübü, partiler, geziler, müzikaller ve tiyatrolar uluslararası öğrencilere açık.

-Burs fırsatları var mı?
Burs fırsatları sadece ikinci yılında olan uluslararası öğrenciler için geçerli. Burs olanakları akademik başarı çerçevesinde veriliyor.

-Sunmuş olduğunuz en popüler lisans programları neler?
Öğrencilerin lisans bölümlerini okumak için seçtikleri popüler bölümler arasında işletme, mühendislik, teknoloji, bilim, sanat (görsel ve performans) ve eğitim yer alıyor.

-Üniversitenin en kuvvetli yönleri en çok hangi alanlarda mevcut?
İşletme, sağlık bilimleri, teknoloji, sanat (görsel ve performans) ve eğitim.

-Bize genel kabul şartlarından bahseder misiniz?
Öğrencilerin en azından lise mezunu, 16 yaş ve üzeri olmaları gerekiyor. Akademik programlara direkt kayıt kabul için TOFEL’dan 61 (500) veya IELTS’den 5 almaları gerekiyor. Başvuru için, öğrenciler uluslararası öğrenci başvuru formunu doldurup akademik transkriptlerini ve bütün masraflarını karşılayacak kadar paranın banka hesap dokümanlarıyla birlikte göndermeliler.  

-Başvuru yapmak için en iyi zaman ne zamandır?
Senede 4 defa kayıt kabulümüz var. Sınıflar 21 Haziran 2010, 22 Eylül 2010, 3 Ocak 2011 ve 28 Mart 2011 tarihlerinde başlar. Başvurular sınıflar başlamadan 6 hafta önce yapılmalıdır.

-Uluslararası öğrenciler için ders ve konaklama ücretleri nedir?
Ders ücretleri: Yoğunlaştırılmış İngilizce kursu çeyrek dönem için (10 Hafta) 2.450 ABD Doları. Akademik programlar içinse 2.800 ABD Doları. Konaklama (yemek ve yatma) ise aylık 550 ABD Doları.

-Yeni kampüs binanız ne zaman açıldı?
Mart 2010’da Pierce’de, 21.2 milyon dolarlık bir yatırımla bilim ve teknoloji binamız açıldı. 7,492 metrekare içinde yer alan binada, sınıflar, bilim ve matematik laboratuvarları, fakülte ofisleri öğrenciler için çalışma alanları ve 2 yeni kışlık bahçe yer alıyor. Bu çevre dostu okul, enerji ve doğa tasarımı standartlarına örnek ve lider olarak inşa edildi. Bu bina aynı zamanda kolejin müfredatına da girerek, ders konusu oldu.
Bu yeni olanaklar şu anda mevcut bilim ve matematik sistemini geliştirerek daha iyi bir eğitim fırsatı sunuyor. Pierce Kolej Başkanı Denise Yochum, “Bu yeni bina, yeni yaklaşımlarda bulunduğumuz müfredatla beraber seviyesi çok yukarılarda olan bilim ve matematik öğrencilerinin ilgisini çekecektir” diyor.

  • Paylaş: