• Sosyalleşerek İngilizcemi İlerletiyorum

Öğrencilerimizden Funda Kayar Kanada'da aldığı eğitimi sizler için anlattı.

Su anda yurtdışında nerede ne eğitimi alıyorsunuz?

-Kanada Vancouver'de ingilizce eğitim görüyorum. Doğası sayesinde hem kafamı dinliyorum hem de sosyalleşerek ingilizcemi ilerletiyorum

Türkiye’de Hangi okullarda öğrenim gördünüz?

- İstanbul Esenler' de İbrahim Turhan Süper lisesi eşit ağırlık bölümü mezunuyum ingilizce hazırlık okudum temelim bu yüzden iyi diyebilirim. Marmara Universitesi Maliye bölümü mezunuyum.

 Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?

- Öncelikle şunu söyleyebilirim ki ben yaşadığım tecrübelerden sonra kendim için bir yatırım yapmaya karar verdim. Maddi varlıklar herzaman alınabilir ama insanın kendine yaptığı yatırımlar daha öncelikli olmalı, enerjimi kaybetmeden yurtdışı tecrübesini yaşamam gerektiğini içimde hep hissettim. Uluslararası bir şirkette çalıştığım için de ingilizcenin eksikliğini kariyer geleceğim için tamamlamam gerekiyordu. Tam 3 yıl para biriktirdim :) Şirket'imden 3 ay ücretsiz izin aldım Kanada'ya gittiğimde bütçeme göre 1 ay daha uzatma kararı alıp toplamda 4 ay Kanada'da kaldım. Son bir ay Toronto'yu görmek için ve eğitimime aynı okulun Toronto şehrinde devam ettim ama kesinlikle küçük doğası mükemmel insanların daha mutlu ve sakin biyerde yaşamak isterseniz Vancouver'i tercih etmenizi öneririm. Toplu taşımalar hep kalabalık ama :) 

Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız mı? Bu aşamada Atlas ta nasıl bir yardım aldınız?

- Tabiki biraz zorlandım. Birkaç tane danışmanlık firmasına gittim fikir aldım Kanada aklımda oluşmaya başlamıştı ve güzel izlenimi olan bir ülke belki giderim dönmem diye de içimden geçirmedim değil ama döndüm :) Döviz kurlarından dolayı Kanada kafamda iyice netleşti ve doğayı da çok sevdiğimden dolayı kararım Kanada Vancouver'den yana oldu çok da iyi oldu. 

Atlas bana en doğal enerjiyi verdi onlarla çalışmam için boş cümleler değil de olanı gerçekliği ile anlattı ve daha önce arkadaşım da Atlas ile İngiltere'ye gittiğinden ve memnun olduğundan dolayı ben de Atlas ile çalışmaya karar verdim. Şimdi ben de çevreme Atlas'ı önermekteyim.  

Yurtdışına gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar neler oldu?

- Benim ilk yurtdışı tecrübemdi tabiki zor oldu ama cesaretim ile tek başıma Kanada'ya gitmeye karar verdim. Yanında kaldığım aile Afrikalıydı başka bir eve alışmak onlarla ingilizce konuşmaya çalışmak ve kendini anlatmaya uğraşmak zorladı beni. Okula gideceğin ilk gün nerede nasıl bilemediğin çin tabiki zor ama herkes yardımcı olmaya çalışıyor. Bazen yalnız kalmak beni zorladı ama sonra yavaş yavaş arkadaş ortamım genişlemeye başladı ve eğlenceli hale dönüştü benim için. 

 Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz neler olabilir?

- Hiç çekinmesinler, korkmasınlar bir karara ve sonrasında atılan ilk adıma bakar gitmek tecrübe etmek. Hayatımızda tecrübe etmemiz gereken önemli evrelerden biri diye düşünüyorum hele ki kendi paran ile gidip hem gezip hem de eğitim alınca aldığınız haz daha da yükseliyor ve kendinize özgüveniniz geliyor. Gittiklerinde insanlar ile konuşmaktan çekinmeyin enerjiniz hep yüksek olsun o zaman daha zevkli hale gelir. 

  • Paylaş: