San Francisco yu dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce şehirden oldukça farklı kılan sunduğu hoşgörü ve özgürlük. İçinde barındırdığı herkesi bağrına basıyor. San Francisco da bu nedenle huzur hiç eksik olmuyor.

Amerika’nın en güzel eğitim şehirlerinden; San Francisco

San Francisco yu dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce şehirden oldukça farklı kılan sunduğu hoşgörü ve özgürlük. İçinde barındırdığı herkesi bağrına basıyor. San Francisco da bu nedenle huzur hiç eksik olmuyor.

SAN FRANCISCO

ABD’nin batı sahilinde, San Francisco Yarımadası’nın uç kısmında bulunan San Francisco, yazları ortaya çıkan sisli görüntüsü, dik ve yuvarlak tepeleri, Viktorya (Victorian) ve modern tarzda mimarisi ve coğrafik konumuyla ön plana çıkan dünyaca ünlü bir kenttir. Kent, Pasifik Okyanusu ve San Francisco Körfezi ile çevrili bir yarımadadır. Sarp kent coğrafyası ve muhteşem parkları, kente özgü çok sayıda panoramik manzaraya imzasını atar. Yaratıcı mimari eserler, çok sayıda sanat müzesi, rengârenk sosyal yaşam ve Golden Gate’i (Altın Kapı) sarıp sarmalayan sis, kentteki dinamik ambiyansın temel bileşenleridir. Golden Gate, Pasifik Okyanusu ile San Francisco Körfezi’ni birbirine bağlayan dar bir boğazdır.

San Francisco, Kaliforniya eyaletinin dördüncü; Amerika Birleşik Devletleri nin ise on ikinci büyük şehridir. Eyalet içinde en fazla; ülke çapında ise on ikinci nüfus yoğunluğuna sahip şehirdir. Şehir, yedi milyonun üzerinde nüfusu olan San Francisco Körfez Bölgesi'nin ana şehridir.

Kentte çok sayıda müze ve sanat galerisi bulunur. Golden Gate Parkı'nda yer alan büyüklük bakımından dünyanın ilk on doğa tarihi müzesi Kaliforniya Bilim Akademisi, Steinhart Akvaryumu ve Morrison Planetarium ‘u içinde barındırır. Pazarın güneyinde yer alan San Francisco Modern Sanatlar Müzesi, kentteki en önemli müzelerden biridir.

Sahne sanatları, popüler müzik performansları, festivaller, cadde fuarları ve çok sayıda kültürel etkinliğin yıl boyunca sürüp gittiği San Francisco, Eylül ayında gerçekleştirilen “Folsom Sokak Fuarı” gibi dünyanın en büyük deri fuarına, her yıl Şubat ayında düzenlenen “Çin Yeni Yıl Kutlamaları” gibi kent sokaklarında başlayıp Chinatown a doğru uzanan bir etkinliğe, Ayrıca, “Bay to Breakers” ve “San Francisco Maratonu” gibi koşu organizasyonlarına ev sahipliği yapar.

Savaş Anıtı ve Sahne Sanatları Merkezi'nde düzenlenen San Francisco Senfonisi, San Francisco Operası ve San Francisco Balesi, kentin başlıca klasik müzik ve opera aktivitelerindendir.

New York’taki Verrazano Narrows Köprüsü'nden sonra dünyanın ikinci en uzun asma köprüsü Golden Gate, her yıl milyonlarca insanı ağırlar.

San Francisco Hayvanat Bahçesi, Kuzey Kaliforniya'nın en büyük hayvanat bahçesi ve koruma alanıdır.

Chinatown, kentin en hoş semtlerinden biridir. Burada 30.000 Çinli yaşar. Chinatown ın dar vadilerinde yapılan turistik gezintiler çok keyiflidir.

San Francisco, çok çeşitli spor aktiviteleri ve eğlence seçenekleriyle ön plana çıkan bir kenttir. Sandal keyfi, rüzgâr sörfü, paten, koşu, yürüyüş ve yüzme popüler sportif aktiviteleridir. Yelkencilik kentteki en önemli aktivitelerin başında gelir. Sarp tepelerin ve kent trafiğinin yarattığı riskten uzak bir şekilde bisiklet sürmek için Golden Gate Parkı ve Presidio en ideal yerlerdir ve Marina Green (Yeşil Marina), paten için mükemmeldir. Golden Gate Parkı ve Dolores Parkı, halka açık tenis alanlarıyla doludur.

Her türlü uluslararası mutfak şehirde yer almakla birlikte kente özgü yemek kültürü de oldukça zengindir.

Aslında San Francisco bir şarap kentidir. Çok sayıda şarap barları kentin her tarafına dağılmıştır. Bunun yanı sıra Kentte kahve mekânları, çay evleri, birahaneler de oldukça fazladır.

Pastaneler, Bolivya, Amerikan, Asya, Brezilya, Fransız, İtalyan, Japon, Yunan, Hint, İrlanda ve Meksika restoranları, pizzacılar, fast food restoranlar, Akdeniz, Tayvan, İspanya ve Morokko mutfağı ve dahası; damak tadınıza hitap eden her şeyi San Francisco’da bulabilirsiniz.

Westfield, San Francisco Merkezi, Union Meydanı, Chestnut Caddesi, Chinatown, Embarcadero Merkezi, Fillmore Caddesi, Haight Caddesi, Hayes Vadisi, Kuzey Plajı, Mission Caddesi ve Polk Caddesi’nde, antikalar ve sanat eserleri, moda giysiler, kozmetik ürünleri, kitaplar ve haritalar, şekerlemeler, şarap, kumaş, çiçek, spor kıyafetler, mobilya ve ev dekorasyonu malzemeleri, hediyelik eşyalar, mücevherler, fotoğraf malzemeleri, ayakkabılar, spor eşyaları ve aradığınız daha pek çok ürünü bulabilir, sevdiklerinize de birer anı götürebilirsiniz.

San Francisco yoğun olarak beyaz nüfusa sahiptir, bunu yakın aralıkla şehirdeki Asya topluluğu takip eder ve Asya’dan sonra dünyadaki en büyük Çin mahallesinin San Francisco’da olduğu belirtilmiştir. Şehrin dengesini koruyan, çoğunluğu Meksikalılardan oluşan Latinlerdir ve nüfusun %10’luk bir bölümünü de kendilerini ‘’diğerleri’’ olarak nitelendiren zencilerden oluşur.  San Francisco oranlara göre genç bir nüfusa sahiptir. Yaş ortalaması 36.5 civarındadır.

Detaylı bilgi için;
Nurşah Alan
Atlas Merkez Ofis
nurşah@atlasedu.com
0212 249 53 10

  • Paylaş: