• Dublin
Dublin

Avrupa’nın kuzeybatısında yer alan İrlanda, çok sayıda ada ile çevrili olan ve İrlanda Denizi ile Britanya’dan ayrılan büyük bir adadır. Adanın en büyük kenti olan Dublin, İrlanda Cumhuriyeti’nin başkentidir. Avrupa’nın nüfusu en hızlı büyüyen kentlerinden birisidir. Dublin’in nüfusu 1,300,000 civarındadır. İrlanda’nın idari, ekonomi ve kültür başkentidir. Dublin, dünyaca ünlü edebiyatçıları ve edebiyatı ile tanınan bir kenttir. Ünlü müzisyenler çıkarmış olan bu kent, Avrupa’nın eğlence partileri başkentidir.

BBC’nin 2003 yılında, Avrupa genelinde 112 kent ve kırsal kesimden, 11.200 kişiye uyguladığı bir ankette, Dublin, Avrupa’nın yaşanacak en iyi başkenti, İrlanda ise Avrupa’nın en mutlu ülkesi seçilmiştir. Dublin, yılda dört milyonun üzerinde ziyaretçisiyle, Paris ve Londra’dan sonra Avrupa’da en çok ziyaret edilen başkenttir.
Dublin canlı kültürünün yanı sıra sahip olduğu tarihi alanlar ve yapılar, fotoğrafik köyleri, harikulade sahil şeridi, görkemli kaleleri ve değerli kültür merkezleriyle yüzbinlerce turisti cezbeden kentlerden biridir.
Başkent, adeta eski bir uygarlığın gülümseyen yüzlerinden biridir. Christchurch Katedrali, Dublin’in en eski ve en önemli yapısıdır. 1030 yılında inşa edilen kilise; özgün el yazmalarına, tarihi eserlere ve gümüş eşyalara ev sahipliği yapar. Drimnagh Kalesi, feodal dönemden kalma mükemmel bir yapıdır. Akan bir su hendeğiyle çevrili tek İrlanda kalesidir. Ardgillan Kalesi, Balbriggan ve Skerries arasındaki sahil bölümünde parklar arasına yerleşmiş muhteşem bir mimaridir. Buradaki Dublin parklarına dair manzaralar, insanı afallatan bir güzelliğe sahiptir. Dublin Kalesi, Aras an Uachtarain (Başbakan’ın ikametgâhı) ve Whitefriar Caddesi Kilisesi, kentin diğer tarihi mimarilerindendir.
Dublin; dünyaca ünlü unsurları içerisinde barındıran renkli, dinamik ve oldukça çeşitli bir kültüre sahiptir. Edebiyat, müzik, galeriler ve müzeler, kentin en önemli kültür hazinelerindendir. Dublin, kent eğlence yaşamına gelince, dünyanın başlıca gece hayatı ve eğlence noktalarındandır.
Dünya edebiyatı, Dublin’in edebi birikimlerine çok şey borçludur. Kentin dünyaca ünlü edebiyat tarihi, dünya edebiyatının en önemli parçalarından olan şöhretli yazarlarıyla ön plana çıkar. 


George Bernard Shaw (1856-1950), James Joyce (1882-1941), Samuel Beckett (1906-1989), William Butler Yeats (1865-1939), Oscar Wilde (1854-1900), Bram Stoker (1847-1912, “Dracula” romanının yazarı) gibi dünyada hayranlık uyandırmış edebiyaçılar, Dublin’de ortaya çıkmıştır. James Joyce Merkezi, Bernard Shaw’un Evi ve Oscar Wild’ın Evi gibi önemli mekânlar, bu isimleri tanımak için mutlaka uğramanız gereken yerlerdendir.
Müzik kenti, dünyaca ünlü müzik değerleriyle övünür. Chieftains, U2, Boyzone ve Westlife, tüm dünyada bilinen Dublin müzik gruplarındır. Kentte bulunan çok sayıdaki bar farklı müzik tarzlarının sahnelendiği en iyi eğlence mekânlarıdır.

Emerald, Horner, Alpha, Swan, bu şehirde eğitim alabileceğiniz iyi dil okulları arasındadır.

Video :http://www.visitdublin.com/Downloads/Dublin_Video

  • Paylaş: