Tulga Pınar, Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi den mezun olduktan sonra, University of California San Diego da (UCSD) yüksek lisans yaptı. Bir dönem özel sektörde çalıştı. 2004 te Artı İletişim Yönetimi ni kuran ekipte y

Koç Üniversitesi Tulga Pınar, Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi den mezun olduktan sonra, University of California San Diego da (UCSD) yüksek lisans yaptı. Bir dönem özel sektörde çalıştıktan sonra, 2004 te Artı İletişim Yönetimini kuran ekipte yer aldı. Tulga ya, yurtdışı eğitimin kariyerine etkisini sorduk.

Şu anki göreviniz ve iş tanımınız nedir?
Artı İletişim Yönetiminin kurucu ortağı ve müşteri ekibi lideriyim. Müşteri ekibi lideri olarak günlük işlerin yönetimi konusundaki görev ve sorumluluklarımın yanı sıra idari olarak da özellikle şirketin pazarlama ve finansman faaliyetlerini yürütüyorum.

Nerelerde eğitim aldınız?
Galatasaray Lisesi nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünü bitirdim. Bir şirkette pazarlama müdürü olarak çalıştıktan sonra ABD ye giderek University of California San Diego da (UCSD) Yeni İş Geliştirme alanında eğitim aldım.

Yurtdışında eğitim gördüğünüz süre boyunca, okul dışında neler yaptınız?
Okulla birlikte çalışma hayatını tecrübe etme fırsatım da oldu. Üniversitenin olanaklarını kullanarak eğitimini aldığım konuyla ilgili staj ve yarı zamanlı profesyonel işlerde yer aldım. Ayrıca Amerika'daki günlük yaşayışı ve kültürü anlamamı sağlayacak günlük işlerde de çalıştım.

Okul dışındaki zamanı en verimli şekilde değerlendirmeye çalıştım. Sosyal aktivitelerin yanı sıra özellikle ülkeyi ve bölgeyi tanımaya yönelik turistik geziler yaptım. Bu gezilerin benim açımdan çok öğretici olduğunu söyleyebilirim.

Sosyal hayatınız nasıldı?
Sosyal hayat California da oldukça hareketliydi. Hafta sonlarında bol bol seyahat ederek ABD yi gezdim. Benimle aynı program kapsamında ABD ye gelen değişik milletlerden onlarca arkadaşım oldu. Bugün de bir kısmıyla ilişkilerimi sürdürüyorum.

Yurtdışında aldığınız eğitimin bugünkü iş yaşamınıza ve kişiliğinize nasıl bir etkisi olduğunu düşünüyorsunuz?
Son derece pozitif… Özellikle ABD gibi çok kültürlü bir ortamda yaşamış ve çalışmış olmak, bana çok farklı bakış açıları ve özgüven kazandırdı. İş hayatımı etkileyen en önemli kazancımın yurtdışında edindiğim vizyon ve hayal edebilme gücü olduğunu söyleyebilirim.

Profesyonel iş dünyasının gereklerini, başarıya giden yolda uygulanması gereken disiplini ve metodolojiyi ABD deki eğitimim sayesinde anladığımı söyleyebilirim. Bugün yaptığım her işte ABD deki eğitim ve çalışma sırasında öğrendiğim öz disiplin ve profesyonel bakış açısını uyguluyorum.

Sizce yurtdışı eğitim neden gerekli?
İş potansiyeli ve fırsatların sonsuzluğunu görmek açısından yurtdışı eğitiminin çok önemli bir tecrübe olduğunu düşünüyorum. Farklı kültürleri ve iş yapış şekillerini görmek, dünyayı başka bir açıdan anlamak kişiye çok büyük bir zenginlik katıyor. Ayrıca oluşturacağınız arkadaşlıklarla kuracağınız network yani ilişkiler ağı, iş hayatınızdaki en değerli sermaye haline gelebilir. İş hayatında başarıya giden yolda sağlam bir network çok faydalıdır. Network unuzun uluslararası olması sizin oyun alanınızın ölçeğini bir anda büyütmenize yardımcı olur.

  • Paylaş: