• Cork

İrlanda Cumhuriyeti’nin ikinci en büyük şehri ve İrlanda Adası'nın üçüncü en kalabalık şehri olup Cork Kontluğu' nun idari ve ana yerleşim merkezidir. Şehir, adını "bataklık bölge" anlamına gelen, İrlandaca bir sözcük olan "corcach"tan alır.

İrlanda Cumhuriyeti’ nin güneyinde yer alan Munster eyaletindeki en büyük şehir olan Cork’un yüzölçümü 37,3 km²dir ve 2011 verilerine göre tahmini nüfusu ise 190 bindir. Bütün İrlanda şehirlerinde olduğu gibi şehrin içinden nehir geçer.

Hayatına ada olarak başlayan Cork, şimdi Lee Nehri’nin iki yakası boyunca uzanmaktadır. Geniş yolların bazılarının altından su dolu kanallar geçmektedir. Bu dağlık güney liman kenti en iyi yürüyerek gezilebilir. St. Finn Barre Katedrali'ni kapsayan yürüyüş turu levhalarını takip ederek, College Üniversitesinin nehir kenarında bulunan avlusunu ve tepede bulunan kırmızı beyaz renkli Shandon Kilisesini görebilirsiniz.

Avrupa’nın 2005 kültür başkenti seçilen Cork, Dublin’e 4 saat uzaklıktadır. Uluslararası fakat küçük bir havaalanı mevcuttur. Türkiye’den aktarma yapılarak gidilebilir ya da Dublin Havaalanı’ndan ulaşabilirsiniz Cork’a.

Cork ile ilgili detaylı bilgi için Atlas ofisleriyle iletişime geçebilir veya Bilgi İstek Formu doldurabilirsiniz.

  • Paylaş: