Avustralya nın en çok güneş alan eyaleti olan Queensland in başkenti Brisbane, 2 milyon nüfusu ile Avustralya’nın 3. büyük şehri.

Avustralya nın en çok güneş alan eyaleti olan Queensland in başkenti Brisbane, 2 milyon nüfusu ile Avustralya’nın 3. büyük şehri.
Pasifik Okyanusu'’nun hemen yanında bulunan şehir; Brisbane nehrinin de yanında kurulu. Brisbane, modern şehirleşmesi, restoranları, alış veriş merkezleri, sanat galerileri ve ılıman iklimiyle Avustralya’'nın en hızlı büyüyen şehri olmakla birlikte en yaşanılası şehri olarak da bir üne sahip.

Brisbane, ünlü kumsalları, sıcakkanlı insanları, çok kültürlü yapısı ile biliniyor. Tropikal iklimi yıl boyunca açık hava etkinliklerine ve sporlarına olanak sağlıyor. Brisbane nemli, subtropikal bir iklime sahip. Yıl boyunca hep güneşlidir. Brisbane bütün bu avantajlarıyla yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği şehir olarak karşımıza çıkıyor. Brisbane’in şehir merkezi ise canlı ve eğlenceli bir havaya sahip. Trafiğe kapalı olan sokaklarında dilediğinizce gezebilir, alış veriş yapabilir, çok sayıdaki kafe ve restoranda yemek yiyebilirsiniz.

Şehrin içinden geçen kıvrımlı nehirde ‘City Cat’ denilen deniz otobüsleriyle ulaşımınızı sağlayabildiğiniz gibi çok işlek olan otobüslerle de istediğiniz noktalara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Brisbane; Melbourne ve Sydney’e göre daha düşük nüfus yoğunluğuna sahip. Ancak nüfus artışı gözleniyor. Brisbane’de enformasyon teknolojisi, finansal servisler gibi sektörler ön planda. Bunun yanında petrol, madencilik ve kayıt sanayi de önde gelen sektörlerden. Turizm de Brisbane ekonomisi için çok önemli.

Eğitim için ideal
Brisbane eğitim için ideal bir şehir. Çok kampüslü üniversitelere sahip. Queensland University, Queensland Technology University ve Griffith University bunlardan bazıları.

South Bank’ı keşfedin
Güneşli Queensland’ın başkenti olan Brisbane’de yıl boyunca güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Mükemmel havası tüm şehri keşfetmenize olanak sağlar. Kıvrımlı Brisbane Nehri boyunca uzanan Brisbane’ın ünlü yapay plajı South Bank keşfedilmesi gereken yerlerden sadece bir tanesi. Bu plajda şehir merkezinde güneşlenmenin tadına varabilirsiniz. Brisbane’den  dünyaca ünlü Sunshine Coast ve Gold Coast’a bir saatte çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Brisbane; Melbourne’e uçakla 2 saat 20 dakika ve Sydney’e de 1 saat 30 dakika mesafede yer alıyor.

  • Paylaş: