Cihat Yaşar, Dokuz Eylül Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun. Şu anda İngiltere’de “Diploma of English” programına devam ediyor. Gördüğü eğitimin masraflarını karşılayabilmek için 17 ay boyunca çalışarak para biriktiren Yaşar, “İş hayatında bir yabancı dili iyi bilmeden daha iyi mevkilere gelemeyeceğimi anladığım için buradayım” diyor.

Yurtdışında eğitim alırken çalışma konusunda bilgilerini aktarıyor.

Şu anda nerede, hangi konuda eğitim alıyorsunuz?

İngiltere’deki Brighton & Hove’da (Embassy CES) “Diploma of English” programına devam ediyorum.

 

Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?

İş hayatında bir yabancı dili iyi bilmeden daha iyi mevkilere gelemeyeceğimi anladım. İş yerinde kendimi, dil bilenlere göre daha değersiz hissetmeye başlamıştım. Bu nedenle yurtdışına çıkmaya karar verdim.

 

Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken neler yaşadınız?

Gideceğim okul ve ülkeyi seçerken zorlanmadım. Yurtdışına daha önceden gitmiş arkadaşlarımla irtibata geçerek karar verdim. Atlas tan Akare Yurtdışı Eğitim Fuarı’nda ve şubelerine giderek yardım aldım. Londra yerine Brighton’ı seçme, vize ve uçak bileti alma, transfer ve konaklama gibi birçok konuda onlardan yardım aldım.

 

İlk dönemde zorlandınız mı?

Yurtdışına gittiğimde havaalanında okulumun adıyla beni bekleyen yetkili tarafından karşılandım. Kalacağım ailenin evine kadar bırakıldım. Organizasyonla ilgili herhangi bir sorun yaşamadım. Atlas’tan yardım alan kimsenin bu anlamda sorun yaşayacağını düşünmüyorum çünkü Atlas tüm ayrıntıları sizin için düşünüyor.

Karşılaştığım en büyük sorunlardan biri yemek oldu. Gelmek isteyen arkadaşlara annelerinin yemeklerini özleyeceklerini söyleyebilirim. Her yapılan şeyden sonra teşekkür etmeniz gerektiğini, sabırla kuyruklarda sıra beklemeniz gerektiğini bilmeniz, hiç tanımadığınız birinin size günaydın demesini doğal karşılamanız gerekli.

 

Yurtdışında öğrenim görmeyi düşünen öğrencilere ne tavsiye edersiniz?

Şartlarınız elveriyorsa, benim için gerekmez, daha çok erken, yurtdışı çok uzak, ben neden gideyim biraz da onlar gelsin gibi şeyler söylemeyin, hiç beklemeden evraklarınızı hazırlayın derim. Gitmek istiyorsunuz fakat şartlarınız elvermiyorsa, bir şekilde o şartları oluşturmanızı tavsiye ederim. Yurtdışı masraflarını karşılayabilmek için 17 ay boyunca çalışarak para biriktirmiş biri olarak konuşuyorum.

Ayrıca zorda kalmadıkça Türklerle ve belli bir amacı olmayan ciddiyetsiz kişilerle vakit geçirmelerini önermiyorum ki gideceğiniz yerde bunlardan mutlaka olacaktır. Aksi takdirde hedeflerinize ulaşmakta zorlanabilirsiniz.

Sonuç olarak, siz de derste “One Flew Over the Cuckoo s Nest” DVD’si izleyerek, Youtube’daki BBC haberleriyle listening çalışarak, ders bitiminde öğretmeninizle birlikte Jimi Hendrix dinleyerek ve birçok milletten arkadaşlar edinerek İngilizce öğrenmek istiyorsanız şimdiden hazırlıklara başlasanız iyi olur.

Paylaş:
Yazdır