• Portland ABD nin Güller Şehri
Portland, ABD'nin Oregon eyâletinin en büyük kenti

 

Portland, ABD'nin Oregon eyâletinin en büyük kenti, Kuzeybatı Pasifik ucundaki Seattle ve Vancouver’dan sonraki üçüncü büyük şehridir. ABD'nin Kuzeybati Pasifik kıyısında "Willamette Nehri" ile Columbia Nehri'nin kavuşma mevkiinde kurulmuştur. Nüfusu (2010 verilerine göre nüfusu 583,776 kişidir. ABD'nin nüfus bakımından 29. büyük şehridir.

Birçok gezi noktası arasında fark edilememiş olsa da “Güller Şehri” olarak anılan bu yerleşim Batı Amerika'nın en güzel şehirlerinden biridir. Portland manzarasının doğu ucunu süsleyen Mount Hood yükseltileri de bir diğer sınırıdır. Şehrin daha uzak batısında ise Pasifik Okyanusu bulunmaktadır. Kent bütünüyle gözlemlendiğinde küçük şehir samimiyetinin, büyük kent dinamikleriyle birleştiği güzel bir karışım sunmaktadır. Hızla büyüyen Seattle’a inat Portland, büyümenin yol açtığı sorunların neredeyse tümüyle üstesinden gelmeyi basarmış bir şehirdir. Latin ve diğer göçmen nüfusun artışının kentin özgün dokusuyla uyum içinde olduğu gözlenmektedir. Portland’da iklim yaz ortasında sıcak ve kurak geçmekte, sonbaharla birlikte Kuzeybatı Pasifik’in vazgeçilmezi olan yağmurlar başlamaktadır. Genellikle yaz ve kış ayları boyunca hava kapalı ve yağışlı olarak geçmektedir. Her yerin yeşillikle dolu olduğu bir şehirdir.

Bir kentsel büyüme sınırı gibi kendini kabul ettiren doğaya uygun yerleşim sayesinde Portland, gezmesi çok kolay, bitişik bir kent biçiminde genişliyor. Diğer kentsel alanların aksine merkezden 32 km kadar uzaklaşınca şehir dışına da kolayca çıkmış oluyorsunuz. Portland kabaca beş bölüme ayrılabilir; Kuzeybatı, Kuzey, Kuzeydoğu, Güneydoğu ve Güneybatı. Kuzey ve Güney, Burnside caddesi ile birbirinden ayrılıyorken, Doğu ve Batı ise Willamette nehri ile beliriyor. Nehir Burnside'in kuzeyinde bir dönüş yaparak sanki Kuzeybatı, Kuzey ve Kuzeydoğu bölümlerini de birbirinden ayırıp belirginleştiriyor. Şehir merkezi yerleşimi güneybatı bölümüne doğru oluşmuş. Yüksek yapılar, is merkezleri, oteller, şık restoran ve kafeler bu bölümde yoğunlaşıyor. Güneybatı bölüm sınırları içinde MAX hafif metro taşıması ve Tri-Met otobüs sistemi ücretsiz yolcu taşıyor. Willamette nehrini geçecek olursanız ücret ödemeniz gerekiyor. En dikkat çekici özellik belki de geri dönüşüm ve benzeri çevre dostu uygulamalar Portland' da kültürün bir parçası olarak görülüyor.

Burnside ve güneybatı 10 adresinde bulunan 'Powell's Books' dünyanın en büyük bağımsız kitap satıcısı olarak tanınıyor. Kitapçının 3500 kategoride biriktirdiği yeni ve kullanılmış kitapların toplam sayısı bir milyonu aşıyor. Portland Kuzeybatı bölümünde yer alan Çin Mahallesinin tam ortasında bulunan 'Classical Chinese Garden'; gölet, çay evi ve birçok bahçesiyle ziyaretçilerine essiz bir göz zevki sunuyor. Dilerseniz kılavuz eşliğindeki turlara katılabiliyorsunuz. Şehrin Kuzeybatı bölümünde bulunan Uluslararası Gül Test Bahçesi, ABD'nin en büyük gül yetiştirme alanıdır. Portland' ın güller şehri adıyla anılması biraz da bu bahçelerin tarihi değeri yüzündendir. Yalnız güllerin değil değişik egzotik çiçek türlerinin koku ve yetiştirilmesinin denendiği bir nokta olarak hizmet vermiş bu nokta, bugün güzel kokular duymak için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir nokta.

Son yıllarda, şehrin ününe ün katan bir başka özelliği ise bira üreten küçük çaplı işletmeler. 'Microbrewery' adıyla anılan bu üretim noktalarından Portland'da o kadar çok bulunuyor ki, kişi başına burası kadar üretim noktası düşen dünyanın herhangi bir başka şehir daha yok. Kentin Güneydoğu bölümünde, Hawthorne Bulvarı boyunca uzayan Hawthorne bölgesi, Bohem ve alternatif yaşamın hüküm sürdüğü bir alan. Hippi döneminden kalmış vitrinleriyle klasik mağazalar, seçkin giyim noktaları olarak beliriyor burada. Vejetaryen restoranlar, açık mikrofon olanağı sunan bağımsız kafeler, el yapımı ürünler satan mağazalar görmeye değer bir karışım sunuyor. Sanat galerileri her ayın ilk perşembe günlerinde serbest gezilere açılıyor. Geziler sırasında şarap ve peynir ikram edilmesi de bir gelenek olarak benimsenmiş.

Oregon eyaleti sınırları içinde, yiyecek içecek ve giyim kuşam gibi birçok üründen vergi alınmıyor. Portland da bu durum tümüyle geçerli. Şehrin moda merkezi Pearl; Kuzeydoğu I-405, Burnside ve Park blokları arasında bulunuyor. Geçmişte terk edilmiş ve depolar bölgesi olarak kullanılan bu alan bugün, sanat galerileri, popüler alışveriş merkezleri, lüks ve yüksek bina yerleşimlerine ev sahipliği yapıyor. Başka bir moda ve alışveriş alanı; kuzeybatı 21. ve 23 üzerinde bulunan ve kimi zaman 'Nob Hill' adıyla anılan kent bölgesi. Alışveriş yanı sıra yemek yenecek yerler açısından sunduğu seçeneklerle öne çıkıyor.

  • Paylaş: