• Valetta
Malta’nın başkenti, tarihsel işaretlerle ve anılarla dolu düzgün caddeleri, aydınlık müzeleri, kahraman bir tarihe tanıklık eden kaleleri, hisarları, anıt ve heykelleriyle dünya mirası yerlerinden bir tanesidir.

Akdeniz sıcaklığını hissettiren şehir, Valetta

Malta’nın başkenti, tarihsel işaretlerle ve anılarla dolu düzgün caddeleri, aydınlık müzeleri, kahraman bir tarihe tanıklık eden kaleleri, hisarları, anıt ve heykelleriyle dünya mirası yerlerinden bir tanesidir. Tabi İngilizlerin hüküm sürdüğü zamanlardan kalan kırmızı telefon kulübeleri de o zamandan beri şehrin sokaklarında yer almaktadır ve yerleştirilmiş İngiliz sisteminin ilk görsel belirtisi olarak gözünüze çarpacaktır. Malta’da, bir yandan İngiliz, bir yandan da İtalyan etkilerini göreceksiniz.

Scaberra Yarımadası’nın ucuna konumlanmış olan Valetta kentinin cadde ve sokakları gezmek ve gidip gelmek için kolay ve elverişlidir. Şehre ilk giriş yaptığınızda, otobüs terminalini karşınızda bulursunuz. Merkezde uzanan büyük Cumhuriyet Caddesi, bu caddeye paralel olarak, güney doğuya doğru devam eden Merchant ( Tacir) Caddesi’ni ve kuzeybatıya giden Old Bakery ( Yaşlı Ekmekçi ) Caddesi’ni görürsünüz. Cumhuriyet ve Merchant Caddeleri şehrin en yüksek noktaları sayılır. Diğer yanda sokaklar hep yokuş aşağıdır.

Kentin diğer önemli simgelerinden St. John Katedrali ve Grand Master Sarayı; Cumhuriyet Caddesi üstünde bulunur. Valetta’yı yürüyerek çok rahat biçimde keşfe çıkabilirsiniz, yine de tembellik yapmak isteyenler için de bir otobüs servisi vardır.

Malta’nın nüfusunun % 95’i adada doğmuştur. Yabancı uyrukluların da çoğunluğu İngiliz’dir ama Kuzey Afrikalı Müslüman topluluğunun da sayıları artış göstermektedir.

Maltalılar ülkelerinin tarihsel zenginliğinden onur duyar. 1964 İngiliz sömürgesinden kurtulduklarından beri kendilerini politikalarına bağlılıkla gösterirler. Roma Katolik Kilisesi Maltalılarının üzerinde geniş bir etkiye sahiptir. Buna rağmen bu etki azalmaya başlamıştır, aile bağları çok güçlüdür. İşsizlik düşük seviyededir ve 16 yaşın altındakiler için eğitim ücretsizdir. Birçok Maltalı, turistlere karşı arkadaş yanlısını davranır ve İngilizce konuşurlar. Futbol, at yarışı, su topu popüler sporlarındandır.

Malta’nın 2. Dünya Savaşındaki tecrübesi düşünüldüğünde Ulusal Savaş Müzesi ve George Cross madalyası görülmesi gereken şeylerdir. Siege Bell Anıtını ziyaret edip, Caffe Cordina’da da kahvenizi içebilir, Grand Master sarayını gezebilirsiniz.

  • Paylaş: