Deniz Arduman, Psikoloji üzerine lisans eğitimini Brown Üniversitesi'’nde tamamladı. 2007 Eylül’den beri İstanbul Bilgi Üniversitesi, Klinik Psikoloji Bilimsel Hazırlık Bölümü’ne devam ediyor. Eylül 2006’dan bugüne, Davranış Bilimleri

Yurtdışında öğrenim eşsiz bir tecrübe

 

Deniz Arduman, Psikoloji üzerine lisans eğitimini Brown Üniversitesi’nde tamamladı. 2007 Eylül’den beri İstanbul Bilgi Üniversitesi, Klinik Psikoloji Bilimsel Hazırlık Bölümü’ne devam ediyor. Eylül 2006’dan bugüne, Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Birimi’nde asistan olarak çalışıyor. “Yurtdışında öğrenim, içtenlikle tavsiye edeceğim eşsiz bir tecrübe” diyor.

 

Şu anki göreviniz ve iş tanımınız nedir?

Eylül 2006’dan bugüne, DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Birimi’nde bölümün asistanı olarak çalışıyor ve terapist adayı olarak yetiştiriliyorum. Bunun yanı sıra, DBE bünyesinde yürütülen çeşitli bilimsel araştırmalarda ve projelerde aktif olarak yer alıyorum.

 

Hangi okullarda ne üzerine eğitim aldınız?

Orta okul ve lise eğitimimi 2002 yılında V.K.V. Koç Özel Lisesi’nde tamamladım. Lisedeyken IB (International Baccalaureate) TM öğrencisi olarak yüksek seviye matematik, Türk edebiyatı ve resim okudum. Ardından, 2006 senesinde Brown Üniversitesi’nde Psikoloji üzerine lisans eğitimimi tamamladım. 2007 Eylül’den beri İstanbul Bilgi Üniversitesi, Klinik Psikoloji Bilimsel Hazırlık Bölümü’ne devam ediyorum. Türkiye’ye döndüğüm 2006 Eylül ayından beri DBE bünyesinde ve dışarıda psikoloji üzerine çeşitli eğitim, seminer, kongre ve sertifika programlarına katılıyorum.

 

Eğitim için yurtdışına gitmeye karar vermenizi sağlayan ne oldu?

Lisede gördüğüm eğitim ve okulun sağladığı imkanlar beni yurtdışında okumaya yakınlaştırdı. Orta okul ve lise boyunca İngiltere ve Amerika’da gittiğim yaz okulları yurt dışında okuma isteğimi daha da pekiştirdi. Lise 2 yazında gittiğim sanat okulu, Rhode Island School of Design, Brown Üniversitesi’nin komşusuydu. O yaz boyunca, Brown Üniversitesi’ni yakından tanıma fırsatı buldum ve her açıdan bana çok hitap ettiğini fark ettim. Başvuru dönemi başlar başlamaz, Brown Üniversitesi’ne erken başvurumu yaptım.

 

Yurtdışında eğitimi neden gerekli gördünüz?

Yurtdışında eğitim görmenin hayata daha geniş bir açıdan bakmamı sağlayacağını, yurtdışında ve Türkiye’de iyi iş imkanları sunacağını ve beni bir birey olarak zenginleştireceğini düşündüğüm için gerekli gördüm.

 

Yurtdışında eğitim gördüğünüz süre boyunca eğitim dışında neler yaptınız? Nasıl arkadaşlıklar kurdunuz?

Üniversiteye başlar başlamaz, dansa çok meraklı olduğum için çeşitli dans gruplarına katıldım. Salon Dansları takımıyla 2 sene boyunca yarışmalara ve eğitimlere gittim. Daha sonra, “Mezcla” isimli bir Latin Sahne Dansları grubunun seçmelerine katılarak 3 sene bu grupla gösterilere çıktım.  Caz Dans dersi hocamın koreografisinde yer alarak gösterisinde dans ettim. Bu gruplarda, farklı milletlerden bir çok kişi ve birçok kültürle tanışma fırsatı buldum.

 

Dans dışında, öğrenci bütçeme katkı sağlamak ve tecrübe edinmek amacıyla, 2 sene çocuklara özel ders verdim.

 

Boş zamanlarımda Türk ve yabancı arkadaşlarımla çeşitli etkinliklere katılırdım; uzun hafta sonlarında birlikte civardaki şehirleri ziyaret ederdik. Üniversite, birçok güzel şehre yakındı; o bakımdan çok şanslıydık. Sömestr ve yaz tatili dışında iki tatilimiz olurdu. Bu fırsatı değerlendirerek mümkün olduğunca farklı yerlere seyahat ederdik.

 

Üniversitedeyken edindiğim yabancı arkadaşlarımın birçoğuyla sık sık konuşuyorum. Bir kısmını İstanbul’da misafir ettim ve hala fırsat buldukça görüşmeye çalışıyoruz.

 

Bu deneyiminizin kariyerinize nasıl bir etkisi oldu? 

Ailemden uzak, yabancısı olduğum bir ülkede yaşamayı öğrenmenin bana çok şey kattığını düşünüyorum. Düşe kalka da olsa kendi ayaklarımın üzerinde durmayı öğrenmek iş hayatına hazırlık oldu. Çeşitli kültürlerden gelen insanlarla arkadaşlık kurmak ve onların kültürleriyle tanışmak vizyonumu ve hayata bakış açımı genişletti. Aynı zamanda, İngilizce eğitim veren bir liseden mezun olmama rağmen, yurtdışında okumanın lisanı pekiştirmeme çok katkısı olduğunu düşünüyorum. Bu da bana iş hayatında çeşitli yerlerde çok yardımcı oluyor.

 

Sizce yurtdışında öğrenim görmenin sizde neden olduğu en büyük değişim, size kattığı şey ne oldu?

Amerika’da geçirdiğim dört senenin benim için çok kıymetli bir yeri var. Kendimdeki en önemli değişimin özgüvenimin artması ve öz disiplini öğrenmem olduğunu düşünüyorum. Büyük hayallerle, planlarla ve baş koyduğum şeyleri gerçekleştirebileceğime dair içimde müthiş bir güç hissederek döndüm Amerika’dan. Özellikle Brown Üniversitesi gibi bünyesine birçok farklı kültürlerden öğrenciyi kabul eden bir okulda dünya görüşümün zenginleştiğini ve çok hoş arkadaşlıklar edindiğimi düşünüyorum. Yurtdışının sunduğu, iyi bir akademik eğitiminden daha öte sorumluluk duygusunun getirdiği olgunluk ve kültürel zenginliğin getirdiği vizyon. Bu deneyimi kazanma imkanını bulduğum için kendimi gerçekten çok şanslı hissediyorum; yurtdışında öğrenim, içtenlikle çok tavsiye edeceğim eşsiz bir tecrübe...

  • Paylaş: