Yabancı sermayeli bir firmanın dış ticaret departmanında çalışan Sayın Sevgül Yalçın yurtdışı tecrübelerini bizimle paylaştı ve kariyerine katkılarını anlattı. Yalçın , “ Farklı kültürler görmek ve onların geleneklerini tan

Yabancı sermayeli bir firmanın dış ticaret departmanında çalışan Sayın Sevgül Yalçın yurtdışı tecrübelerini bizimle paylaştı ve kariyerine katkılarını anlattı. Yalçın , “ Farklı kültürler görmek ve onların geleneklerini tanımaya çalışmak dünya görüşümü genişletti.” diyor ve bakın kendisiyle daha neler konuştuk.

 

 

Bize biraz kendinizden ve işinizden bahseder misiniz?  

 

31 yaşında olup, %100 yabancı sermayeli bir firmanın ithalat departmanında çalışmaktayım. Gümrüğe gelen malzemelerin çekilebilmesi için gereken işlemlerin tamamlanmasından sorumluyum.

 

Hangi okullarda ne üzerine eğitim aldınız? 

 

2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nden Eğitim Uzmanı olarak mezun oldum.

 

Yurtdışı tecrübeleriniz oldu mu?

 

2000-2002 döneminde yabancı dil eğitimi için Cambridgeshire Bedford College’de ögrenim gördüm.

 

2006 yılında üretici-tüketici ilişkileri ile bağlantılı olan bir haftalık seminer için Florida – USA ‘ya iş seyahatine gittim.

 

İngilizcenizi nasıl geliştirdiniz?

 

İngiltere’ye gitmeden önce çok sönük olan yabancı dilimi basit hikaye kitapları ve yabancı filmler izleyerek pekiştirmeye çalıştım. Gerçek anlamda çok verimli olmasa da kulak dolgunluğu açısından faydalarını gördüm.

 

Asıl önemli adımım, yurtdışında almaya başladığım eğitim beraberinde atılmış oldu. İlk zamanlarda, anadili olanların konuşma hızına bağlı olarak anlama zorluğu yaşasam da, çok kısa bir sure diliminde olumlu yanlarını keşfetmeye başlamıştım. Zamanla o çemberin içinde yuvarlanarak İngilizce’yi tahmin ettiğimden daha iyi konuşmaya başladığıma tanık oldum.

 

Fırsat buldukça toplum içine karışmak ve insanların sohbetlerine dahil olmak, bol bol kitap okumak ve TV’deki olaylarla ilgili yorum alışverişlerinde bulunmak, pratik ve hızlı öğrenme acısından yararlı olan faaliyetlerdir.

 

Yurtdışında bulunduğunuz süre içinde sosyal hayatınız nasıldı?

 

Sosyal hayatim ilk dönemlerde kısır olsa da, çok kısa sure zarfında edinilen arkadaşlıklarla bağlantılı olarak genişledi. Her fırsatta onlarla birlikte dışarı çıkarak, birer içecek bahanesiyle birbirimizi daha iyi tanıma ve dolayısıyla anlaşma kriterimiz olan yabancı dilimizi geliştirme olanağını bulmaya çalıştım.

 

Bu deneyimlerinizin kariyerinize nasıl bir etkisi oldu? 

 

İlk isimle tanışmak öğrendiğim yabancı dil sayesinde gerçekleşti.

Bunun ötesinde, yurtdışı tecrübesi sayesinde özgüvenimin pekiştiğine ve zorluklarla mücadele etme özelliğimin sağlamlaştığına  inanıyorum.. Bu sayede, kariyer çarkında karşılaşacağınız problemlere daha esnek yaklaşabiliyor ve güçlüklerin üstesinden daha kolay gelebiliyorsunuz.

 

Sizce yurtdışında öğrenim görmenin sizde neden olduğu en büyük değişim, size kattığı şey ne oldu? 

 

Farklı kültürler görmek ve onların geleneklerini tanımaya çalışmak, elbette ki dünya görüşümü genişletti.

En önemlisi de, yabancı dil sayesinde, global dünyadaki gelişmelere ayak uydurabilme yeteneğim gelişti.

 

 

Yurtdışında eğitim almak isteyenlere tavsiyeleriniz neler?

 

Yurtdışında eğitim almak isteyenlerin kesinlikle en doğru kararı verdiklerine inanıyorum..Geleceklerine yapılabilecek en büyük yatırım bence.

 

Biraz maddiyat dışında kaybedecekleri hiçbir şey olmadığından, rotalarının doğru olduğuna inanıyorum.

  • Paylaş: