• East Anglia Üniversitesi

East Anglia Üniversitesi (UEA) tarihi Norwich kentinde yer alan ve uluslararası üne sahip bir üniversitedir. Kampusta tüm yurtdışı eğitim, araştırma ve barınma binaları birbirine birkaç dakika uzaklıktadır. İngiltere’nin en büyük spor komplekslerinden biri dahil olmak üzere spor, kültürel ve sosyal faaliyetlerin gerçekleştirildiği tesis ve dünyaca ünlü Sainsbury Görsel Sanatlar Merkezi de kampüste bulunmaktadır. Kampüs ve barındırdığı tesisler halka açıktır ve parkların, ağaçlık alanların ve yapay bir göl olan Broad’un sunduğu güzelliklerin tadını çıkaran binlerce kişi tarafından her yıl ziyaret edilmektedir.

Kampüste bulunan spor tesisleri, Olimpik boyutlarda bir yüzme havuzunu da içeren University Sportspark’ta toplanmıştır ve düzenli olarak uluslararası spor karşılaşmalarına ev sahipliği yapmaktadır. UEA aynı zamanda dünyaca ünlü Sainsbury Görsel Sanatlar Merkezi’ni de içerir. Bu merkez, her ikisi de UEA’nın Yaratıcı Yazarlık bölümü mezunu Ian McEwan ve Kazuo Ishıguro gibi isimleri de ağırlayan Uluslararası Edebiyat Festivali’nin de mekânıdır.

Kampüste bulunan binalar, 20. yüzyıl sonları İngiliz mimarisinin en güzel örneklerinden bazılarını temsil etmektedir. Bölgedeki pek çok bina İngiliz Kültürel Mirası listesine girmiş ve 30’dan fazlası da mimari ödüller almıştır. Elisabeth Fry Binası, Building dergisince “gelmiş geçmiş en iyi yapı” olarak adlandırılmış ve Zuckerman Bağlantılı Araştırma Enstitüsü de enerji verimliliğinden dolayı övgüler almıştır.

Doğal güzelliklerin ve mimarinin bir arada oluşu, kampüsü yaşamak için özel bir yer haline getirmektedir. Yaklaşık 4000 öğrencinin yaşadığı yurtlarımıza, ünlü piramit şekilli ve İngiliz Kültürel Mirası listesine dahil olmuş Norfolk ve Suffolk Terrace yurtları ile bol ödüllü, çevre dostu Constable Terrace ve Nelson Court dahildir. Öğrenci yurtlarının tamamında öğrencilerin kendi yemeklerini pişirebilecekleri mutfaklar mevcuttur. Yurtlar, daire ya da ev şeklinde gruplandırılmış tek kişilik odalarda merkezi ısıtmaya sahip barınma imkânı sağlamaktadır. Odaların tamamı kampüs bilgisayar ağına ücretsiz ve hızlı internet erişimiyle bağlıdır ve ve kampüs BT kaynaklarına da erişim mevcuttur.

Öğrenciler yiyecek ihtiyaçlarını karşılamaları için oldukça zengin seçeneklere sahiptir. Temiz ve modern self servis restoran Zest ve rahat bir ortamda kahve ve atıştırmalık yiyecekleri bulabileceğiniz The Blend, Square’de (Meydan) ana yemek hizmet binamızda yer almaktadır. Sainsbury Görsel Sanatlar Merkezi de bir restoranı ve aynı zamanda Garden Café’siyle leziz sandviç, atıştırmalık ve kekleri beğeninize sunmaktadır. Yeni espresso barımız Café Direct ise University Pub’ın tam karşısında kampusun merkezinde bulunan The Street’de (Sokak) yer almakta ve bölgedeki en ekonomik içecek çeşitlerini hem açık hem de kapalı alanında arkadaşlarınızla buluşmak ve sosyalleşmek için harika bir ortamda sizlere sunmaktadır.

Union of UEA Students (UEA Öğrenci Konseyi – www.ueastudents.com) son derece aktif bir organizasyon olup öğrenciler ve aynı zamanda da çeşitli öğrenci kulüp ve grupları için sayısız aktivite ve organizasyona imza atmaktadır. Alkollü ve alkolsüz içecekleri bulabileceğiniz Union Bar, süpermarket alışverişleriniz için Food Outlet, kırtasiye dükkânımız Paper Shop, postanemiz Post Office, tüm seyahat ihtiyaçlarınız ve bilet temin edebileceğiniz Travel Shop ve her konuda tavsiye alabileceğiniz Advice Centre’ın idaresi tamamen Union’a aittir. Box Office, hem kampüste bulunan konser alanımızda hem de sayısız ünlü yerli, ulusal ve uluslararası sanatçıları konuk etmiş olan, şehir merkezindeki Waterfront’ta gösteri ve konserler düzenlemektedir.

Kampüstem kalkan şehir otobüsleriyle Norwich kent merkezine kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Norwich, 900 yıldır gelişen bir ticaret şehri olmuştur ve bu dokuz asrın büyük bir kısmında da İngiltere’nin Londra’dan sonra gelen ikinci kenti olmuştur. Norwich kendi uluslararası havaalanıyla gurur duymaktadır ve Londra’nın kuzeyinde yer alıp başkente iki saatten daha az uzaklıktadır.  

Şehir merkezi ve Üniversite arasında kalan bölge “golden triangle” (altın üçgen) olarak adlandırılır ve pek çok UEA öğrencisinin de evleri bu bölgede yer almaktadır. Bundan dolayı da söz konusu bölgede harika bir topluluk ve burada yer alan hareketli pub’lar, mağazalar ve kafeler için de müşteri kitlesi oluşturmaktadır.
Kent merkezi, her zevke ve her keseye uygun çeşitli restoran seçeneklerine sahiptir. Canınız leziz bir vejeteryan menüsü ya da Pazar günleri tercih edilen mangalda pişirilmiş geleneksel et menüsü istiyorsa, Norwich’in restoranları Batıdan Doğuya her damak tadına hitap etmektedir.

Zengin çeşide sahip gece kulüpleriyle birlikte, Norwich’te sürekli gelişen hareketli bir gece hayatı mevcuttur. Hafta içi ‘Underground’ ve öğrenci geceleri hüküm sürerken, haftasonlarıysa kentin Riverside bölgesindeki önde gelen gösteri ve konser alanlarında kalabalık grupları misafir etmektedir. UEA’nin hem nitelik hem de nicelik açısından üne sahip olan konser alanı LCR’ye ek olarak şehir merkezindeki sayısız pub ve gece kulübü canlı müzik dinleyebileceğiniz gecelere ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir merkezi, çoğu öğrencilere indirim imkânı sağlayan çeşitli sanat ve eğlence gösterilerine de şahit olmaktadır. Sinemaseverler için iki adet çok salonlu sinema ve Doğu İngiltere’nin en iyi ‘art house’ simelarından biri de burada bulunmaktadır. Tiyatrolara, her ikisi de önde gelen ve ülkenin diğer kentlerinden gelen oyunları sahneleyen Playhouse ve Theatre Royal dahildir.

Şehir, harika manzaralı kırsal alanlar ve ulaşımı kolay sahillerle çevrilidir. Bölge, her yıl sayısız ziyaretçi çekmektedir. Bölgeyi ziyaret edenler, göllerde tekne gezileri, koruma altındaki doğa ve vahşi yaşam alanları ve ayrıca sahil kentlerinin farklı geleneklerinin tadını çıkarmaktadır.  

East Anglia ile ilgili detaylı bilgi için Atlas ofisleriyle iletişime geçebilir veya Bilgi İstek Formu doldurabilirsiniz.
 

  • Paylaş: