Kaplan Aspect Londra’da eğitimini tamamlayan öğrencimiz yurtdışı deneyimlerini bizlerle paylaştı.

Türkiye de hangi okullarda öğrenim gördünüz?

İzmir’de lise eğitimimi bitirdikten sonra Turizm ve Otelcilik alanında eğitim gördüm ve kariyerimi o yönde geliştirdim. 

Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?

Senelerce turizm alanında çalıştığım için ve sürekli yurtdışından gelen konuklarla ilgilendiğim için yabancı dilimin çok iyi olması gerekiyordu.  Onların karşılanması, buradaki toplantılarının yapılması ve daha birçok organizasyonun yapılmasıyla ben bizzat ilgileniyordum. Hem İngilizcemi ilerletmek, hem ilerde ki profesyonel kariyerim hem de farklı bir vizyon edinmek amacıyla yurtdışına gitmeye karar verdim. Yakın çevremden kişilerin de yurtdışına gidip gelmesi ve onların olumlu referansları benim bu kararı vermemde büyük bir rol oynamıştır.

Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız mı?  Bu aşamada Atlas ta nasıl bir yardım aldınız?

Ülkeler bazında karar verirken oldukça zorlandım. Kendime uygun bir ülkeyi ve okulu bulabilmek oldukça önemliydi. İzmir Şubesi’nden Atlas yetkilileri bana bu konuda çok yardımcı oldular. Öncelikle benim hedefime uygun olan bir ülkeyi ve okulu bulduk. Kayıt  aşaması, vize dosyasının hazırlanması, konaklama ve transferlerin ayarlanması dahil tüm süreçte bana  yardımcı oldular. Yurtdışına gittikten sonra da hiçbir şekilde irtibatımız kopmadı.

Hangi ülkede/şehirde/okulda ne eğitimi aldınız?

İngiltere’de  Londra’da Kaplan Aspect’te beş aylık Genel İngilizce Programı aldım.

Gittiğiniz ülke/şehir ve okulla ilgili sizden sonra gidecek öğrencilere tavsiyeleriniz neler olur, ya da aktarmak istediğiniz tecrübeleriniz var mıdır?

Gitmeden önce aynı ülkelere ve okullara gitmiş ve orada eğitim almış öğrencilerden  şehirle ve okulla ilgili kesinlikle bilgi almalarını öneririm. Kafalarındaki soru işaretlerini gidermek açısından son derece etkili olabilir. Bu konuda Atlas yetkilileri de her türlü yardımcı olacaklardır.

Yurtdışına gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar neler oldu?

İzmir’de ılıman bir iklimde yaşayan biri olarak İngiltere’ye ilk gittiğimde hava şartları beni oldukça olumsuz yönde etkiledi. Ancak, bir ay sonra şehire adapte olduktan sonra hava şartları hiçbir şekilde bir olumsuzluk oluşturmadı.

Sizce yurtdışı deneyiminin ve yurtdışında eğitim almanın  en önemli faydaları nelerdir?

Yurtdışında bulunmanın insana farklı bir vizyon kattığına inanıyorum. Aynı zamanda kültürel farklılıklar, başka ülkelerdeki yaşayan insanların farklı yaşama biçimleri insanın hayata bakış açısını değiştirmektedir.
Paylaş:
Yazdır