• Avustralya'da Sertifika Eğitimi 4 Maddede Tüm Detaylar

Avustralya’da sertifika programı için iki seçenek bulunmaktadır;

 • Master kredilerinin alındığı sertifika programlar; bu programlar bir veya iki dönem sürer ve öğrencilere Postgraduate Certificate veya Postgraduate Diploma belgesi verilmektedir. Bu programların kabul şartları Master programları ile aynıdır ve master ı tamamlamayıp geri dönmek şeklinde düşünülebilir.
 • Önlisans düzeyinde verilen programlara da sertifika denmektedir ve bu programlar özel okullarda (College) veya devlet okullarında (TAFE) alınabilir. TAFE programlarının senesi ortalama 10,000 AUD iken College'ların yıllık ücreti 5000 ile 15000 AUD arasında değişmektedir.

1) Avustralya'daki TAFE sistemi kimlere yöneliktir?

 • Yeni bir kariyer başlangıcı yapmak isteyenler
 • Mevcut kariyerlerinde ilerlemek veya uzmanlaşmak isteyenler
 • Üniversite öğrenimine pratik beceriler katmak isteyenler
 • Sonrasında üniversite öğrenimi görmek isteyenler.

2)  Avustralya'daki TAFE sistemi nedir?

Avustralya'nın TAFE sistemi, farklı bir kariyer imkanı sağlamak için mesleki eğitim veren kuruluşlardan oluşur.
Avustralya mesleki eğitim seçenekleri, çok sayıda mesleğe giriş yapmak için kabul edilmektedirler. Bu şekildeki bir mesleki eğitim özellikle herhangi bir sektörde iş idaresi becerileri kazanabilmek için çok elverişlidir. Bunların içinde otel yönetimi, uluslararası ticaret, kriz yönetimi, personel yönetimi, spor veya sanat yönetimi, ön-muhasebe, bankacılık ve KOBI yöneticiliği gibi alanları sayabiliriz. Aynı zamanda bilgisayar, mühendislik, havacılık, inşaat veya telekomünikasyon gibi uzmanlaşmaya yönelik birçok yüksek teknoloji alanında da önerilen programlar mevcuttur. Bunun yanında hayvan biyolojisi, su bilimleri, tıbbi laboratuar bilimleri, patoloji ve sağlık gibi alanlarda da yüksek kaliteli tesisler ve eğitim olanakları bulunmaktadır .

Mesleki eğitimin pratiğe yönelik yapısı öğrencilerin okul sırasınca son gelişmelerden yararlanabilecekleri, en son ekipmanı ve tesisleri kullanabilecekleri anlamına gelmektedir. Bu okullardan mezun olan öğrencilerin birçoğu multimedia design, animasyon, film yapımcılığı, fotoğrafçılık, güzel sanatlar, moda tasarımı ve üretimi gibi alanlarda sanatsal bir kariyere başlayabilmektedirler.

TAFE okulları sadece mesleki eğitim vermekle kalmaz. Bunun yanında başlangıç düzeyinden en ileri düzeye kadar İngilizce öğrenmeniz de mümkündür.

3) TAFE sistemi ile üniversite sistemi birbirinden tamamen ayrı mıdırlar?

Birçok TAFE okulunun Avustralya'daki üniversitelerle bağlantıları vardır. Bazıları bir üniversite tarafından yürütülmekte ve üniversite kampüsünü paylaşmakta, bazılarıyla yakınlarındaki üniversitelerle ittifak kurmaktadırlar. Bu bağlantılar sayesinde öğrenciler mesleki eğitim veren programları üniversiteye geçiş için kullanabilirler (pathway to university). Özellikle üniversiteye giriş için hazırlanan programlar bulunmaktadır. Şöyle ki:

 • İstenilen notları tutturduğunuz takdirde üniversiteye garantili giriş sağlarlar.
 • Okuduğunuz dersler üniversiteye geçişte kredi transferine izin verirler. Mesela bir TAFE programını okuduktan sonra doğrudan üniversitenin ikinci sınıfından başlayabilirsiniz.
 • Bir yerine iki diploma sahibi olursunuz, TAFE diploması ve üniversite diploması.
 • Bu programlara 'degree programs' veya üniversite transfer programları denir.

Bunu bir örnekle şu şekilde açıklayabiliriz:
Erol, bir senelik Bilişim Sistemleri programına (Diploma of Information Technology) kayıt olur. Derslerinden oldukça yüksek notlar alır ve üniversitede Bilgisayar Bilimleri lisans programına (Bachelor of Computing Science) girmeye hak kazanır. Bu bölüm normalde 3 senelik bir programdır. Ancak zaten TAFE okulunda benzer dersleri okumuş olduğu için, bölümdeki lisans programı için sadece 2 sene okuyarak bitirebilecektir. 3 senenin sonunda Erol toplam iki kurumdan mezun olmuş durumdadır. Bilişim Sistemleri Programı (Diploma in Information Technology) ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü (Bachelor of Computing Science). Buna karşılık İdil doğrudan Bilgisayar Bilimleri Bölümü'ne kayıt olur. İdil ve Erol'un her ikisi de uç sene boyunca benzer dersleri okurlar. Fakat üç senenin sonunda Idil'in sadece bir okul mezuniyeti bulunurken, Erol'un iki mezuniyeti olmuş olur.

4) Özel sektörle işbirliği halinde olması, eğitimi tamamlayan öğrencilerin iş bulup yerleşmesine ne kadar imkan tanıyor?

Avustralya'da okuyan yabancı öğrenciler okullarının bitiminde mutlaka ülkelerine dönmek zorundadırlar. Ancak her öğrencinin haftada 20 saate kadar part-time, sömester tatilerinde ise full-time çalışma hakkı vardır. TAFE okullarının bir çoğunda iş deneyimi ders programlarının içerisinde yer almaktadır. Mesela turizm yönetimi okuyorsanız, Avustralya'daki en büyük otellerden birinde çalışma fırsatı bulmanız büyük ihtimalle mümkün olacaktır.

Avustralya sertifika program maliyetleri için lütfen tıklayınız.


Avustralya'da eğitim ile ilgili bu gibi ayrıntılar ve daha fazlası için size en yakın ATLAS ofisine gelebilir, Bilgi İstek Formu doldurabilirsiniz

 • Paylaş: