• Almanya Rehberi

Tam isim  : Almanya Federal Cumhuriyeti

Yüzölçümü  : 356,978 km.kare

Nüfus  : 82,012,000

Başkent  : Berlin (nüfusu 3,4 milyon)

Etnik Gruplar  : Türkler-Avrupalılar-Göçmen Yugoslavlar

Dil  : Almanca

Din  : %90 Hristiyan, birkaç milyon müslüman, yaklaşık 82 bin yahudi

Hükümet  : Cumhuriyet

Gayri Safi Milli Hasıla  :1,81 trilyon US$

Kişi başı GSMH  : 22,100 US$

Yıllık Büyüme  : %2,7

Enflasyon  : %1

Önemli Endüstriler  : Motorlu araçlar, mühendislik, kimya

Para Birimi  : Euro

Uçuş süresi  : 2,5 saat

Saat Farkı  :1 saat geri

İklim  : Yıl boyu serin ve yağışlı bir iklime sahiptir

Giyim  :Genelde soğuk bir iklime sahip ülke için yanınıza kalın kıyafetler almayı unutmayın. Güneşli günler için ise yanınızdan rahat kıyafetleri de eksik etmeyin.

 

  ALMAN ÜNİVERSİTESİNDE  ÖĞRENİM

           Alman   üniversitelerini   Almanya  ve  diğer  ülkelerde  oldukça  çekici  hale  getiren  gerçek  eğitim  kalitesinin   çok  yüksek  ve  eğitimin  ücretsiz  olmasıdır. 350 civarında yüksekokul bulunmaktadır. Bunlar üniversite, meslek yüksekokulu, ve sanat okullarıdır. Alman  üniversiteleri  Almanya  ve  diğer  ülkelerde  oldukça  çekici  hale  getiren  gerçek  eğitim  kalitesinin  oldukça  yüksek  ve  eğitimin  ücretsiz  olmasıdır.

 

                Her eyalet ve şehirde üniversite bulmak mümkündür. 16 eyaletin hepsinde farklı üniversite sistemleri vardır. Üniversiteler buradaki gibi tek bir kuruma bağlı değildir. Almanya Federatif bir yapıya sahip olduğu için her eyaletin kendi eğitim bakanlığı vardır ve yüksek öğrenimden bu kurum sorumludur. Bu yüzden eğitim sistemi bazı eyaletlerde farklılık gösterebilmektedir. Her yüksek öğrenim kurumu yönetiminde özerktir ve kendi eğitim programını, araştırma stratejilerini belirleme yetkisi vardır.

 

            Doğu Almanya’da konaklama daha ekonomik, is bulma imkanları ise daha fazladır. Üniversitelere kabul edilme olasılığı daha yüksektir.

Alman üniversiteleri aralarında 3’e ayrılır;

1-      Alman Universiteleri ( UNIVERSITAT )

2-      Fachhochchule ( FH )

3-      Teknik Universiteler.

 

-Alman klasik universitelerinden en yeni universite 300-400 yilliktir. Yurtdışı egitimi ve egitim dili agirdir, kabul kosullari ise digerlerine gore daha zordur. Kutuphane agirlikli olup, arastirmaya ve teorik egitime yoneliktir.

 

-Fachhochuleler genç üniversitelerdir ve geçmişleri 50-150 yıla dayanır.  Kabul imkanları daha rahat, eğitim Alman klasik üniversitelerine göre daha az zordur. Toplam lisans suresi 3,5-4 yıl ( 6-8 sömestre ) dir. Buradan mezun olan bir öğrenci Bachelor Degree alır. ( lisans diplomasi )

Alman Klasik üniversitelerinin tersine piyasa ağırlıklıdır yani  projeye ve teorik bilgileri pratik uygulamaya yöneliktir. Fachhochuleler’de master İngilizce yapılabilir ve master’da 500’e yakın program ve 2-3-4 sömestre suren yüksek lisans programları vardır.

 

-Studienkolleg Almanya’da ortaöğretim+lise eğitimi toplam 13 yıl sürdüğünden yabancı öğrencilerin iki donem hazırlık okumaları gereklidir. Studienkolleg okuyan öğrenci DSH yada TestDaf sınavlarına girmek zorunda değildir.

            Almanya’da  öğrenim  yapmak  için  gerekli  olan  niteliklerden  en  önemlileri-konudan  konuya  değişmekle  beraber  çok  iyi  düzeyde  Almanca  ve  ya  İngilizce’ye  sahip  olmak  veya şartlı kabul ile lisans/yüksek lisans ‘dan önce dil eğitim almak gereklidir. Ayrıca alman üniversitelerine başvuru koşullarından biri de Türkiye'de ÖSYM tarafından 4 yıllık bir üniversite programına yerleştirilmiş olmaktır. (AOF hariç).  

 

Eğitim  ve  Yaşam  Giderleri

                Almanya’da  eğitim  ücretsizdir. Yabancı öğrenciler  için  ne  Alman  üniversitelerinde  ne de  studienkolleg’lerde  bir  ücret  söz konusu  değildir. Sadece  “Studentenwerk”  adı  altında  çok  düşük  bir  katkı  payı  alınmaktadır ki bu genellikle  her  sömester  için  ortalama 70 Euro dolaylarındadır. Öğrenciler  okul  kantinlerinden, kampüsteki  kültürel  etkinliklerden,  şehir  ve  ülke  içindeki   ulaşımdan  indirimli  olarak  yararlanmaktadır. Öğrencilerin  önemli  bir  çoğunluğu  öğrenci  yurtlarında (banyo  ve  tuvaleti da içeren  tek  kişilik  odanın  ücreti  250-450  Mark  arasında  değişmektedir.) ya da bir  kaç  öğrencinin  beraber  tuttukları  dairelerde (aşağı  yukarı  aynı  maliyet  ancak  daha  yüksek  standartlarda  ve  daha  kişisel  ortam) kalmaktadır.

            Bir  çok  yurt  kendi  mutfağına da sahiptir,  böylece  öğrenciler  dilerlerse  kendi  yemeklerini  kendileri  pişirebilmektedir. Bu  amaçla  supermarketlerden  yapılacak  alışveriş daha  ekonomik  olabilmektedir. Dışarıda  yemek  daha  pahalıdır. Toplu taşıma araçlarını üniversite öğrencileri yıllık 70-€ karşılığında kullanabilmektedir. Öğrenciye aylık 550-630-€ cep harçlığı yeterlidir.

Ayrıca diğer giderler;

-          Aylık 50-€ kapsamlı sigorta (Almanya’da  eğitim  gören   her öğrenci  sağlık  sigortasına  sahip  olmalıdır)

-          Üniversitede 2. dil öğrenme imkanı ayda 50-€

-          1 Öğlen yemeği menusu 1,5-€

-          Aylık yemek gideri 150-€

-          Cep harçlığı 100-€

-          Bir kez giderken verilmek üzere havaalanı karşılama ücreti 50-€ ( ayni şehir içinde )

 

 Konaklama

Üniversite öğrenci yurtlarında konaklama ise aylık 150-200 yada 160-210-€ civarındadır. Devlet ve özel yurtlar arasında sunduğu imkanlar açısından fark yok denecek kadar azdır. Tüm yurtlarda odalar tek kisilik olup, içerisinde mobilya, TV, internet bulunur. Banyo ve mutfaklar 3-4 kisinin paylaşacağı şekildedir. Oda temizliğinden öğrenciler, mutfak ve banyo temizliğinden yurt idaresi sorumludur.

            Yurtlar haricinde 3 odalı bir evin kirası ortalama 500-€’dur.

 

Çalışma imkanları

Almanya yabancı Öğrencilere yıllık 90 tam veya 180 yarım gün yasal çalışma izni vermektedir. 1 saatlik çalışma ortalama 7-€ kazanç sağlar.

Örn ; 90 gün x 8 saat x 7-€ = 5040-€

 

Öğrenci  Yaşamı

                Almanya’daki  her  üniversite  öğrencilerin  zamanlarını  değerlendirmeleri  için  sportif  etkinlikler,kültürel  aktiviteler,tiyatro,korolar,orkestra,özel ilgi  klüpleri,vb.  imkanlar  sunmaktadır.

 

Kültür, İklim

                Almanya’da,  tarih  öncesi  dönemlerden  Romalılara  kadar  çeşitli  tarihi  kalıntıları ve  günümüze  uzanan  çeşitli  dönemlerinden  farklı  mimari  üslüplara  yapılmış  manastırları,  şatoları,  kiliseleri  barındıran  kültürel  bir  çeşitliliğe  sahiptir.

                Almanya  aynı  zamanda  Güneydeki   Majestik  Alplerinden   Algau  tepelerine,  Rhene  vadisindeki  üzüm bağlarından  çiçeklerle  bezenmiş  çalılarıyla  dolu  düz  ovalarına  Baltık ve  Kuzey  denizlerindeki  kıyılarındaki  kumlu  plajlarına   kadar  çok   çeşitli  doğal  güzellikleri barındırır.

                Almanya  4  farklı  mevsimi  içeren  karasal  iklime  sahiptir. Yazlar  sıcak (25-30 C) kışlar  soğuk ve genellikle  karlıdır (Zaman  zaman   -15 C’ye kadar  düşebilmektedir.)İlkbahar ve  sonbaharda  havalar  değişken  olmakla  beraber  genellikle ılımlıdır. Görülmeye  değer yerlerin başında  Alplerdeki  dünyaca  ünlü  Neuschwanstein   Şatosu,  Münih’teki  Hofbrauhaus  (Royal  Beer  bira  fabrikası), Barlin’de  iki  Almanya’nın  birleşme  sembolü  olan  Brandenburg  Kapısı,  Hamburg’daki  büyük  liman,  Holsten  Tor  in  Lübeck  gibi  ünlü  mimarların   eserlari  olan  Köln’deki  Gothic  Katedral, Trier’deki Roma  Kapısı,  Berchtesgarden’deki  Kral  Gölü, Güneydeki Constance  gölü,  Üniversite  şehri  olan  Heidelberg,  Freiburg  ve  Tübingenin  tarih   dolu  atmosferi   gelmektedir.

Almanya Lisans ve Yüksek Lisans yerleştirme programı ile ilgili ve kayıt, başvuru ve kabul işlemleri hakkındaki prosedürleri ve koşulları hakkında detaylı bilgileri  ATLAS Eğitim şubelerinden alabilirsiniz.

 

 

 

  • Paylaş: