Brunel Üniversitesi, sunduğu kaliteli eğitimin yanı sıra uygulamaya verdiği önemle de ün sahibi. 

Brunel Üniversitesi, sunduğu kaliteli eğitimin yanı sıra uygulamaya verdiği önemle de ün sahibi. İngiltere’nin en prestijli okullarından kabul edilen Brunel Üniversitesi özellikle Londra’da eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından çok tercih ediliyor. Üniversite yetkilisi Karen Blackney sorularımızı sizler için yanıtladı.

Bize kısaca üniversitenin geçmişinden bahseder misiniz?
Brunel Üniversitesi ilk yıllarında gelişim teknolojileri üzerine eğitim veren bir kolej olarak eğitime başladığı için, bugünkü en büyük dinamikleri de de mühendislik, tasarı (proje) ve teknoloji üzerinedir. Okul birçok işverenle yakın temas halindedir ve uzun yıllardır bünyesindeki öğrencileri sektöre kazandırmaktadır. Eğitim Bakanlığı 1966 yılında Brunel’i üniversite statüsüne getirdi ve Üniversite, 100 yıl önce çok ünlü olan mühendis Isambard Kıngdom Brunel’in adını aldı. Bugün Brunel üniversitesinin etki alanı ve mühendislik ve proje alanlarından çok daha ileri ki seviyelerdedir. Araştırma ve öğrenim gücüyle birlikte üniversite birçok çalışma alanına kadar ulaşmaktadır ve 250 ayrı çalışma alanında da kurs vermektedir. Birbiri ardını izleyen gelişmeler ve birleşimler üniversiteyi İngiltere de ilk bulunduğu konumdan çok daha yüksek yerlere ulaştırdı.

Ne kadar sayıda üniversite ve lisansüstü öğrenciniz bulunmaktadır ve uluslar arası öğrenci sayınızın ortalaması nedir?
Üniversite, 10.500’i üniversite öğrencisi, 4000’i lisansüstü öğrencisi,  400 kadarı da dil öğrencisi olmak üzere yaklaşık 15000 öğrenciyi bünyesinde barındırmaktadır. Uluslararası öğrenci miktarı toplam öğrenci sayısının %20 si kadardır.

Uluslar arası öğrenciler için ne gibi hizmetleriniz bulunmaktadır?
Okulda bulunan geniş çapta sayıda kulüpler ve sosyal kaynaşım dernekleri ve geniş çaplı spor aktiviteleri tüm uluslar arası öğrencilere hizmet vermektedir. Bunlara ek olarak, öğrencilere içinde havaalanında karşılama ve uğurlama, ücretsiz oryantasyon programları (erken kayıt ve sosyal faaliyetler hakkında),yıl boyunca verilen sosyal ve kültürel programları içeren özel bir hizmetimiz de vardır.

Uluslar arası öğrenciler için “2. Dil olarak İngilizce kurslarınız” bulunmakta mıdır?
Geniş çapta, yıl boyu İngilizce kurslarımız bulunmaktadır. Temel İngilizce, mastır öncesi ve yıl öncesi hazırlık programları kampüste verilmektedir. Daha fazla bilgi için ; http://www.brunel.ac.uk/international/englishcourses

Bize üniversitenin bulunduğu şehir hakkında bilgi verebilir misiniz?
Üniversite, Batı Londra’nın kıyısında içten bir kasaba olan Uxbridge’de yer almaktadır. Kasabada 300 den fazla market, 2 büyük alışveriş merkezi, çok katlı sineması, düzinelerce bar ve restorant ve çok sayıda gece kulübü bulunmaktadır. Uxbridge metro durağında Londra’nın merkezine gidiş yaklaşık 40 dakika kadar sürmektedir. Oxford’a olan mesafe ise yaklaşık olarak otobüs ile 30 dakika kadardır.

Bize kampüsün bulunduğu yer ve sunduğu kolaylıklar hakkında bilgi verebilir misiniz?
Brunel Üniversitesi modern eğitim faaliyetleri, yeni konaklama yerleri, marketleri, bankaları, yemek outletleri, spor salonları ve yeşil alanlar için yaklaşık  £300000 kadar harcama yapmıştır.

Brunel kurmuş olduğu Kariyer Merkezi ve uluslararası kariyer danışmanlığı da yapan meslek edindirme departmanıyla da öğrencilere uzun dönem kariyerler planlarında danışmanlık da yapmaktadır. Ayrıca öğrencilere okul dönemlerinde çalışabilecekleri partime iş imkânları da bulmaktadır.

Ayrıca Müslüman ve Hristiyanların haftalık ibadetlerini ve tüm inançlarını yerini getirebilecekleri bir toplantı evi de ayarlanmaktadır.

Bize burs fırsatları hakkında bilgi verebilir misiniz?
Her yıl uluslar arası öğrenciler için bir kısım burs vermekteyiz. Bunlar genelde ya 2000 ya da 3000 GBP’dir.

En popüler lisans programlarınız hangileridir?

Aşağıda belirtmiş olduğumuz lisans programları en popüler olanlarıdır;

 • Dizayn (Proje) ve marka stratejisi
 • Mühendislik Yönetimi
 • Havacılık mühendisliği
 • Kollektif (Ortak) Marka Yöneticiliği
 • Ekonomik ve Finansal Gelişim
 • Bilgi Sistemleri (SAP Teknoloji ile birlikte)
 • İnsan Kaynakları Yönetimi
 • Pazarlama
 • Uluslar arası işletme
 • Sağlık
 • Çevre Bilimi, İklim Değişiklikleri
 • Uluslar arası yasa ve ticari yasa
 • Uluslar arası ilişkiler

 

Üniversitenin en güçlü olduğu alan hangisidir?
Çoğu alanda güçlüyüz ama en iyisi olarak bildiğimiz Mühendislik, Tasarlama (proje) ve kanser genetikleri, yaşlanma, madde gelişimi, supply chain systems, girişimcilik ve yenilik, çevre, çağdaş müzik gibi bir dizi uzmanlık alanını içeren alanlar en başarılı olduğumuz bölümlerdir.

Üniversiteye genel giriş gereklilikleriniz nelerdir?
Üniversite seviyesindeki öğrencilerden okulda verilen temel eğitim programlarına katılmalarını istiyoruz. Direk 1. sınıfa geçiş yapmak isteyen öğrencilerden ortalama eğitim seviyesinin çok iyi derecede olmasını ve iyi bir eğitim backgrounduna sahip olması talep ediyoruz.

Temel eğitim programına normalde minimum 3.00/5.00 not ortalamayla girilmektedir. Bütün öğrenciler temel eğitim programlarına kaydolabilmek için minimum IELTS’den 4,5 ile 6,0 arasında, direk 1.sınıftan başlayabilmek için 6,5 ortalamayı tutturmalıdır.

Lisansüstü programlara girmek için gereklilikleriniz nelerdir?
Lisansüstü programlara başvuran öğrenciler için girişte en az 2.4 ile 3.00 arası bir ortalama gerekmektedir. Burada esas kıstas öğrencinin başvurduğu programa, öğrencinin eğitim seviyesine ve daha önceki iş tecrübeleri gibi faktörlere bağlıdır. Bütün öğrenciler üniversitenin öngördüğü IELTS’den minimum 6,0 ile 7,5 arasında not ortalamasını tutturmalıdır.

Daha fazla bilgi için ; http://www.brunel.ac.uk/international/languagerequirements

Başvuru için en ideal tarih nedir?
Başvuruları şu anda Ağustos ortalarına kadar kabul ediyoruz. Ama revaçta olan programlar mayıs sonuna kadar kapanabiliyor. Bu yüzden bu tarihten önce başvuruların yapılması daha iyi olmaktadır.

Uluslar arası öğrenciler için kurs ve konaklama ücreti hakkında bilgi verebilir misiniz?
Lisans ücretleri programa bağlı olarak £9750 ile £11750 arasında değişmektedir. Lisansüstü öğrencilerin kurs bedeli £10070 ile £13500 arasında değişmektedir. MBA ise £17000 ‘dir.

Kampüste konaklama standart oda başına £86.52, stüdyo daire için ise £165.06 ‘dir.

Ayrıntılı bilgi için ; http://www.brunel.ac.uk/life/accommodation/residences

Mezun öğrencilere verdiğiniz belirli hizmetleriniz var mıdır yada onlara ne gibi programlar öneriyorsunuz?
Mezun öğrenciler için bir dizi hizmetlerimiz vardır, ayrıntılı bilgi için; http://www.brunelalumni.co.uk/

 

Ayrıntılı bilgi için;

Sevilay YILMAZ
sevilay@atlasedu.com
0216 411 11 55


 

 • Paylaş: