Atlas öğrencilerinden Sefa Mutlu, bu ay bizlere ABD’nin en popüler iki kenti Washington ve Los Angeles’daki deneyimlerini aktardı.

   

 

 

Amerika Birlesik Devletleri’nin başkenti olan Washington D.C., Maryland ve Virgina eyaletleri arasında küçük ve sessiz bir şehir olmakla beraber ülkenin gezilmesi gereken önemli yerlerinden birisi. Amerika’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Georgetown Üniversitesi bu şehirde ve çok iyi bir kampüse sahip. Potamac Nehri, Smithsonian ve Goergetown Bölgesi D.C.’nin gezilmesi gereken en önemli yerlerinden olup ayrıca tarihi ve teknoloji müzelerinden olan National Museum of American History ve National Air and Space de görülmesi gereken yerlerden. Şehirde ulaşım ağı, özellikle metro ve otobüs ağı, son derece gelişmiş. Başkent olmasından dolayı Amerika’nın pahalı şehirlerinden birisi olan Washington’da kışları karlı ve soğuk, yazları ise nemli ve sıcak geçiyor. Dört aylık eğitim aldığım bu kentte ki dil okullarından biri olan International Language Institute’de (ILI) başlangıç seviyesinde İngilizce eğitimi aldım. Amerika’daki diğer dil okulları hakkında gerekli bilgiye sahip olmadığıdan bu okulu diğer okullarla karşılaştırma fırsatım olmamıştı. Bu okulun başlangıç seviyeleri için iyi fakat diğer seviyeler için yetersiz olduğunu gördüm. 

 

Her Amerikalı’nın hayali Los Angeles

Her Amerikalı’nın hayalinde bir gün yaşamak istediği şehir olan Los Angeles özellikle iklimi ile insanları cezbediyor. Yazları 25 ile 30 derece arasında, kışları ise 15-20 dereceden aşağıya düşmeyen havasıyla yaşamaya değer bir şehir. Fakat özellikle sonbahar ve kış aylarında akşamları üzerinize bir şeyler almanızda fayda var ve yine aynı dönemlerde bazı günlerde hava soğuyabiliyor. Sabahları palmiye ağaçları arasında uyanıp sabah sporunuzu yapmaya gidebilirsiniz. Bu şehirde yapılacak bir çok aktivite ve gezilip görülecek bir çok yer var, bunların başında Hollywood, Santo Monica Beach ve 3rd Street, Universal Studios, Disneyland ve Six Flags Magic Mountain geliyor. Hafta sonları Los Angeles’a araba ile yaklaşık iki saat süren San Diego’ya ya da bir saat uzaklıktaki Santa Barbara şehirlerini gezmeye gidebilir ya da şehir dışında bulunan bir çok outlet merkezlerine gidip ucuz alışveriş yapabilirsiniz. Bu şehirde ulaşım ağı çok iyi değil bu sebepten dolayı biraz sıkıntı çekebilirsiniz. Bu arada Los Angeles homeless’ları (evsiz) ile meşhur bir şehirdir fakat kimseye bir zararları yoktur. Bunlarla birlikte Amerika’nın pahalı şehirlerinden bir tanesidir. Biraz okuldan bahsetmek gerekirse ILI’den ATLAS’ın yardımı ile UCLA’ya transfer oldum, yaklaşık 6 ay kadar burada UCLA Extension’da akademik İngilizce eğitimi aldım, bu okul tek kelimeyle mükemmel ve bu okula başladığımda bu okul ile diğer dil okulunun arasındaki farkı görme imkanına sahip oldum. UCLA Extension’i herkese gönul rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Aslında Amerika’ya giderken ATLAS bana UCLA’yı önermişti ancak tanıdıklarımın yanına gidebilmek için önce DC’de ILI’ya gittim, ancak şimdi dönüp baktığımda keşke önce UCLA Extension’a gitseydim diyorum. UCLA Academic Language Center Los Angeles’in Westwood Bölgesi’nde ana kampüsten sadece iki blok uzaklıkta bulunuyor ve bu bölge Los Angeles’in en güvenli ve temiz bölgesi. Los Angeles gerçekten üniversite okumak ya da dil eğitimi almak için çok ideal bir şehir, bu şehri ve özellikle bu okulu herkese tavsiye ediyorum, fakat üzülerek söyleyeyim ki bu şehri bırakıp eğitimime Indiana eyaletinde devam edeceğim. Herkese başarılar diliyorum…

 

 

Sefa MUTLU

  • Paylaş: