Lisans eğitimi danışmanlığı için Atlas ofislerine başvurabilirsiniz.

Üniversiteye Kabul Koşulları

Her üniversitenin öğrenciyi kabul etme kriteri farklı olabilmektedir. Özellikle Türkiye ile farklı olan eğitim sisteminde  duruma biraz daha özel çaba gösterilmesini gerektirmektedir.

Türkiye de 3 yıllık liseden mezun olmuş bir öğrenci İngiltere ye gittiği zaman üniversiteye başlamak için yeterli görülmemektedir. Ancak yine de başvurular kişilere göre değerlendirilmektedir.

Üniversiteler eğitim vermeden önce hazırlık sınıfı okutmazlar, ancak öğrenci dilerse yine o veya başka bir üniversitenin hazırlık yabancı öğrenciler için sunulan kurs niteliğinde hazırlık sınıflarına gidebilirler. Ancak öğrencinin bu hazırlık sınıfını başarıyla bitirmesi o üniversiteye kabul edildiği anlamına gelmemektedir. Üniversite, öğrencinin sadece yabancı dilde başarısını değil yanında başka kriterlerle de öğrenciyi değerlendirmektedir.

İngiliz yüksek öğrenim kurumlarından birinde foundation course u tamamlayanlar lisans derecesine kabul edilebilirler. Bu kurslar ya üniversiteler bünyesinde ya da işbirliği içinde oldukları kolejler tarafından verilir.

Üniversiteler değerlendirmelerinde; İngilizce yeterlilik ve Lise (transkript) notlarının yanı sıra öğrencilerin hocalarından almış oldukları referans mektupları ve öğrencilerin "UCAS" formunda yazmış oldukları kompozisyonlarda belirleyici rol oynar.

Üniversite Başvuru İşlemleri:

Başvuru işlemleri bir yıl öncesinden başlar.

Başvuru dönemi: 1 Eylül - 30 Haziran dır.

İngiliz üniversitelerine kişisel başvuru yapabileceğiniz gibi, Devlet tarafından onaylanan Universities and Colleges Admissions Service (UCAS) merkezi aracılığı ile de yapabilirsiniz. UCAS üzerinden yapılacak olan başvurularda UCAS a göndermek üzere form temin etmeniz gerekmektedir. Formları British Council den temin edebilirsiniz. Doldurulacak olan bu formda en fazla 6 farklı üniversite tercih edilebilmektedir.  

Öğrencinin başvuru zamanında girmiş olduğu İngilizce yeterlilik sınav sonuç belgesi eline ulaşmamışsa öğrenci Şartlı Kabul alabilmektedir. Eğer ulaşmışsa şartsız kabul almaktadır.

Şartsız kabul: Öğrencilerin akademik ve İngilizce yeterliliği incelendikten sonra, yeterli görüldükleri takdirde şartsız kabule hak kazanırlar.

Şartlı kabul: Öğrencilerin akademik ve İngilizce yeterliliği saptanamadığı durumlarda şartlı kabul verilir.

İngiltere’de üniversite eğitimi ile ilgili ayrıntılı bilgi için;
Sıla SEZGiN
sila@atlasedu.com
0312 466 63 66

  • Paylaş: