Yurtdışında yaşamak bambaşka bir deneyim“İngilizce konuşuyor olmak iş yaşantısında size pek çok kapı açar.”

“İngilizce konuşuyor olmak iş yaşantısında size pek çok kapı açar.” Evet, çok doğru, bu cümleyi çok sık duyuyoruz ama bir o kadar önemli bir şey daha var; o da özgüven. Yurtdışında öğrenim görmek, yaşamak size sadece yeni iş kapıları açmakla kalmıyor, özgüveninizi de artırıyor. Her ne kadar Türkiye’de en iyi okullarda okuyup yabancı dil eğitimi alsanız da yurtdışına çıkınca önce bir afallayıp, sonra ayaklarınızın üstünde durmaya başlayınca kendinize olan güveniniz de artıyor.

Danışmanlık firması Natixis Pramex Türkiye Temsilcisi Dr. Rıza Kadılar’ın bu ay ATLAS’ta okuyacağınız röportajında söylediği bir nokta çok önemli. Dr. Kadılar, eğitim amaçlı yurtdışına çıktığında, çok iyi derecede İngilizce biliyormuş, fakat Amerika’ya gidince sosyal ortamlardaki konuşmaları anlamakta çok zorlanmış. Arkadaşlarıyla bir yerlerde oturup bir şeyler yiyip içerken, konuşulanları takip edemiyor, hatta kimse anlamasın diye onlar güldüğünde kendisi de gülüyormuş. Eminin bu olay pek çoğumuzun başına gelmiştir. Kadılar, bunu yenmek için “Public Speaking” dersi almaya karar vermiş. İlk derste sahneye çağırılıp eline verilen cümle hakkında bir dakika konuşması istenmiş. Cümle ise çok manidar: “That doesn’t kill us makes us stronger” yani “Bizi öldürmeyen şey güçlü kılar.” (Friedrich Nietzsche) Dr. Kadılar, şimdi anadilinden çok İngilizce konuşuyor.

Yabancı dil bilsin, bilmesin yurtdışına çıkan herkes önce bir bocalıyor. Fakat sonrasında dile adapte olunca müthiş bir özgüven duyuyor ve her şeyi başarabileceğimize olan inancımız artıyor. Tabii doğru yerde doğru zamanda olmak da çok önemli, gerisi zaten kendiliğinden geliyor.

Yurtdışında eğitim görmek ve yabancı bir ülkede yaşam deneyimi kazanmak istiyor ama ne yapacağınızı bilmiyorsanız, 5-14 Kasım’da farklı ülkelerden 150’ye yakın okulun katılımıyla İstanbul, Ankara, Eskişehir, Antalya ve İzmir’de yapılacak “Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları”nı kaçırmayın deriz

Paylaş:
Yazdır