Aberystwyth, Galler’deki en eski üniversite. Hem akademik başarısı, hem de farklı alanlardaki buluşları ile ünlü. 70’den fazla ülkeden öğrencileri var. Üniversitenin yetkilileri, QS World MBA Tour kapsamında 3 Kasım tarihinde, Ceylan Otel

Aberystwyth, Galler’deki en eski üniversite. Hem akademik başarısı, hem de farklı alanlardaki buluşları ile ünlü. 70’den fazla ülkeden öğrencileri var. Üniversitenin yetkilileri, QS World MBA Tour kapsamında 3 Kasım tarihinde, Ceylan Oteli’nde öğrencilerle buluşacak. İşletme Fakültesi yetkilisi Emma Heathcote sorularımızı yanıtladı.

Bize üniversitenin tarihçesinden kısaca bahsedebilir misiniz?
Aberystwyth Üniversitesi Galler’deki en eski üniversitedir. Üniversite hem akademik başarısı hemde farklı alanlardaki akademik buluşları ile ünlüdür. Ayrıca 70’den fazla ülkeden gelen akademisyen ve öğrencileri ile güçlü uluslararası prestije sahiptir.

Abersystwyth bir üniversite kasabasıdır ve İngiltere’nin batı sahilinde yer alır. Bütün üniversite ve kasaba olanaklarından faydalanabilecek ideal bir konumdadır ve her yere yürüme mesafesi uzaklığındadır. Popüler bir turist noktası olarak Abersystwyth sosyal, kültürel ve spor aktiviteleri ile birlikte öğrenciler tarafından İngiltere’de en iyi üniversite şehri seçilmiştir.

Aberystwthy düşük maliyetine karşın kaliteli bir yaşam biçimi sunmaktadır. Turist endüstrimiz öğrencilere yarı-zamanlı iş imkanı sunmaktadır.

Üniversitenin büyük eski binaları denize karşı uzanmıştır ve panaromik orman görüntüsü olan alana bakmaktadır. Aberystwyth dinamik kültürel çevresi ve Galler’in zengin kültürel gelenekleri üzerine kurulmuştur. Galler kültürü uluslararası güvenli, dostça ve ilgili bir ortam sunmaktadır.

Üniversite ve yüksek lisans düzeyinde kaç öğrenciniz var?
Aberstwyth Üniversitesi’nin yaklaşık 8000 tam zamanlı öğrencisi var. Bunların yaklaşık yüzde 10’u uluslararası öğrenci. Her yıl ortalama 700-800 uluslararası öğrencimiz oluyor.

Uluslararası öğrencilerinize ne tür servisler sağlıyorsunuz?
Tüm öğrencilerimize aynı kalitede servis sağlıyoruz. Öğrencilerimiz birbiriyle kaynaşmış durumda. Aberystwyth öğrenciler tarafından İngiltere’de yüzde 95 öğrenci memnuniyetiyle birinci sıradaydı. Ulusal Öğrenci Anketi, öğrenci değerlendirme anketleri arasında İngiliz Hükümeti kalite ödüllü.
Dahası, Yönetim ve İşletme Okulunda, öğrencilerimiz bize sürekli üstün akademik ve sosyal memnuniyetlerinden bahsediyorlar. Yönetim, İşletme, Ekonomi, Muhasebe ve Finans alanlarında bizi 5 üzerinden 4.1 puanla derecelendirdiler.

Uluslararası öğrencileriniz için ‘‘ikinci dil olarak İngilizce’’ dersleriniz var mı?
İngilizceniz üniversite düzeyinde Yönetim ve İşletme Okulunda sunulan programlar için yeterli akademik düzeyde değilse bu öğrencilere destek programlarımız var. Bunlar Aberystwyth Universitesi’nin Dil ve Öğrenme Merkezinde (LLC) mevcut.

LLC’deki programlarınız neler?
Dönem-öncesi İngilizce Dili programı (Pre-sessional English language sessions): Bu programlar yaz boyu olur, Yönetim ve İşletme Okulu’ndaki akademik programınız başlamadan önce yoğun İngilizce pratiği yapılır.
Bir Yıllık Uluslar arası Foundation Programı: Özellikle uluslararası üniversite öğrencilerine yönelik hazırlanmıştır. Bu program İngilizcenizi geliştirmenin yanında, araştırma ve çalışma becerileri ve işletme,yönetim ve finans alanında tecrübe edinmeye yöneliktir.

Bize üniversitenin bulunduğu şehirden bahsedebilir misiniz?
Sıralı dağlar, deniz ve Galler kültürünün sıcaklığı ve aşinalığı tamamen eşsizdir. İngiltere’nin başka neresinde akademik bir günün ardından denize girip, kumsalda güneşlenebilirsiniz? İngiltere’nin başka neresinde akademik zorlukları heyecanlı bir ortamda yaşayabilirsiniz?
Kampüste, öğrenci birliklerinde kulüpler ve dernekler tarafından organize edilen bir çok aktiviteden faydalanmak mümkün. Bu aktiviteler akademik ilgilerden tutun da sosyal, kültürel ve sporla ilgili aktiviteleri kapsamaktadır.

Aberystwyth şehri kampüse kısa yürüyüş mesafesindedir, birçok sanat ve kültür aktivitesinden zevk alabilirsiniz, aktif bir üniversite şehridir ve kalabalık turist merkezidir. Ziyaretçiler, yerli insanlar ve öğrenciler barlarda, restaurantlarda, klüplerde, müzelerde ve mağazalarla bir aradalar. Ayrıca sinema ve tiyatro da vardır. Sanat ve kültürel festivallere Galler’in eşsiz kimliğini ve kasabanın kozmopolit nüfusunu kutlamak için yıl boyunca ev sahipliği yapar.

  • Paylaş: