Özellikle spor bölümlerinde, bunun yanı sıra eğitim, hemşirelik, medya ve işletme bölümlerinde iddialı olan üniversite İskoçya’'da bulunmaktadır.

Özellikle spor bölümlerinde, bunun yanı sıra  eğitim, hemşirelik, medya ve işletme bölümlerinde iddialı olan üniversite İskoçya’da bulunmaktadır.Üniversite tekililerinden sayın Scott Allan Morrice ile yaptığımız görüşmede Stirling Üniversitesi hakkında birçok bilgi edindik. 
Bize okulunuzdan kısaca bahseder misiniz?

1967 yılında kurulan Stirling Üniversitesi , İskoçya’da tarihi Airthery bölgesinde yer alır. Üniversitemiz İskoçya’da eğitim sistemine 3 dönem yerine 2 dönemi getiren ilk okuldur.

Kaç lisans ve yüksek lisans öğrenciniz vardır ve bunlar içindeki yabancı öğrenci oranı nedir ?

Lisans =  8, 000   
Yüksek lisans = 2, 700   
Bunların içerisinde yabancı oranı %18’dir.

Yabancı öğrencilere ne gibi servisler sunuyorsunuz?

-Gelişim ve uyum oryantasyonu,
-Danışmanlık,
-Engellilere destek,
-Sağlık,
-Çocuk bakımı,
-Kariyer gelişimi,
-Konaklama,
-Spor imkanları,
-Öğrenci dernekleri ve mezunlar kulübü

Yabancı öğrenciler için Üniversite bünyesinde dil programları var mı?

Öğrencilerin farklı farklı ihtiyacına göre birçok İngilizce programlarımız mevcuttur. Bunlar program türlerine ve süresine göre farklı başlangıç tarihlerine sahiptir. Üstelik sadece üniversitede akademik bir programa devam edecek öğrenciler için değil sadece dil eğitimi veya gelişimi için gelen öğrencilere de sunabileceğimiz programlar mevcut.

Bize biraz üniversitenizin bulunduğu şehirden bahseder misiniz?

Stirling yaklaşık 40,000 nüfusa sahip ve bu nüfusun  % 20 sinin öğrencilerden oluştuğu bir şehirdir. Şehir merkezi Üniversite kampüsünden sadece 2,5 km,otobüsle 10 dakikadan bile kısa uzaklıktadır. Stirling, hem tarihi bir şehrin görkemini hem de aynı anda gelişmiş bir şehrim hareketliliğini bir arada yaşatabilen bir şehirdir.

Şehir merkezinde bulunan ortaçağdan kalma tarihi şato şehre sihirli bir hava vermektedir.  Stirling şehri alışveriş merkezleri,kafeleri,sanatı ve  gece hayatıyla büyük şehir hissini yaşatabilen bir şehirdir.

Kampüs lokasyonu ve olanaklarını da anlatabilir misiniz?

Stirling Üniversitesi konum itibari ile etkileyici tepeler, göl ve şato ile çevreli muhteşem bir yere sahiptir.  Güvenli ve modern bir kampüs içerisinde arayacağınız her şeyi bulabilirsiniz. Bu sebepledir ki 2007 ve 2008 yılında üst üste İngiltere’nin en iyi konumuna sahip üniversitesi seçilmiştir.

Kampüs olanaklarından bazıları şunlardır: Okul kütüphanesi, 24 saat bilgisayar laboratuarı, tiyatro, sinema, sanat merkezi, kafeler, restoranlar, barlar,alışveriş bölgesi, banka, seyahat acentası, eczane, süpermarket, Açık hava ve kapalı spor tesisi,  50 metrelik yüzme havuzu,  golf kursu, halka açık sanat galerisi. 

Okulunuzdaki en popüler ve en güçlü olduğu programlar hangileridir?

Eğitim, Hemşirelik ve Ebelik, Spor, İşletme bölümleri, Felsefe, Psikoloji, Sosyal Politika, Film, Medya, Gazetecilik ve Su Ürünleri.

Stirling Üniversitesi genel giriş koşullarından bahseder misiniz?

Yabancı öğrenciler için en önemli aranan şart İngilizce yeterliliklerini kanıtlayabilmeleridir. Bunun için programlara göre değişmekle birlikte genelde IELTS 6.0 kabul görmektedir. Bunlar harici de akademik başarılarını kanıtlayan not ortalamaları önemli bir kriter olmaktadır. Bunun için de genelde başvuru yapılacak bölümün sayfasında gerekli şartlar kısmının dikkatle incelenmesinde fayda var.

Başvuru yapmak için en uygun zaman ne zamandır?

Yabancı öğrenciler için eylül dönemi başlangıcı için en geç temmuz başına kadar başvuruların yapılmış olmasında fayda var. Son başvuru tarihi yok fakat programların dolma ihtimaline ve konaklama ,vize gibi işlemlerde gecikme yaşamamak adına ne kadar erken davranılırsa o kadar iyi olur.

Yabancı öğrenciler için eğitim ve konaklama ücretleri nelerdir?

-Lisans programlarında:

Yıllık Eğitim ücreti  £9, 400 ile  £11, 500 arası
Yıllık Konaklama ücretleri ise £2, 280 ile £3, 511 arası değişmektedir.

-Master programlarında:

Yıllık Eğitim ücreti  £8,800 ile  £15, 150 arası
Yıllık Konaklama ücretleri ise £3,300 ile £3, 550 arası değişmektedir

Haber ile ilgili daha detalı bilgi için Sevilay Arısoy ile görüşebilirsiniz. Telefon 0216 411 11 55 veya sevilay@atlasedu.com

  • Paylaş: