Avustralya’nın Victoria eyaletinin başkenti ve 3.7 milyon nüfusuyla ülkenin ikinci en kalabalık şehridir. Melbourne bir milyon nüfusu aşmış şehirler arasında dünyanın en güneyinde bulunanıdır

Melbourne, Avustralya’nın Victoria eyaletinin başkenti ve 3.7 milyon nüfusuyla ülkenin ikinci en kalabalık şehridir. Melbourne bir milyon nüfusu aşmış şehirler arasında dünyanın en güneyinde bulunanıdır.
Güney Yarımküre’nin Paris’i olarak adlandırılan şehir 1835 yılında Tazmanyalı girişimciler tarafından anakarada bir iş üstü arama sonuçlarında keşfedilmiştir.

Melbourne, 2002 ve 2004 yıllarında The Economist dergisi tarafından düzenlenen Dünyanın En Yaşanılabilir Şehirleri anketinde kültürel nitelik, iklim, yaşama ücreti ve sağlık, suç oranı gibi sosyal koşullar bakımından birincilik derecesini paylaşmıştır.

Avustralya’nın spor başkenti olarak adlandırılan Melbourne, Avustralya Formula 1 Grand Prix, Avustralya Açık Tenis Turnuvası gibi ülkenin büyük spor müsabakalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Çok gelişmiş demiryolu, tramvay ve otobüs ulaşım sistemleri Melbourne ün her tarafında kolay erişim sağlar. Tramvaylar hem Melbourne şehir merkezinde hem de Melbourne ün iç taraflarındaki banliyölerinde hizmet eder.  
Melbourne çok çeşitli yemek kültürüne sahiptir. Melbourne Müzesi ve Federasyon Merkezi ziyaret edilmesi gerekli olan yerler arasındadır.

  • Paylaş: