Humber College’de uluslararası öğrencilerin faydalanabildiği 4 farklı burs var

Humber College Institute of Technology & Advanced Learning, 1967 yılında açılan devlete ait bir kolej. 16.000 tam zamanı öğrencinin yüzde 93’ü lisans, yüzde 7’si yüksek lisans öğrencisi. Humber’da öğrenim öğren yaklaşık 800 uluslararası öğrenci var; bunların yüzde 79’u lisans, geri kalanı yüksek lisansa devam ediyor. Uluslararası Öğrenci Yetkilisi Amanda Koski’yle, uluslararası öğrencilere sunulan imkanları konuştuk. 

 

Uluslararası öğrenciler için ne gibi imkanlar sunuyorsunuz?

- Birçok sosyal ve akademik etkinliğimiz var. Sosyal etkinlikler (tanışma toplantıları, mezuniyet yemekleri, CN Tower ve Niagara Şelalesi gezileri, spor etkinlikleri, yürüyüş turları) workshoplar (akademik başarı, istihdam, sağlık sigortası, göçmenlik işlemleri), diğer öğrenciler ile İngilizce konuşma pratiği için söyleşiler ve öğrenci dernekleri etkinlikleri bunlardan bazıları.

 

Uluslararası öğrenciler için İngilizce dil kurslarınız var mı?

- Evet, Humber’ın İngilizce dil programı, “Akademik Amaçlar için İngilizce (EAP)” olarak isimlendiriliyor. Programımız 8 farklı seviyeden oluşuyor ve her seviye 8 hafta sürüyor. Öğrenciler geldiklerinde İngilizce becerini ölçen sınava tabi tutuluyorlar ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan EAP seviyesine yerleştiriliyorlar. TOEFL ve IELTS skoru olmayan öğrenciler EAP programın tamalayana kadar şartlı kabul şartlarını sağlayabiliyorlar.

 

Üniversitenizin bulunduğu Humber adlı yerleşim yerinin öğrencilere sunduğu imkanlar neler?

- Humber, birçok farklı kültürü bir arada bulunduran yerlerden biri olan Toronto kentinde bulunuyor. 100’den fazla etnik gruba ev sahipliği yapan Toronto herkesin kendini rahat hissedebileceği çok kültürlü bir yer. Hiçbir endişe duymadan ülkenizden ve kültürünüzden ayrılabilirsiniz, şehrimizdeki konukseverlik bunu mümkün kılar. Kanada’nın kültür ve iş merkezi olarak ünlenen Toronto diğer Kanada şehirlerinden daha fazla ziyaretçi ve göçmen çeker. 

 

Kampusunuzun konumu ve olanakları nasıl?

- Humber 3 kampuse sahip: North & Lakeshore (her ikiside Toronto’nun batısında) ve  Orangeville (Toronto şehir merkezinden yaklaşık 100 km uzakta). Öğrenciler; restorantlar, kafeler, mağazalar, kitapçılar, kütüphaneler, apartman, yurtlar ve sağlık merkezlerine erişebilirler.

 

Burs olanaklarınız neler?

- Sunduğumuz farklı burslar ve koşulları şöyle:

 

Yenilenebilir %100 eğitim bursları:  Başvurularda akademik başarı, sosyal yaşam ve referans   mektupları göz önünde bulundurulur. Bursun yenilenmesi, öğrencinin Humber’da eğitim aldığı programın her yılında % 70 başarı göstermesine bağlıdır. 2 kişiye verilir.

 

Giriş bursları: 12 adet her biri 1000 $ değerinde olan uluslararası öğrencilerin yararlanabileceği giriş bursları. Burslar Eylül 2007 için 8, Ocak 2008 için 3 ve Mayıs 2008 için 1 adet olmak üzere 3 sömestre bölünür. Başvurularda akademik başarı, sosyal yaşam ve referans  mektupları göz önünde bulundurulur.

 

Yenilenebilir %100 eğitim bursları ve giriş bursları (bir defaya mahsus) kabul paketinize dahil olacaktır. 

 

Lisans Eğitimi Bursları Akademik burslar lise / ortaokul not ortalaması durumuna bağlı olarak teklif zamanı duyurulur.

- % 75-79.9 - 1,500 $ (bir kez)

- % 80-84.9 - 1,500 $ (yenilenebilir)*

- % 85-89.9 - 2,000 $ (yenilenebilir)*

- % 90 veya üzeri - 4,500 $ (yenilenebilir)*

 

* Öğrenci lisans eğitiminin her yılında % 80 ve üzeri başarı gösterirse, yenilenebilir burslar yeniden verilebilir.

Lisans Eğitimi bursları sadece transfer olmayan (kolej veya üniversiteye girmemiş veya Humber EAP programında eğitim görmüş) öğrenciler için mümkündür ve burs ücreti sınırsızdır.

 

EAP mezunları için lisans eğitimi bursları: Hummer’da lisans eğitimine kaydolan 100 üzerinden 80 ortalaması olan veya seviyesi 8‘den daha yüksek olan Hummer Akademik Amaçlı İngilizce (EAP) mezunları bir defaya mahsus 1500 $ burs almaya hak kazanırlar.

 

Önerebileceğiniz en çok tercih edilen programlar hangileri?

- Yaklaşık 90 farklı ön lisans (2-3 yıllık), 11 lisans (4 yıllık) ve 35 yüksek lisans ve sertifika programı (8-12 ay) sunuyoruz. İşletme, teknoloji, konaklama, tasarım ve  turizm en çok tercih edilen programlarımız. Tüm programlar sektörde çalışanlar dahil gruplar tarafından yüksek standartları korunarak düzenlenir. Programlar yüksek standartlar gözetilerek, düzenli bir şekilde tekrar değerlendirilir.

 

Başvuruda bulunmak için en iyi zaman nedir?

- Eylül ayında eğitimlerine başlamak isteyen öğrenciler için önerimiz 1 Şubat’a kadar başvurularını yapmaları. Bu tarihten sonra kabuller kapanmış olabilir. Programların güncellenmiş son başvuru tarihleri için http://admissions.humber.ca/openprograms.htm adresini ziyaret ediniz.

 

Yabancı bir öğrenci için eğitim ve konaklama maliyetleri nedir?

Sertifika, diploma, lisans ve yüksek lisans programları için iki aylık eğitim ücreti 11,500 Kanada Doları. 2 aylık Akademik Amaçlı İngilizce programının ücreti 2,664 Kanada Doları. Bu rakamlara sağlık sigortası ve öğrenci ödemeleri dahil. 2 sömester için yurt konaklamanın ücreti yemek ve havalimanı karşılama dahil 7,200-8,800 Kanada Doları. Aile yanında aylık konaklama ücreti 650 Kanada Doları. Ayrıca 150 Kanada Doları tutarında, bir defaya mahsus olmak üzere yerleştirme ücreti de ödenmesi gerekiyor.

 

 

PROGRAMLARA GÖRE GENEL GİRİŞ KOŞULLARI

 

Postsecondary Diploma veya Sertifika Programı’na kayıt olmak için gerekenler

1.   Uluslararası başvuru formu (www.international.humber.ca/appform.php)

2.   Başvuru ücreti 50 CAD $

3.   Aşağıdaki diplomalardan birisine sahip olmak:

Ø  Devlet Lise Diplomasi (State Secondary School Diploma)

Ø  Lise Bitirme Diplomasi (Secondary School Completion Diploma)

Ø  Lise Diplomasi (Private Secondary School Diploma)

Ø  Devlet Meslek/Devlet Teknik/Saglik Meslek Lisesi Diplomasi (Vocational/ Technical/Health Professins Secondary School Diploma) ilgili alanlarda  A, B, C, veya  3, 4, 5 derecesiyle

4.   Aşağıdaki İngilizce yeterliliklerini sağlamak:       

Ø  TOEFL PAPER BASED 550, TOEFL CBT 213, TOEFL IBT 80 

Ø  IELTS 6.0 (tüm bölümler alınacak minimum skor 6.0)

Ø  CAEL (Canadian Academic English Language Assessment) bütün bölümlerden alınacak minimum skor 60. 

Lisans Programı’na kayıt olmak için

1.     Uluslararası başvuru formu (www.international.humber.ca/appform.php)

2.     Başvuru ücreti  50 CAD $

3.     Aşağıdaki diplomalardan birisine sahip olmak:

Ø  Devlet Lise Diplomasi (State Secondary School Diploma)

Ø  Lise Bitirme Diplomasi (Secondary School Completion Diploma)

Ø  Lise Diplomasi (Private Secondary School Diploma)

Ø  Devlet Meslek/Devlet Teknik/Sağlık Meslek Lisesi Diplomasi (Vocational/ Technical/Health Professins Secondary School Diploma) ilgili alanlarda  A, B, C, veya  3, 4, 5 derecesiyle

4.             Tamamlanmış post-secondary kurslar ve programların transkripleri

 

5.             Aşağıdaki İngilizce yeterliliklerini sağlamak:                 

Ø  TOEFL PAPER BASED 560, TOEFL CBT 220, TOEFL IBT 84 

Ø  IELTS 6.5 (tüm bölümler alınacak minimum skor 6.0)

Ø  CAEL (Canadian Academic English Language Assessment) bütün bölümlerden alınacak minimum skor 60.

  • Paylaş: