Seçkin Yazan, Avustralya Melbourne daki La Trobe Üniversitesinde Uluslararası İşletme yüksek lisansı yapıyor.

Türkiye de hangi okullarda öğrenim gördünüz?
Liseyi İstanbul Arnavutköy Korkmaz Yiğit Lisesinde okudum. Lisans eğitimimi KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde burslu olarak tamamladım.

Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?
Yaklaşık 1.5 senedir Türkiye nin telekomünikasyon alanında önde gelen bir yazılım şirketinde yazılım mühendisi olarak çalışmaktaydım. İleri ki dönemlerde hedeflediğim noktada olabilmek için yüksek lisans diplomasının gerekliliğini anladıktan sonra bu diplomayı  yurtdışından bir üniversiteden almanın İngilizce, yaşam tecrübesi gibi artılar katacağını gördüm.

Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken Atlas tan nasıl bir yardım aldınız?
Atlasın deneyimli danışmanları, ülkeler hakkındaki gerekli bilgileri, ülkelerin artı ve eksilerini, vize işlemlerindeki prosedürleri, eğitim ve yaşam giderlerini, koşulları bana anlattılar.

Yurtdışında zorluklarla karşılaştınız mı?
Avustralya da hemen hiçbir zorlukla hemen karşılaşmadım. Dünyanın her köşesinden farklı dinden ve ırktan insanlar var. Ulaşımdan yaşam koşullarına kadar her şey düzen içinde. Tek yapmanız gereken, kendinizi bu düzen içine bırakmak. Biz Türkler sıcakkanlı insanlar olduğumuz için bulunduğumuz ortama anında adapte olabiliyoruz.

Sizce yurtdışı deneyiminin ve yurtdışında eğitim almanın  en önemli faydaları neler?
İnsanın alışık olduğu ortamdan çıkıp, daha önce hiç görmediği bir ortama girmesi haya tecrübesini artırıyor. Ayrıca yurtdışında alınan yurtdışı eğitimin iyi bir etiket olduğu unutulmamalı.

  • Paylaş: