American College of Greece (ACG) en eski ve en büyük Amerikan liberal sanat kolejidir. 54 farklı ülkeden 19 lisans ve 5 lisansüstü programına yaklaşık 3500 öğrenci alır. 1875 yılında kurulan bağımsız, kar amacı gütmeyen bir eğitim kuru

Üniversite tarihi bize kısaca anlatır mısınız?

American College of Greece (ACG) en eski ve en büyük Amerikan liberal sanat kolejidir. 54 farklı ülkeden 19 lisans ve 5 lisansüstü programına yaklaşık 3500 öğrenci alır. 1875 yılında kurulan bağımsız, kar amacı gütmeyen bir eğitim kurumudur.

Deree Kolej, lisans ve lisansüstü bölümleri The New England Association of Schools and Colleges (NEASC) tarafından akredite olmuştur. Ana kampus olan Aghia Paraskevi, Atina havzasının çarpıcı güzellikteki eteklerinde bulunur ve Atina’nın merkezine 10 kilometre (6 mil) uzaklıktadır.

Hizmetleri ne tür uluslar arası  öğrenciler için sunuyorsunuz?

AB ülkelerinden olmayan öğrencilerin vize almasına destek ve tüm uluslar arası öğrencilerin kolej çevresinde uygun konut bulmasına yardımcı oluyoruz. Ayrıca uluslar arası öğrencilere bir danışman aracılığı ile Atina’da yaşam için gerekli bilgiler veriyoruz.

Uluslar arası öğrenciler için İngilizce hazırlık programlarınız mevcut mu?

Deree, İngilizcesi yeterli olmayan öğrencilere İngilizce Dil Hazırlık Programı olarak kapsamlı bir eğitim sunuyor. Program, İngilizce yabancı dil (EFL) olarak tüm dilsel becerilerin entegrasyonu (okuma-yazma, dinleme, konuşma) ve iş için akademik İngilizce ile genel İngilizceyi birleştiren temel bir eğitimden oluşmaktadır. Bu program öğrencilerin dil yeterliliklerini yükseltmektedir ve öğrencilerin bu program sonunda ABD’de lisans ve yüksek lisans eğitimi alabilecek duruma geldiği kanıtlanmıştır.

Bize şehir ve üniversitenin bulunduğu yer hakkında bilgi verebilir misiniz?

Atina dört milyon nüfuslu geleneklerle modernize olmuş, heyecan dolu bir şehir. 21.yüzyıldan kalma çok görkemli sütunlar, Akropolis standı ile iç içedir, 2500 yıl önce değişen demokrasi ve felsefeye , heykel ve mimarlığa, tiyatroya sanki itiraz ediyor. Kent modern bir Amerikan Koleji için çok uygun bir doğal alana sahip. Aynı zamanda burası liberal sanatın doğduğu yerdir. Yaşam Atina’da çok kültürlü ve tükenmezdir. Şehir gece ve gündüz her saat canlıdır. Çok canlı bir sanat sahnesi vardır, yemek, müzik, kültür ve Yunan, Roma ve Bizans antik, Attika ve Mora veya Pazar resimlerini, en ünlü plajları, Ege Adalarını ve buralarda gizlenmiş güzellikleri ziyaret edebilirsiniz.

Kampüsün yeri ve kampüs içinde sağlanan imkanları anlatabilir misiniz?

Deree’nin ana kampüsü, Aghian Paraskevi ve Atina banliyösündeki yer, şehir merkezine sadece 10 kilometre (6 mil) uzaklıktadır. Ayrıca neoklasik bir bina olan Downtown kampüsü Atina şehir merkezinde olmakla beraber Plaka’ya da komşudur.  Bu kampüslerde eğitim tesisleri ve teknoloji son donanımlıdır. State-of-art derslik ve laboratuarlar, iki tiyatro, kablosuz internet bağlantısı, kampüs içinde konforlu, rahat cafeler  ve yemek alanları, muhteşem yeşil açık alanlar, birçok konuda bilgi sahibi olmak ve sosyalleşmek için uygun bir ortam var.

Deree öğrencileri, bilgisayar-araştırma istasyonları, bir medya merkezi ve zengin görsel-işitsel koleksiyonu ile olağanüstü bir kütüphane sistemine erişebilirler. Kütüphanede 250.000 cilt kitap ve özel koleksiyon biriminde de 6000 civarında kitap bulunmaktadır. Kullanıcılar aynı zamanda düzenli olarak güncellenen milyonlarca veri tabanına ulaşabilirler.

Kolejde Avrupa’nın en iyi ve en geniş spor tesisleri mevcut. 2004 Atina Olimpiyatları sırasında, ABD Olimpiyat Komitesi için birincil eğitim tesisi olurken, UCOS’da resmi bir bölgesel eğitim merkezi oldu. 
 

Şu an en popüler lisans programları neler?

Kolej, Art and Sciences and in Business bünyesinde 19 program sunmaktadır. En popülerleri; yönetim, iletişim, pazarlama ve psikoloji.

Üniversite hangi alanlarda daha güçlü ?

Deree lisans ve lisansüstü programları, New England Association of Schools and Colleges (NEASC) tarafından akredite edilmiştir ve ABD’de eneksi, en prestijli akredite organizasyonudur.

Deree’nin en büyük avantajlarından biri de, bazı ABD ve AB üniversitelerinde bulunan birçok uç anabilim dalını üstün nitelikli 300 fakültesinin içinde bulundurmasıdır, bunun yanı sıra hayatımızı öğretmeye,ilme ve de araştırmaya adamış olmamızdır.

Genel giriş şartları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Genel giriş şartları:

  1. Okuduğunuz son eğitim kurumundaki profesörden tavsiye (referans ) mektubu
  2. Lise transkript(ler)i ve diploması veya üniversite transkript(ler)i ve ders içerikleri (transfer olacak öğrenciler için ders içeriklerini açıklayan bir belge)
  3. İngilizce yeterlilik ve kabul belgesi; Michigan Yeterlilik Sertifikası, Cambridge Yeterlilik Sertifikası, TOEFL (79 puan veya üstü-internet tabanlı), IELTS (6,5 puan veya üstü ), GEA,IB veya İngilizce dil kurumları mezun belgesi. Eğer öğrenci bunların herhangi birine sahip değilse, kolej tarafından yapılacak olan İngilizce yeterlilik sınavına katılmak durumundadır.
  4. Pasaport fotokopisi

Daha fazla bilgiye; www.acg.edu adresinden ulaşabilirsiniz.

Başvuru için en uygun zaman nedir?

Lisans programlarına katılacak ev, konut ihtiyacı olan öğrenciler için en uygunu erken kayıttır, bunun için de eylül öncesi önerilir.

Yüksek lisans programlarına katılacak öğrenciler için ana başlangıç dönemleri de güz ve bahar yarı yılıdır.

Uluslar arası öğrenciler için okul ücretleri hakkında bilgi verir misiniz?

Tam zamanlı (full time)lisans programlarının yıllık maliyeti yaklaşık € 8000(euro), yüksek lisans eğitimi de kredi başına € 330(euro)

Aylık dergimizde yayınlamamızı  istediğiniz yeni bir haberiniz var mı?

Kolejimiz de, üniversite bölümü olarak yeni açılan Turizm ve Konaklama İşletmesi, yüksek lisans programı olarak da iletişim, MBA/MS olarak Finans programı mevcuttur.

Mezunlar için özel aktiviteler veya değişik hizmetler sunuyor musunuz?

Yunanistan Amerikan Koleji’nin 33.000 civarında mezunu var ve bu kişiler 1700 den fazla şirket ve organizasyonla çalışmaktalar. Mezunların birçoğu üst düzey yönetici konumlarında ve kendi alanlarında çok saygın durumdadırlar.

ACG’de, tüm mevcut ve gelecekteki mezunlar için çok dinamik ve profesyonel bir destek ağı vardır. Mezunlar yaşam boyu kolej ofisinin kariyer hizmetlerinden, ücretsiz olarak kolej dergisinden  faydalanma, diğer mezunlarla bir araya gelerek yüksek nitelikli organizasyonlara katılım haklarına sahiptirler.

The American College of Greece ; internationalstudents@acgmail.grwww.acg.edu

Daha detaylı  bilgi almak için danışmanımız  Ozlem Ay ile görüşebilirsiniz ; ozlem@atlasedu.com, +90 312 466 6366 (tel)

Paylaş:
Yazdır