Şu anda Amerika’da dil eğitimini alan öğrencimiz Gülşen Günel yurtdışı deneyimlerini bizlerle paylaştı. ELS dominican üniversitesi’nde eğitim alan Günel, “Gelecek öğrencilerin mutlaka bir üniversite kampüsünde yer alan bir kursa git

Şu anda Amerika’da dil eğitimini alan öğrencimiz Gülşen Günel yurtdışı deneyimlerini bizlerle paylaştı. ELS , Dominican Üniversitesi’nde eğitim alan Günel, “Gelecek öğrencilerin mutlaka bir üniversite kampüsünde yer alan bir kursa gitmeleri büyük bir avantaj olur. ” diyor.

Türkiye’de Hangi okullarda öğrenim gördünüz?

Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi/Biyoloji bölümünde tamamladım. Mastır eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesinde Mikrobiyoloji ve Klinik mikrobiyoloji üzerine aldım.

 Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?

Yaklaşık 2 senedir İngilizce eğitimi aldım çeşitli kurumlarda, uds ve kpds sınavlarına yönelik. Fakat aldığım eğitimin benim için yeterli olmadığına karar verdim, ezbere bir takim bilgilerle pek bir şey öğrenilmeyeceğini düşünüyorum. O yüzden burada kısa bir sure eğitim almak istedim.

 Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız mı?  Bu aşamada Atlas ta nasıl bir yardım aldınız?

Ülke ve okul seçme kararında çok zorlandım açıkçası, ben bir üniversite içinde olan bir kurumdan yararlanmak istedim. İngilizce öğrenilebilecek ülke yelpazesi de epey bir geniş olduğundan ilk aşamada çok zorlandım. Atlas bana okul seçiminde çok yardımcı oldu. Birçok okulu araştırdık birlikte. SIKILMADAN tüm sorularıma cevap verdiler. İnsan tanımadığı bir ülkeye giderken baya obsesifleşebiliyor. Her konuda bana çok yardımcı oldular.

Şu anda hangi ülkede/şehirde/okulda ne eğitimi alıyorsunuz?

Amerika’nın Chicago şehrinde , ELS-Dominican University’de İngilizce eğitimi alıyorum. Mayıs sezonunda TOEFL hazırlık programına katılacağım. 

Gittiğiniz ülke/şehir ve okulla ilgili sizden sonra gidecek öğrencilere tavsiyeleriniz neler olur, yada aktarmak istediğiniz tecrübeleriniz var mıdır?

Chicago’nun kışları pek bir zor. Buraya gelecek olanlar hazırlıklı olsun ama ulaşım araçları bakımından çok rahat bir şehir. New York ve Los Angeles’a göre daha ucuz bir şehir. Baharı ve yazı ayrı güzelmiş. Kültürel olarak çok zengin bir şehir. Gelecek öğrencilerin mutlaka bir üniversite kampüsünde yer alan bir kursa gitmelerinin iyi bir avantaj olacağını düşünüyorum. Gidilen üniversitenin tüm kampüs imkanlarından yararlanılabiliyor. Ek olarak üniversiteden konuşma partneri arkadaş veriyorlar size. Bu da konuşma yeteneğinizi geliştirmede çok yardımcı oluyor.

Aile yanı konaklamayı herkese tavsiye ediyorum. Yurtta kalan arkadaşlarımın hepsi aile yanı konaklamaya geçtiler sonradan. Bu hem sizin Amerikan kültürünü tanımanızı hem de konuşma ve anlamanızı kolaylaştırıyor.  Gelecek arkadaşlar mutlaka her gün bir film izlesinler. Anlamak için değil kulak alışkanlığı için gerekli bu. Bir de gelen birçok arkadaş ya Türklerle dolu bir evde kalıyor ya da onlarla konuşuyor. Bunu yapan arkadaşlara gelmeyin demek istiyorum, Çünkü böyle bir şeyi evinizde de yapabilirsiniz, para ödemeden!

Yurtdışına gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar neler oldu?

  Farklı bir kültürün getirdiği zorluklar oldu ama çok kısa sürdü. Onun dışında çok büyük bir problemim olmadı. İlk geldiğimde Chicago çok soğuktu ona alışmakta zorlandım. Her gün kayboluyordum. Gelecek arkadaşların gittikleri şehirlerin hemen bir haritasını edinmeleri gerek. Haritalara metro ya da ana otobüs terminallerinden çok kolay ulaşabiliniyor. Bir haritanız olduktan sonar isterseniz kaybolun, sorun olmuyor, Hatta şehri daha iyi öğreniyorsunuz. Zaten çevredeki herkes yardımcı oluyor.  

Sizce yurtdışı deneyiminin ve yurtdışında eğitim almanın  en önemli faydaları neler?

  Ben Türkiye’de de yabancı dil eğitimi aldım. Kuru grameri ezberleyebilirsiniz ama hiçbir zaman mantığını kavrayamazsınız. Bunu çok yaşadım ben. Ama buraya geldikten sonra en çok zorlandığım konuda bile zorluk çekmedim. Kendiliğinden birçok şeyi öğrenmeye başlıyorsunuz, Çünkü burada yaşıyorsunuz. İster istemez bir aşinalık meydana geliyor ve bu bir süre sonra sizin daha iyi konuşmanızı ve anlamanızı sağlıyor.

  • Paylaş: